Pretraga tekstova
Seminarima do novih znanja
Direktiva 2009/28/EZ o promociji obnovljivih izvora energije definira biomasu kao biološko razgradiv dio proizvoda, otpada i ostataka biološkoga podrijetla iz poljoprivrede, šumarstva i s njima povezanih proizvodnih djelatnosti, uključujući ribarstvo i akvakulturu te biološko razgradiv dio industrijskog i komunalnog otpada.
Za razliku od tradicionalnog energetskog planiranja, korištenje obnovljivih izvora energije (OIE) usmjerava energetsko planiranje s centraliziranih, nacionalnih projekata prema lokalnim zajednicama s energetskim projektima regionalnog odnosno lokalnog značaja. Korištenjem biomase pruža se mogućnost ostvarivanja pozitivnih socio-ekonomskih učinaka te pozitivnih učinaka za okoliš, moglo se između ostaloga čuti tijekom dva seminara održanih u Vinkovcima za učenike i profesore Poljoprivredne i šumarske škole Vinkovci s ciljem edukacije o korištenju poljoprivredne biomase u energetske svrhe.
Prema planovima i Direktivi Europske unije (EU), do 2020. godine udio energije iz obnovljivih izvora u potrošnji energije kod zemalja članica trebao bi iznositi 20 posto, pri čemu se u odnosu na dosadašnju dominaciju hidroelektrana, ubuduće predviđa rast proizvodnje na temelju izvora vjetra, sunca te biomase. U Hrvatskoj se stoga, a temeljem Strategije energetskog razvoja Republike Hrvatske i drugih dokumenata, također očekuje rast proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, pri čemu neke regije zbog svog klimatskog i geografskog položaja mogu značajnije iskoristiti potencijale vjetra i sunčeve energije, odnosno vode, te biomase i bioplina.
Osim tematskih predavanja, organiziran je i tehnički posjet farmi i bioplinskom postrojenju u Tordincima kako bi se učenicima i profesorima još više približila navedena tematika, a sve se skupa održavalo u sklopu projekta ABCD Posavina (eng. Agricultural Biomass Cross-border Development of Energy in Posavina) koji se provodi u okviru Programa prekogranične suradnje Hrvatska - Bosna i Hercegovina 2007 - 2013. godine.
U projektu sudjeluju Energetski institut "Hrvoje Požar" (EIHP) i Institut za genetičke resurse Sveučilišta u Banjoj Luci (IGR), kao nositelji projekta u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, te Vukovarsko-srijemska županija, Brčko distrikt te općine Orašje, Odžak, Domaljevac-Šamac i Šamac kao partneri na projektu. Provedba je započela 1. ožujka 2011. godine, a aktivnosti na projektu će trajati 24 mjeseca. Fokus projekta ABCDE Posavina je promocija energetskog iskorištavanja poljoprivredne biomase u Posavini. Ciljana regija obuhvaća Vukovarsko-srijemsku županiju, Distrikt Brčko te općine Šamac, Orašje, Odžak i Domaljevac-Šamac.
Autor: Alen Kuns
Tagovi
Biomasa Obnovljivi izvori Projekt Energija Škola Poljoprivreda Posavina
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar sa više od dvadeset godina staža na temama vezanim uz poljoprivredu, selo i ruralni razvoj. Dugogodišnji suradnik glasila Hrvatske gospodarske komore (HGK) Hrvatsko gospodarstvo, Gospodarskog lista te niz novina poput Glasa Slavonije i Vjesnika.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!