Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Visoko obrazovanje
  • 24.03.2025. 16:00

Četvrtina mjesta poljoprivrednih smjerova na hrvatskim fakultetima ostala nepopunjena

Čak 25% mjesta za školovanje agronoma su ostala upražnjena. Upisne kvote veće od broja studenata. Smjer Poljoprivreda krša - Stočarstvo krša u Kninu upisala samo 3 studenta

Četvrtina mjesta poljoprivrednih smjerova na hrvatskim fakultetima ostala nepopunjena
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL (ilustracija)
  • 2.317
  • 230
  • 0

U tekućoj akademskoj godini u Hrvatskoj je 1.123 studenata upisalo fakultete vezane uz poljoprivredu, što je 25% manje od ukupne upisne kvote koja predviđa 1.493 mjesta. Ostalo je tako 370 slobodnih mjesta bez studenata, unatoč programima stipendiranja studenata od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.

No, problem manjka brucoša na smjerovima vezanim uz agrar i ruralno nije izoliran slučaj.

Kako smo saznali od Agencije za visoko obrazovanje, ukupno pravo upisa na neki od studija u ljetnom upisnom roku za akademsku godinu 2024./2025. ostvarilo je 23.540 kandidata i kandidatkinja, u odnosu na prošlu godinu, pravo upisa ostvarilo je 1.901 kandidata manje.

Ukupno 32.285 prijavljenih kandidata moglo je birati između 1.313 studija na kojima je ukupna upisna kvota 41.174 mjesta. Nakon objave konačnih rang-listi ostalo je slobodno čak 17.634 mjesta.

U jesenskom je upisnom roku ponuđeno bilo 1.170 studija s ukupno 18.572 upisnih mjesta. Prijavilo se 8.886 kandidata, a pravo upisa ostvarilo je njih 6.363.

Ukupno je na svim fakultetima u Hrvatskoj ostalo slobodno 12.209 mjesta. Dakle, ostalo je slobodno 30% od upisnih kvota.

Sve manje maturanata bira visoko obrazovanje, pa se nameće pitanje gdje su nam budući agronomi?

Jedanaest je fakulteta, veleučilišta i sveučilišta koja imaju smjerove vezano uz poljoprivredu u RH. Agronomski fakultet Zagreb, Fakultet agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, Veleučilište u Križevcima, Sveučilšte u Splitu, Veleučilište "Marko Marulić" u Kninu, Veleučilište u Rijeci, Sveučilište u Zadru, Sveučilište u Dubrovniku, Fakultet šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu, Veterinarski fakultet u Zagrebu te Sveučilište u Slavonskom Brodu.

Najpopularniji smjerovi

Prema popunjenosti najpopularniji poljoprivredni smjerovi bili su Veterinarska medicina, Krajobrazna arhitektura i Šumarstvo, dok su najmanje popunjeni bili Poljoprivreda krša - Stočarstvo krša i Veterinary Medicine na engleskom jeziku.

Interes studenata različit je ovisno o smjeru.

Veterinarska medicina je imala 98,5% prvih izbora (kandidati označili studij kao prvi željeni, jer mogu iskazati interes za upis na više), sa 133 od 135 upisanih studenata koji su je izabrali. Krajobrazna arhitektura je imala 76,67% prvih izbora, s 23 od 30 upisnih mjesta.

Najmanje popunjeni smjerovi su bili Poljoprivreda krša - Stočarstvo krša, gdje je samo tri studenta upisano od 15 mjesta, što predstavlja 20% popunjenosti. Veterinary Medicine, predidplomski studij Vetrinarske medicine na engleskom jeziku, je imala samo sedam upisanih studenata od 40 mjesta, što je 17,5%.

Najveći interes za upis na fakultete ove godine pokazali su kandidati za smjer Krajobrazna arhitektura, na koji je pristupilo 110 kandidata za 30 mjesta, što čini 367% više prijava nego što je bilo mjesta.

Slijedi Veterinarska medicina, za koju se prijavilo 282 kandidata za 135 mjesta, odnosno 209%, dok je na trećem mjestu smjer Šumarstvo, na koji je pristupilo 184 kandidata za 90 mjesta, što čini 204% prijava više od dostupnih mjesta.

Fakultet agrobiotehničkih znanosti u Osijeku ima pet smjerova na preddiplomskom sveučilišnom studiju. Na smjeru Mehanizacija upisalo je 43 studenta, Agroekonomiku 43, dok je Zootehniku izabralo 28 brucoša. Hortikulturu je upisalo 18, a Bilinogojstvo 40 studenta.

Agronomski fakultet u Zagrebu ima devet smjerova. Animalne znanosti upisalo je 60 studenata, Hortikulturu 68, Fitomedicinu 55, Agrarnu ekonomiku 40, Ekološku poljoprivredu 33, Agroekologiju 31, Biljne znanosti 49, Poljoprivrednu tehniku 24 i Krajobraznu arhitekturu 30.

Poluprazna veleučilišta

Veleučilište u Križevcima je imalo 40 upisanih studenata na smjeru Poljoprivreda. Primali su sto studenata. Sveučilište u Zadru je imalo osam upisanih na smjer Ekologiju u poljoprivredi, a upisnih mjesta bilo je 25.

Mediteransku poljoprivredu Sveučilišta u Splitu upisalo je njih 25, a Biologiju i tehnologiju mora u gradu pod Marjanom 43.

Veleučilište "Marko Marulić" u Kninu ima dva smjera: Poljoprivreda krša - Biljna proizvodnja, upisano četiri studenta i Poljoprivreda krša - Stočarstvo krša, troje upisalo, na 30 slobodnih mjesta koliko je bilo na oba smjera. Primijenjenu ekologiju mora na Sveučilištu u Dubrovniku odlučilo se studirati 11 brucoša.

Veleučilište u Rijeci ima tri smjera: Mediteranska poljoprivreda sa šest upisanih studenata, Održivi agroturizam 18 i Vinarstvo u Poreču 23.

Devet popunjenih smjerova

Fakultet šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu je imao 90 upisanih studenata na Šumarstvo, 72 na Drvne tehnologije te deset upisanih na stručni studij istog smjera u u Vinkovcima. Urbano šumarstvo, zaštita prirode i okoliša upisao je 61 brucoš.

Veterinarski fakultet u Zagrebu je imao 136 upisanih studenata na Veterinarsku medicinu, dok je na Veterinary Medicine upisano samo sedam studenata.

Od 31 smjera, samo je devet potpuno popunjeno, što čini 33% ukupno.

Potpuno popunjeni smjerovi su Veterinarska medicina, svi smjerovi na Šumarstvu (Šumarstvo, Drvne tehnologije, Urbano šumarstvo, zaštita prirode i okoliša), Biologija i tehnologija mora na Sveučilištu u Splitu, četiri smjera na Agronomskom fakultetu u Zagrebu (Krajobrazna arhitektura, Agrarna ekonomika, Fitomedicina i Animalne znanosti) te vanredni smjer Agroekonomike na Fazosu.


Tagovi

FAZOS Agronomski fakultet Sveučilšte u Splitu Veleučilište "Marko Marulić" Veleučilište u Rijeci Sveučilište u Zadru Sveučilište u Dubrovniku Fakultet šumarstva i drvne tehnologije Veterinarski fakultet Sveučilište Slavonski Brod Veleučilište Križevci


Autor

Nikola Kučar

Više [+]

Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Pajdakuša 11.04.2025. Priprema za sadnju krumpira.