Pretraga tekstova
Prema Čobankovićevim riječima, lani je pšenicom zasijano 131.000 hektara te se može očekivati urod između 650.000 i 700.000 tona, dok je za domaće potrebe dovoljno 550.000 tona. Dio se, dakle, može izvesti, no Hrvatska je premalo tržište da bi imalo fiksnu otkupnu cijena pšenice
Ministarstvo poljoprivrede neće određivati otkupnu cijenu pšenice ili nekim mjerama diktirati njezinu cijenu, potvrdio je u četvrtak Petar Čobanković, potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, na zagrebačkom sastanku s proizvođačima i prerađivačima pšenice.
Ministar je istaknuo da postoji Zakon o skladišnici iz 2009. na temelju kojega proizvođači pšenice mogu uskladištiti urod u sedam ovlaštenih silosa, uz akontaciju od jedne kune po kilogramu, i čekati najbolju otkupnu cijenu na tržištu. Ministar je uvjeren da će otkupna cijena biti viša nego lani kad je iznosila 1,2 kune, jer su neki već istaknuli povoljniju cijenu.
Prema Čobankovićevim riječima, lani je pšenicom zasijano 131.000 hektara te se može očekivati urod između 650.000 i 700.000 tona, dok je za domaće potrebe dovoljno 550.000 tona. Dio se, dakle, može izvesti, no Hrvatska je premalo tržište da bi imalo fiksnu otkupnu cijena pšenice. Darko Grivičić, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore, ukazao je na problem da su proizvođači osuđeni predati pšenicu u jeku žetve kad je otkupna cijena najniža. Poljoprivredna komora stoga želi da se HBOR uključi u otkup pšenice, jer komercijalne banke u Hrvatskoj dobro žive i od poljoprivrede. Grivičić je pozvao proizvođače pšenice da predaju urod u ovlaštene silose kako se ne bi ponovio slučaj Đakovštine.
Seljaci će do zadnjega braniti otkupnu cijenu pšenice od 1,6 kuna po kilogramu kako se ne bi dogodilo da žetvu završe s minusom, poručio je Dragutin Dukić iz Koordinacije seljačkih udruga. Stanko Zdravčević, iz Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje podržao je akontacijsku prodaju pšenice preko poslovnih banaka, jer sumnja da će se HBOR uključiti u otkup uroda. Zdravčević smatra da će na kraju otkupna cijena biti 1,5 kuna.
Autor: MARINKO PETKOVIĆ
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Čobanković Ratarstvo Pšenica Otkup Cijena Licencirani silosi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔