U Europi poljoprivredne zadruge imaju 60 tržišnog udjela proizvodnje i prerade poljoprivrednih proizvoda te 50 udjela u nabavi sirovina
"Zadruga je dragovoljno, otvoreno, samostalno i neovisno društvo kojim upravljaju njezini članovi, a svojim radom i drugim aktivnostima ili korištenjem njezinih usluga, na temelju zajedništva i uzajamne pomoći ostvaruju, unapređuju i zaštićuju svoje pojedinačne i zajedničke gospodarske, ekonomske, socijalne, obrazovne, kulturne i druge potrebe i interese i ostvaruju ciljeve zbog kojih je zadruga osnovana", definira pojam zadruge Hrvatski centar za zadružno poduzetništvo.
Naime, Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o zadrugama (Narodne novine, 76/14) osnovan je Hrvatski centar za zadružno poduzetništvo te u sudski registar kao pravni sljednik Hrvatskog saveza zadruga. Zadruge kao organizacijski oblik postoje više od dvjesto godina, a njihova dugovječnost leži u činjenici da one odgovaraju potrebama zajednica, a ne profitnim ciljevima investitora. Aktivno su prisutne u svim zemljama i smatra se da imaju ključnu ulogu u smanjenju tržišnih nestabilnosti.
U Europi - svaka je peta osoba član zadruge, a one sudjeluju svim sferama života – od poljoprivrede, sporta, farmaceutike, usluga osiguranja, zadruga civilnoga društva. Smatra se da je u Europi trenutno registrirano 260.000 zadruga, a Ujedinjeni narodi proglasili su 2012. godinu Međunarodnom godinom zadruga.
Nažalost, važnost zadruga u Hrvatskoj još uvijek nije dovoljno prepoznata i često ima negativnu političku konotaciju. Ipak, najveći broj zadruga i dalje su poljoprivredne zadruge. U Europi poljoprivredne zadruge imaju 60% tržišnog udjela proizvodnje i prerade poljoprivrednih proizvoda te 50% udjela u nabavi sirovina. Udruživanje itekako može biti dobar i uspješan model poslovanja.
Činjenice koje o zadrugama možda niste znali:
1. U Finskoj je 78% stanovništva učlanjeno u zadruge.
2. U Belgiji je svaka peta ljekarna zapravo zadruga.
3. U Poljskoj svaka treća osoba živi u kući koja je vlasništvo zadruge.
4. Zadruge u Francuskoj osiguravaju milijun radnih mjesta, što čini 3,5% zaposlenih u toj zemlji.
5. U Italiji je 50% sektora poljoprivrednih proizvoda u rukama zadruga.
Malim poljoprivrednim proizvođačima upravo sudjelovanje u zadruzi može olakšati ili poboljšati nastup na tržištu. Zadrugom je primjerice moguće tržištu osigurati dovoljne količine proizvoda, koje kao samostalni gospodarski subjekti ne bi mogli jamčiti. Putem zadruge moguće je i povoljnije nabaviti repromaterijal, budući da se on nabavlja na veliko. Sudjelovanjem u zadruzi članovi nemaju obvezu pojedinačno voditi knjigovodstvo i plaćati knjigovodstvene usluge, već to zadruga čini za njih.
Zadruge u Europi predstavljaju:
123 milijuna članova | 5.400.000 zaposlenika | 16.000 poduzeća |
Na zajednički interes svih zadrugara moguće je nabaviti i zajedničku mehanizaciju, koja bi u nekim slučajevima malim gospodarstvima bila preskupa investicija. Zajedničku mehanizaciju koriste svi članovi ravnopravno prema svojim potrebama, a zadruga osigurava i logistiku.
Zadrugu u Hrvatskoj može osnovati najmanje sedam osnivača, fizičkih ili pravnih osoba, prilikom čega svaki od osnivača unosi osnovni članski ulog, koji ne smije biti manji od 1.000 kuna.
Više o zadrugama možete saznati u sljedećim dokumentima:
Foto: depositphotos.com, @mangostock
Tagovi
Autorica
Ivica Marijanović
prije 10 godina
Poštovani, upravitelj sam zadruge koja već 15 godina brine o svojim zadrugarima, te dosad nikad nismo osjetili da smo prednosti bilo ispred dioničkih društava ili doo i kojekakvih "grupa". Tako i sada u natječaju za ruralni razvoj su nam rekli da nemamo uvjete da kupimo najobičniji viličar. U HR se ne poštuju zadruge i udruživanje pa vi dalje trubite da se treba udruživati!!!!