Nakon utvrđivanja i procjene postojeće situacije i stanja na vlastitom gospodarstvu, poljoprivrednicima će u okviru paketa biti ponuđen sadržajni plan, aktivnosti, analize i preporuke kao i očekivani rezultati za određeno razdoblje.
Savjetodavna služba odlučila je osvježiti i promijeniti način rada u skladu s najsuvremenijim tendencijama u svijetu. Svoje usluge će po prvi puta nuditi korisnicima putem novog modela savjetovanja.
Naime, danas je službeno predstavljen Katalog usluga koji sadržava 90 savjetničkih paketa ovisno o vrsti proizvodnje i specifičnim potrebama pojedinih proizvođača. Poljoprivrednici će od sada odabirom određenog, potpuno besplatnog paketa točno znati što mogu očekivati od savjetodavanja i koju uslugu mogu dobiti.
Nakon utvrđivanja i procjene postojeće situacije i stanja na vlastitom gospodarstvu, poljoprivrednicima će u okviru paketa biti ponuđen sadržajni plan, aktivnosti, analize i preporuke, kao i očekivani rezultati za određeno razdoblje.
"Nakon dugo vremena, Savjetodavna služba mijenja način rada. Mogli bismo reći kako se događaju najveće promjene u 25-ogodišnjoj povijesti djelovanja Savjetodavne službe.
Osnova novog modela načina rada je Katalog usluga pomoću kojih poljoprivrednik, u suradnji sa savjetnikom, bira odgovarajući savjetnički paket u skladu s njegovim ciljevima, željama i potrebama," rekao je Hrvoje Horvat, ravnatelj spomenute institucije.
Ovaj način savjetovanja koji je jedinstven na našem području bit će standardiziran za poljoprivrednike u svim područjima diljem Hrvatske, a trebao bi dovesti do veće kvalitete rada i angažmana poljoprivrednika. Cilj je, prije svega, kvalitetnija usluga, poboljšana mogućnost analize radova i rezultata savjetovanja, kao i veća uključenost proizvođača u sam proces planiranja i analiziranja rezultata.
Predstavljen Katalog usluga koji sadržava 90 savjetničkih paketa ovisno o vrsti proizvodnje i specifičnim potrebama pojedinih proizvođača.
Dugoročni plan je zasigurno da hrvatski poljoprivrednici budu što konkurentniji na tržištu, ali i modernizacija proizvodnje i farmi te savjetovanje i poticanje mladih poljoprivrednika. Savjetodavna služba ovu besplatnu uslugu nudi svim sadašnjim i budućim poljoprivrednicima koji će moći u razdoblju od tri godine koristiti do dva različita paketa.
Osim navedenog, djelatnici Savjetodavne službe će, u okviru praćenja poljoprivrednih djelatnosti, putem IT sustava nazvanim Kartica gospodarstva pohranjivati i specificirati podatke o gospodarstvima te obavljenom savjetodavnom radu. Time će se stvoriti vrijedna arhiva sistematiziranih podataka poljoprivrednih proizvođača, ali dovesti i do stalnog razvoja i poboljšanja usluga u korist poljoprivrednika.
Poljoprivrednici će u Karticu gospodarstva moći pohranjivati i specificirati podatke o gospodarstvima te obavljenom savjetodavnom radu.
Važno je naglasiti kako je započelo i obavezno educiranje poljoprivrednika u sklopu strukovnog usavršavanja. Naime, korisnici Mjere 10 (agrookolišne mjera) i Mjere 11 (ekološka proizvodnja) Programa ruralnog razvoja dužni su ove godine odslušati 18 sati edukacije. Ostali poljoprivrednici također imaju mogućnost različitih grupnih edukacija u trajanju od 60 sati o tehničkom unapređenju gospodarstva, ovisno o proizvodnji s kojom se bave.
Vladimir Novotny, načelnik Samostalnog odjela za informiranje u Savjetodavnoj službi, podsjetio je danas i na ovogodišnji početak financiranja Službe iz EU fondova: "Protekle godine smo uspjeli pripremiti situaciju za sufinanciranje Savjetodavne službe dijelom iz EU fondova, što je svakako uspjeh u organizacijskom smislu, ali i značajna ušteda za državni proračun. Pronašli smo način i tome prilagodili naš rad od ove godine."
Foto: bigstock.com
Tagovi
Autorica
pagora23
prije 9 godina
Vi ste plaćeni da nam pomažete a konzultantske firme nam na svakom projektu maznu od 20000 do 50000 kn koje tu lud, izađite iz ureda i na putna vrata pitati seljaka što ga žulja samo se čuvajte pasa.
šimo šenija
prije 9 godina
kad čujem ime tipa...odmah mi dojde da se odselim u njemačku mi tam služim,,