Pretraga tekstova
Klanje životinja bez omamljivanja dio je vjerskog obreda muslimanske i židovske zajednice. Oni belgijsku odluku ne vide kao zaštitu dobrobiti životinja, nego kao antimigrantsku politiku
Regionalna zabrana klanja životinja bez prethodnog omamljivanja u Belgiji, a koje se inače provode u vjerske svrhe, ne krše Europsku konvenciju o ljudskim pravima, presudio je najviši sud u Strasbourghu, piše Politico.
Ova je odluka uslijedila nakon što ju je pravno htjelo osporiti nekoliko belgijskih državljana i organizacija koji predstavljaju muslimanske i židovske zajednice. Oni tvrde da flamanska i valonska pravila koja zabranjuju halal i košer klanje, dakle svjesnih životinja, a što je dio vjerskog obreda, krše njihovu vjersku slobodu.
U svojoj presudi, Europski sud za ljudska prava (ECHR) pojasnio je da se "zaštita javnog morala ne može shvatiti kao da je namijenjena isključivo zaštiti ljudskog dostojanstva u sferi međuljudskih odnosa te da je zabrana sukladna s ciljem koji se želi postići, odnosno zaštiti dobrobiti životinja koji je također element javnog morala".
Zabrane, uvedene u dvije regije prije nekoliko godina, bile su rezultat dugotrajnog pritiska aktivista za dobrobit životinja. Istovremeno su izazvali bojazan među grupama muslimanske i židovske zajednice. One smatraju da je riječ o izgovoru kojega koriste političari nacionalističkih, antimigrantskih stranaka.
Flamanski ministar odgovoran za dobrobit životinja, Ben Weyts, inače iz iz nacionalno-konzervativne stranke New Flemish Alliance, zadovoljan je presudom te je izjavio kako su sada "otvorena vrata za zabranu obrednog klanja ne samo u Bruxellesu nego u cijeloj Europi".
Yohan Benizri, predsjednik Belgijske federacije židovskih organizacija, koja se protivila zabrani klanja, rekao je da je "zgrožen" presudom. "Ovo je prvi put da Europski sud za ljudska prava odlučuje da je zaštita dobrobiti životinja pitanje javnog morala koje može nadjačati prava manjina".
Iako zakon na nivou Europske unije nalaže da se životinje mogu usmrćivati samo nakon omamljivanja i uz primjenu posebnih metoda, ipak predviđa odstupanje za klanje u vjerske svrhe, sve dok se odvija u klaonici. Međutim, to ne sprječava države članice da uvedu svoju odluku.
Mnoge zemlje EU još uvijek dopuštaju klanje bez anestezije pod određenim zahtjevima, kao što je obučeno osoblje, veterinarski nadzor ili uz prethodno odobrenje.
Kako pravilno omamiti svinju bez nanošenja boli i opasnosti za ljude?
U nekim zemljama pak, poput Švedske, Slovenije i Danske, omamljivanje je obavezno prije klanja. U drugima, poput Austrije, Latvije i Slovačke, to se mora učiniti odmah nakon uboda ili prije faze krvarenja.
Tagovi
Dobrobit životinja Omamljivanje životinja Halal Košer Klanje životinja Vjerski obred Javni moral Vjerske slobode
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔
Damir Senjan
prije 1 godinu
Pa i omamljivanje je zabranjeno, jedino ako su izmislili legalne droge da životinje pjevaju prije klanja. Vidio sam to u Cromax nekadašnji kad sam bio tamo na praksi, udari ih sa strujnim udarom pa dalje na sjeckanje. Prizor neugodan.