Pretraga tekstova
Budući da se radilo o legalizaciji većeg broja objekata, Maria Milušića, poljoprivrednika iz Piškorevaca, cijela je procedura koštala čak 80.000 kuna! Kada je preračunao vrijednosti, zaključio je da ga je legalizacija koštala koliko i osam bikova.
Nakon prošlogodišnje buke oko legalizacije bespravno sagrađenih objekata, podatci Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja govore da je u ukupnom broju legaliziranih objekata u Hrvatskoj tek šest posto poljoprivrednih zgrada, odnosno riječ je o 8.024 poljoprivredna objekta. Prema procjenama, čak do 99 posto poljoprivrednih objekata, kojima se smatraju svinjci, staje, peradarnici, razna spremišta, silosi i dr., sagrađeno je bespravno.
Poljoprivrednici kao razlog ovakvome stanju navode besparicu. Iako se često krivnja pokušava svaliti na poljoprivredne proizvođače koji "ne podmiruju svoje obveze", upravo su to najsavjesniji ljudi koji prvi podmiruju bilo kakve troškove. Ali danas novca više nema. Isplata je poticaja tek krenula, a taj je novac prijeko potreban za ulaganje u nastavak ovogodišnje proizvodnje. Svi se pitaju zašto je cijena legalizacije toliko visoka? Sukladno Zakonu o nezakonito izgrađenim zgradama, koji uređuje ovu problematiku i koji je na snazi od 2012. godine, za legalizaciju nelegalno sagrađenih objekata potrebno je od ovlaštenog inženjera građevine, geodezije ili arhitekta ishoditi kompletnu projektnu dokumentaciju te platiti brojne doprinose i pristojbe. Radi se o brojnoj i skupoj papirologiji, za koju mnogi novce nemaju, a najvećim se dijelom radi o poljoprivrednicima.
Problema su svjesni i u Poljoprivrednoj komori, čiji je predsjednik, Matija Brlošić, za Glas Slavonije naveo da čak polovina od ukupno 200.000 poljoprivrednih gospodarstava upisanih u Upisnik, pripada malim, neperspektivnim i najčešće staračkim domaćinstvima. Objekti na takvim gospodarstvima često su dotrajali i ruševni, a uglavnom je riječ o malim kokošinjcima, šupama, svinjcima. Zaključio je da, budući da takvi objekti većinom nisu u funkciji proizvodnje, nije niti potrebno inzistirati na legalizaciji, već omogućiti rušenje.
Sve one koji su na vrijeme odlučili legalizirati svoje funkcionalne poljoprivredne objekte, nemalo je iznenadila cijena koju su morali platiti. Mario Milušić iz Piškorevaca, primjer je takvog poljoprivrednika, koji je svoje poljoprivredne zgrade legalizirao prije šest mjeseci. Budući da se radilo o većem broju objekata, silosa, staja, šupa, Maria je cijela procedura koštala čak 80.000 kuna! Kada je preračunao vrijednosti, zaključio je da ga je legalizacija koštala koliko i osam bikova. A upravo ga to najviše boli. Umjesto u legalizaciju, kapital je mogao uložiti u svoju proizvodnju i osigurati si prosperitet.
Foto: depositphotos.com
Tagovi
Legalizacija Proizvodnja Ipslata poticaja Ulaganje HPK Matija Brlošić Zakon Nezakonita gradnja Bespravna gradnja
Autorica
Više [+]
Marina je urednica na AgroKlubu, specijalizirana za AgroBaze. Diplomirani je magistar agronomije te volonter Francuske Alijanse Osijek i Emmaüs zajednice Francuska.
I opet :)
Howard Watson
prije 1 tjedan
Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/ Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/
DANIEL GUŠTIN
prije 10 godina
sve čemo legalizirati da bude sve po propisu , samo neznam zašto legalizirati kad če tak i tak zjapit prazno i bit samo leglo za glodavce
Zea mays
prije 10 godina
Zakone treba poštivati. Ne može se kukati u nedogled. Na žalost prije je cvjetala siva ekonomija (ima je i danas ali manje)gdje se tržilo sa prekupcima koji su sebi trpali pare a i seljaku je ostalo ponešto. Mi smo također masno platili legalizaciju prije pet godina, oporavili smo se nakon četiri godine pa tako će i gospodin iz ove priče. Sve ima svoju cijenu i valjda nam budući naraštaji budu zahvalni.Da ne pomiješam kruške i jabuke...za IPARD su nas tražili ekološku studiju utjecaja na okoliš za traktor. To me podsjetilo na legalizaciju nečega što je već legalizirano. Stroj koji ima sve certifikate i studije utjecaja na okoliš i opet te to traži samo da bi opet platili nekoj agenciji uniformirane obrasce koji koštaju 10.000 Eura. Nadam se, kada jednom legaliziramo te svoje poljoprivredne objekte da nas nitko više ne bude tražio dodatne dozvole i studije jer se netko sjetio da bi trebalo osnovati agenciju za nešto.