Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • HAPIH
  • 24.12.2024. 16:00

Blagdane provedite uz sigurnu hranu na obiteljskom stolu

Kako rukovati s mesom prilikom pripreme božićnog ručka? Na što paziti kod pripreme francuske salate, a što kod suhih i kremastih kolača? Kako smanjiti bacanje hrane? Sve ovo pojasnili su iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu

Blagdane provedite uz sigurnu hranu na obiteljskom stolu
Foto: Depositphotos/NewAfrica
  • 415
  • 47
  • 0

Uobičajena božićna jela poput pečenog mesa, salata te kremastih kolača, mogu predstavljati izazove u očuvanju sigurnosti hrane. Stoga Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu donosi nekoliko savjeta za sigurno rukovanje hranom i njenom pohranom, koji će nam pomoći ne samo u očuvanju zdravlja, već i u očuvanju okoliša smanjenjem otpada od hrane.

Rukovanje s mesom

Kako se na blagdanskom stolu gotovo uvijek nalazi pečeno meso, bilo peradi, svinjetina, janjetina ili neka druga vrsta, poručuju kako je potrebno birati meso isključivo iz provjerenih izvora. Kupnju obavljajte u mesnicama ili trgovinama s odgovarajućim higijenskim standardima. Ono iz neprovjerenih izvora može biti zaraženo te izazvati različite zdravstvene tegobe. Također, obavezno provjerite svježinu - svježe i sigurno meso trebalo bi biti blago ružičaste boje, čvrsto i elastično te bez neugodnog mirisa. Ako je pakirano, provjerite rok trajanja i ne pripremajte ga nakon isteka navedenog roka.

Ukoliko ga odmrzavate, najsigurnije ga je staviti u nepropusnu posudu i odložiti u hladnjak na temperaturu ispod 5°C. Važno ga je prilikom odmrzavanja staviti na donju policu hladnjaka kako ne bi bilo u doticaju s drugom hranom kada počne otpuštati sokove. Ne odmrzavajte ga na sobnoj temperaturi jer je ona pogodna za razmnožavanje bakterija koje mogu izazvati trovanje hranom.

Zabilježen najveći broj slučajeva listerioze od 2007. godine - koji je razlog tome?

Iz HAPIH-a napominju kako je važno održavati higijenu: ključna je higijena ruku, pribora i površina na kojima pripremate meso. Ne zaboravite koristiti odvojene daščice i pribor za pripremu namirnica koje ne planirate termički obrađivati. Primjerice, svježe meso koje ćete peći pripremajte na jednoj daščici, a sastojke za francusku salatu pripremajte na drugoj daščici s drugim, čistim priborom.

Meso se, dodaju, treba temeljito termički obraditi, stoga obratite pažnju na boju te sokove koje ispušta: boja pečenog mesa trebala bi biti bijela ili blago smeđa (ovisno o vrsti mesa), a sokovi koje meso ispušta prozirni.

Pravilno ga možete pohraniti za kasnije pa može biti sigurno za konzumaciju i do 48 sati nakon pripreme. Važno je, kažu, da ga unutar dva sata od pripreme odložite u hladnjak. Pohranite ga u hermetički zatvorenu posudu ili umotajte folijom kako ne bi došlo u doticaj s drugom hranom u hladnjaku.

Kada se odlučite na ponovnu konzumaciju, obavezno ga temeljito podgrijte, do iste temperature kao prilikom prvog pečenja. Ostatke ne podgrijavajte više od jednog puta prije konzumacije.

Oprezno s francuskom salatom

"Često se na blagdanskom jelovniku može naći i francuska salata. Ono što ju čini jednim od omiljenih priloga jest kremasti, puni okus za koji su zaslužni majoneza i kuhana jaja", ističu. Kod nje je važno izbjeći križnu kontaminaciju odnosno povrće za salatu temeljito operite i obradite na čistim površinama s čistim priborom, odvojeno od namirnica koje planirate termički obrađivati. Jaja skuhajte u potpunosti (10-ak minuta nakon početka vrenja vode).

Oprez s majonezom - kako se radi o lako kvarljivoj namirnici, važno ju je čuvati u hladnjaku na temperaturi ispod 5°C do samog trenutka dodavanja u salatu.

Višak salate što prije spremite u hladnjak na temperaturu ispod 5°C (a najkasnije do dva sata nakon pripreme). Potrebno ju je pohraniti u hermetički zatvorenoj posudi i konzumirati unutar tri dana.

Razlika sa suhim i kremastim kolačima

Kako bi bezbrižno uživali u kolačima, važno je znati da oni suhi ne predstavljaju opasnost po naše zdravlje pa ih je dovoljno čuvati na sobnoj temperaturi u hermetički zatvorenim posudama kako bi očuvali njihovu teksturu ili hrskavost, pišu iz HAPIH-a.

Dodaju da treba biti oprezan sa šarenom glazurom odnosno da izbjegavate uporabu sirovih jaja prilikom izrade glazure kako bi se izbjegla zaraza štetnim bakterijama (npr. salmonelom). Umjesto njih koristiti ili pasterizirane smjese jaja ili tzv. meringue prah (prah od bjelanjaka) ili jednostavno - šećer vodu i prehrambene boje, najbolje prirodne na bazi prirodnih ekstrakata od voća i povrća.

Kekse s glazurom od mliječnih proizvoda te jaja nemojte čuvati na sobnoj temperaturi već u hladnjaku i konzumirati unutar tri dana.

Za kremaste kolače pripremljene od jaja te slatkog vrhnja, mlijeka ili drugih mliječnih proizvoda, također vrijede posebna pravila. Prvenstveno na higijenu prilikom korištenja jaja:  "Obavezno perite ruke prije i nakon razbijanja jaja, a okolne površine čistite vodom i deterdžentom radi mogućih kapljica smjese koja sadrži sirova jaja. Navedene kapljice mogu sadržavati štetne bakterije i kontaminirati hranu i pribor s kojima dođu u dodir", upozoravaju.

Prilikom pripreme krema koje sadrže jaja, važno ih je temeljito termički obraditi na minimalno 70 °C.

Ne isprobavajte sirove smjese jer potencijalno mogu uzrokovati zdravstvene tegobe.

Kremaste kolače obavezno pohranite u hladnjak budući da su bogati lako kvarljivim namirnicama, a konzumirajte ih kroz tri dana.

Kako smanjiti bacanje hrane?

"Kako biste izbjegli bacanje hrane, planirajte blagdansku kupnju unaprijed i kupite samo što vam treba, odnosno ono za što ste sigurni da vaši ukućani i gosti vole. Na taj ćete način osigurati da će se pripremljena hrana pojesti", savjetuju te dodaju da poslužujete manje porcije i radije uzimajte hranu nekoliko puta tijekom obroka. Ovim postupkom sprječavate ne samo bacanje hrane, već i prekomjernu konzumaciju.

Ako niste stigli sve pojesti unutar nekoliko dana, preporučaju zamrzavanje ostataka hrane. Razdijelite je u nekoliko manjih porcija, obilježite datum i pohranite u zamrzivač. Kada se odlučite na konzumaciju, hranu odmrznite u hladnjaku i temeljito podgrijte slijedeći uobičajena pravila.

Sretan Božić i dobar tek!


Tagovi

Sigurna hrana HAPIH Blagdanski stol Rukovanje s hranom Priprema hrane Čuvanje hrane


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.


Partner

Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu

Ulica kardinala Alojzija Stepinca 17, 31000 Osijek, Hrvatska
tel: +385 31 275 200, e-mail: hapih@hapih.hr web: https://www.hapih.hr

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Moj ispušni ventil 💚🌸🪻 najdraže godišnje doba 🥰