Pretraga tekstova
Prema dostupnim podacima, prosječna cijena poljoprivrednih dobara u cjelini u Europskoj uniji je porasla za 24 posto između 2021. i 2022. godine
Prve procjene Europskog ureda za statistiku, Eurostata pokazuju da su indeksi cijena poljoprivrednih proizvoda za 2022. godinu znatno viši nego 2021., za gotovo sve glavne kategorije proizvoda, kao i za ključne poljoprivredne inpute.
Tri su pokretača viših cijena: rat u Ukrajini, suša i drugi inflatorni pritisci. Prema dostupnim podacima, prosječna cijena poljoprivrednih dobara u cjelini u Europskoj uniji je porasla za 24 posto između 2021. i 2022. godine. Najveći je rast bio za žitarice, od 45 posto, zatim za jaja (43 %) i mlijeko 31 (%). Poskupile su sve grupe proizvoda, a pad je jedino zabilježilo voće i to u iznosu od tri posto.
Naglo su porasle prosječne cijene dobara i usluga koje se koriste u poljoprivredi, odnosno inputa koji nisu povezani sa investicijama. Tako je za istu "korpu" inputa zabilježeno povećanje od 30 posto u odnosu na 2021. Najviše je došlo do povećanja kod gnojiva i poboljšivača tla (87 %) te energije i maziva (59 %).
Fokus je stavljen na žitarice, jaja i mlijeko, tri proizvoda s najvećim prosječnim porastom cijena u EU 2022. godine, a najbrži rast je zabilježen u Finskoj, Francuskoj i Latviji. Suša je u 2022. smanjila dostupnost svježe trave kao hrane za mliječna goveda na području cijele EU i zbog toga je došlo do rasta cijena mlijeka. Najveći su zabilježile Belgija, Litva, Mađarska i Latvija, od 50 posto, a najmanji je na Malti (9 %) i na Cipru (3 %).
Prosječne cijene žitarica u cjelini porasle su u svim zemljama EU između 2021. i 2022., u rasponu od 33 posto u Austriji i Nizozemskoj, preko 34 u Latviji, do 67 u Mađarskoj i visokih 70 posto u Finskoj.
Porasle su i cijene jaja za šest posto u Luksemburgu, sedam posto na Cipru i u Grčkoj. Najveći rast je zabilježen u Francuskoj (76 %), Belgiji (74 %) i Nizozemskoj (68 %).
Tagovi
Eurostat Indeks cijena Cijena mlijeka Cijena jaja Cijena žitarica Rast cijena
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!
Marta Radić
prije 2 godine
Inflacija je jedna priča , a cijene su druga priča...jedno s drugim ima veze samo u kontekstu opravdanja , ali i ne u đatematici.
Velimir Komericki
prije 2 godine
Samo ako se ekonomija temelji na netočnim brojkama,kao i planiranje,onda nije ni čudno što imamo ovakve probleme kakve imamo. Što meni kao proizvođaču znači inflacija od 30%,ako su mi inputi u prosjeku 2.5-3x veći,a dobio sam za kukuruz 2 lipe po kg manje nego lani, 30 lipa manje za kg soje nego lani...itd...e da pojeftinio mi je plavi u utorak 1 faking euro cent.
Marta Radić
prije 2 godine
Slažem se , ali bez analize brojaka , te usporedbe...nema ekonomije , a bez ekonomije i planiranja nema napredtka....tako da može se nekom činiti sve te brojke suvisle i dosadne , ali puno govore
Velimir Komericki
prije 2 godine
Statistika je točan prikaz netočnih podataka.
Marta Radić
prije 2 godine
U francuskoj 5% , u njemačkoj 9% u hrvatskoj 13,5% ... A cijene u RH nisu pratile inflaciju , one proizvođačke rasle za 9% a one trgovačke za 23%.