Pretraga tekstova
Farmeri iz centra grada
 
        Voće i povrće uskoro bi se moglo uzgajati usred velikih gradova i u posebnim biljoneboderima. Radi se o pedesetak metara visokim građevinama sa po 20 do 30 katova ispunjenih posudama s biljkama koje nisu zasađene u zemlju već im se korijen nalazi u posebnim pliticama kroz koje se svakodnevno pušta voda obogaćena hranjivim tvarima. Nekoliko je takvih nebodera već u gradnji, a najdalje je otišao biljoneboder u švedskom gradu Linköpingu iz kojeg bi salata, rajčica i mnogi drugi proizvodi trebali početi izlaziti tijekom 2014. godine.
Radi se o kompleksu na 25 katova u kojemu je mikroklima potpuno automatski kontrolirana. Sjeme biljaka ulaže se u plitice na najvišem katu i počinje zalijevati hranjivom otopinom, a kako biljke rastu, tračnim se dizalom spuštaju kat po kat niže. Kada plitice u nekoliko tjedana stignu u prizemlje, biljke su spremne za berbu.
- Riječ je o konceptu hidroponske proizvodnje koja je već neko vrijeme poznata, no nikada nije bila korištena na takav način. Hidroponskim sustavom se biljkama natapanjem dovodi optimalna količina hranjivih tvari, održava se idealna mikroklima, a prinosi su i po deset puta veći nego u klasičnom stakleniku - kaže inženjer agronomije Josip Babić. Koliko su prinosi veći najbolje govori i proračun koji pokazuje da će neboder u Linköpingu svojom proizvodnjom zadovoljavati potrebe za svježim voćem i povrćem čak 350.000 ljudi. Ujedno, ti će proizvodi biti zdraviji i čišći, jer u biljoneboderu nema potrebe za pesticidima ili herbicidima.
- Kontrolirana je atmosfera pa nema ulaska insekata, a korov oko biljaka ne raste - kaže Babić.
Neboder-plantažama na vrlo maloj zemljišnoj površini dobiva se velika proizvodnja. Na površini potrebnoj za gradnju obiteljske kuće moguće je sagraditi biljoneboder s prinosima poput farme od 6,5 hektara. Gradnja biljonebodera već se planira i u Kini, Japanu, Singapuru, SAD-u i Velikoj Britaniji.
Autor: Bernard Karakaš
Foto: RGBStock.com
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
 Zbog ulaska u OECD ukidamo reciprocitet kod nasljeđivanja poljoprivrednog zemljišta, što to znači?
                
                
                
                    Zbog ulaska u OECD ukidamo reciprocitet kod nasljeđivanja poljoprivrednog zemljišta, što to znači?
                     Kina predstavila najmoćniji traktor na svijetu s 1.200 konjskih snaga!
                
                
                
                    Kina predstavila najmoćniji traktor na svijetu s 1.200 konjskih snaga!
                     Kako su se opomene poljoprivrednicima zbog neplaćanja članarine pretvorile u kaznenu prijavu protiv HPK?
                
                
                
                    Kako su se opomene poljoprivrednicima zbog neplaćanja članarine pretvorile u kaznenu prijavu protiv HPK?
                     Zlatno doba potpora završava: kako do dodatnog prihoda na selu?
                
                
                
                    Zlatno doba potpora završava: kako do dodatnog prihoda na selu?
                     Pad cijena žitarica i uljarica nakon dogovora predsjednika SAD-a i Kine
                
                
                
                    Pad cijena žitarica i uljarica nakon dogovora predsjednika SAD-a i Kine
                     Preminuo dugogodišnji vlasnik Meggle Grupe: Ostavio je neizbrisiv trag u mljekarskoj industriji
                
                
                
                    Preminuo dugogodišnji vlasnik Meggle Grupe: Ostavio je neizbrisiv trag u mljekarskoj industriji
                     Teško ozlijeđen, trebljačica kukuruza zahvatila ruku 67-godišnjaku
                
                
                
                    Teško ozlijeđen, trebljačica kukuruza zahvatila ruku 67-godišnjaku
                     Inovacije kroz EIP operativne skupine - povezuju proizvođače, savjetodavce i znanost
                
                
                
                    Inovacije kroz EIP operativne skupine - povezuju proizvođače, savjetodavce i znanost
                    Blitva, češnjak, đumbir, bamije, agrumi, krumpiri, lubenice, banane … u glavni grad Kenije povrće i voće dolazi iz Tanzanije i Ugande, kazuje nam lokalac kojeg smo pitali za smjer tržnice. Cijene su niske, uvjeti loši, a kaos na ulicama Nai... Više [+]
            Blitva, češnjak, đumbir, bamije, agrumi, krumpiri, lubenice, banane … u glavni grad Kenije povrće i voće dolazi iz Tanzanije i Ugande, kazuje nam lokalac kojeg smo pitali za smjer tržnice. Cijene su niske, uvjeti loši, a kaos na ulicama Nairobija teško je opisati. Promet se događa nekako, Britanci su zaslužni što voze ‘krivom’ stranom.
 
 Sigurnost na pijaci jednaka je higijenskim uvjetima, pojedinci nisu sretni da ih snimamo, ako za to nisu honorirani. Ulice su pune žicara, starih i mladih.
 
 Više je zebri oko prijestolnice, nego na ovdašnjem asfaltu. Brojni preživljavaju na ulicama, tražeći način zaraditi koji šiling (1Eur je cca 150 šilinga). Kako je tek u ruralnim krajevima?
        
                                                        Vedran Stapić
                                                        
                            
                            prije 2 tjedna
                        
Ne, to su banane u pozadini, a ovaj mladić prodaje nekakve suhe pržene ribice Ne, to su banane u pozadini, a ovaj mladić prodaje nekakve suhe pržene ribice
                                                        Maja Celing Celić
                                                        
                            
                            prije 2 tjedna
                        
Je li ovo suho, na posljednjoj slici bamija? Leleleee, da mi je! Je li ovo suho, na posljednjoj slici bamija? Leleleee, da mi je!
                                                        Željka Rački-Kristić
                                                        
                            
                            prije 2 tjedna
                        
Molim provjeru činjenicu na licu mjesta jer priča se. Je li zbilja Katolička crkva u Keniji zamijenila misno vino? Više [+] https://www.index.hr/magazin/clanak/crkva-u-keniji-zamijenila-misno-vino-jer-se-staro-prodaje-po-barovima/2718719.aspx
 
