Pretraga tekstova
Unatoč eskalaciji na Bliskom istoku i naglom rastu cijena plina, za gnojiva se jedva mijenjaju. Analitičari i trgovci strahuju da bi se to moglo ubrzo promijeniti.
Cijene gnojiva su iznenađujuće stabilne na tržištu. Mnogi se pitaju je li to samo zatišje pred buru.
Unatoč eskalaciji na Bliskom istoku i naglom rastu cijena plina, one se za gnojiva jedva mijenjaju, piše Agrarheute. Analitičari i trgovci strahuju da bi se to moglo ubrzo promijeniti.
Naime, cijene plina su prošli tjedan naglo porasle u Europi, ali još nisu imale utjecaj na dušik.
Europska proizvodnja amonija postaje sve neekonomičnija, a očekuje se povećanje uvoza, posebno iz Rusije. Egipat, čija prodaja uree prvenstveno ide u Europu, nedavno je smanjio izvozne cijene, što zbog slabe potražnje ipak nije dovelo do značajnijeg povećanja prodaje.
Indijski tender za ureu, koji je u tijeku, završava se do 20. listopada. Očekuje se da neće biti promjena na svjetskom tržištu.
Cijene uree na Bliskom istoku su se jedva promijenile unatoč oružanom sukobu u Izraelu. Početkom tjedna u tamošnjim izvoznim lukama cijena je bila oko 386,66 eura/t za franko brod (engl. free on board FOB, transportna klauzula prema kojoj prodavatelj ispunjava svoju obvezu kada isporuči robu preko ograde broda u naznačenoj luci ukrcaja, op.a.), a što je više za oko 3,80 eura nego prošli tjedan i manje za 9,47 eura nego početkom listopada. Trenutne cijene za utovar u studenom su 369,60 eura. U egipatskim izvoznim lukama cijene se kreću sa 390,50 eura/t početkom ovog tjedna i skoro 386 eura/t za studeni.
Očekivalo se da će cijena amonijeva nitrata porasti u Europi zbog rasta cijene plina. Međutim, do toga nije došlo zbog slabe potražnje. Slabe cijene žitarica utječu i na potražnju za gnojivima, a rast se ni ne očekuje prije kraja listopada, smatraju analitičari.
Na njemačkom tržištu cijene KAS-a, koji je koštao oko 345 eura/t, i uree, od 490 eura/t, su ostale nepromijenjene. Diamonijev fosfat DAP se u uvoznim lukama plaćao za tonu 615 eura, što je za 10 eura više nego prošli tjedan i 25 eura više nego prije dva tjedna.
Tagovi
Cijena uree Cijena amonija Potražnja za gnojivom Uvoz gnojiva Cijena gnojiva Rast cijene plina
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!
Damir Senjan
prije 1 godinu
Slažem se sa makim poljoprivrednikom, po cijeni žitarica nemožeš pokriti ulazne troškove. Zato su i zabranili uvoz iz Rusije u EU, a Petrokemija Kutina kao radi svoje gnoivo jedino imaju štamparsku grešku na vreči umjetnog gnoiva: PROIZVOČAČ PETROKEMIJA KUTINA, PORIJEKLO GNOIVA RUSIJA. Ko je tu lud a uvoz iz Rusije zabranjen. Ima i jedna izreka: da vam bolje rastu dlake između butina, koristite gnoivo petrokemija Kutina made in Rusija 🙊
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Potražnja za gnojivima će biti još i manja.Pa tko je lud ulagati u prinose po ovakvim cijenama žitarica i uljarica.Najbolje bi bilo kada bi se svi dogovorili da ništa ne sijemo ove godine,pa neka Ursula i njeni poslušnici sve uvezu.Ionako im to najbolje ide od ruke.