Pretraga tekstova
"Dan palačinki" što je kršćanska tradicija na otoku kojom obilježavaju pokladni utorak i početak korizme, iskoristili su poljoprivrednici koji su traktorima, praćeni kombajnom i uz glazbu koja je odjekivala iz zvučnika, prošli ispred britanskog parlamenta i poslali jasne poruke.
Tisuće poljoprivrednika okupile su se ponovno u središtu Londona na prosvjedu jasno pokazujući svoje nezadovoljstvo prema vladinoj politici nasljednog poreza, piše Independent.
Prosvjednici su, praćeni kombajnom i uz glazbu koja je odjekivala iz zvučnika, prošli ispred britanskog parlamenta, pri tome uzvikivavši: "Nećemo se povući!“
Ovaj prosvjed održan na "Dan palačinki" što je kršćanska tradicija na otoku kojom obilježavaju pokladni utorak (Shrove Tuesday) i početak korizme, bio je već četvrti u posljednja četiri mjeseca, a poljoprivrednici su ponovo izrazili svoje nezadovoljstvo zbog plana vlade laburista da uvede porez na nasljedstvo u visini od 20% na farme vrijedne više od milijun funti.
Ovaj porez bi ukinuo dosadašnju poreznu politiku za obiteljske farme koje se nasljeđuju unutar obitelji, te pri tome ne plaćaju porez, tako da bi mnoge bile suočene s enormnim financijskim teretom.
Poljoprivrednici su, unatoč upozorenjima policije da ne dolaze s traktorima i kombajnima, nastavili s prosvjedom, a pet traktora dobilo je dopuštenje za ulazak ispred Westminsterske palače.
Na prosvjedu su palačinke postale simbol, a prosvjednici su na plakatima imali natpise kako ne može biti palačinki bez poljoprivrednika.
Nacionalna poljoprivredna unija (NFU) na skupu je jasno poručila da neće odustati od svojih zahtjeva. "Mi nećemo otići. Nastavit ćemo se boriti“, rekao je Tom Bradshaw, predsjednik NFU-a.
Iako je peticija protiv novog poreza prikupila više od 150.000 potpisa, Vlada je ostala nepokolebljiva.
Jedna od prosvjednica, Elizabeth Hilliard, urednica časopisa o vrtlarstvu, izjavila je: "Očito mrze poljoprivrednike. Smatram da političke elite podcjenjuju obične ljude i nazivaju ih neinformiranima, neobrazovanima, glupima. Oni su suprotno – pravi ljudi.“
Lider Reform UK-a Nigel Farage i političari iz konzervativnih redova također su prisustvovali prosvjedu, pozivajući Vladu da preispita ovu odluku koja bi mogla ugroziti opstanak obiteljskih farmi u zemlji.
Vlada je ipak istaknula da bi prag za plaćanje nasljednog poreza mogao biti do 3 milijuna funti, uzimajući u obzir iznimke za svakog partnera i farmu.
Iako iz Downing Street-a, ureda britanskog premijera, tvrde da većina farmi neće biti pogođena reformama, Ministarstvo financija navodi da je u 2021. godini samo 27% farmi podnijelo zahtjeve za olakšice na poljoprivrednu imovinu koje bi premašile prag od milijun funti.
Ovaj prosvjed još jednom je potvrdio duboke podjele u britanskoj politici i izazvao značajnu zabrinutost među poljoprivrednicima o budućnosti obiteljskih farmi u zemlji.
Tagovi
London Poljoprivrednici Prosvjed Porez na nasljedstvo Obiteljske farme
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 1 dan
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.