Pretraga tekstova
Iako su najavljivanja sniženja ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, zabilježena su nasuprot poskupljenja...
Posljednjih dana medijskim prostorom vlada optimizam najviše potaknut najavljenim pojeftinjenjima električne energije, a spominje se i sniženje računa za vodu. I dok se svi veselimo oko tih sedam posto nižih računa za elekričnu energiju, koju su nam relativno nedavno povisili za 20 posto tako, da smo još uvijek u manjku, nitko se ne pita: koliko će obitelji ove zime biti gladno?
Jer, naime, najavljena sniženja koja će nam donijeti ulazak u obećanu zajednicu zemalja EU izostala su, ali su nas zato dočekala nova poskupljenja prehrambenih proizvoda među kojima prednjače mesni i mliječni proizvodi za koje su, da paradoks bude veći, ukinute carine koje za meso i mesne proizvode te mlijeko i mliječne proizvode iznose i do 30 posto.
"Moram reći da nismo previše iznenađeni ovakvom situacijom i očekivali smo da bi ovako moglo biti. Najavljena sniženja u EU zapravo su poskupljenja, a na to su nas upozorili i kolege iz Slovenije", kaže pročelnica Sekcije trgovaca unutar Udruženja obrtnika Zadar Ivana Pedić.
Netom prije ulaska u Europsku uniju, u lipnju je zabilježeno poskupljenje mlijeka i mliječnih proizvoda od 6 do 20 posto, kako bilježi nezavisni portal supermarketi.info. Poskupljenja se bilježe u odnosu na svibanj ove godine, a kada se usporede s lipnjem prošle godine tek tada vidi se koliko su tzv. korekcije cijena, kako ih vole nazivati trgovci i političari korigirale naše prehrambene navike.
Naime, jabuka zlatni delišes poskupjela je u odnosu na lanjski lipanj 56,10 posto s time da je čak 15,29 posto od toga poskupjela od svibnja do lipnja ove godine. Dakle, kilogram zdravih jabuka, jer voće je puno vitamina i preporučuje se pojesti barem jednu voćku dnevno - koštat će vas minimalno 15-ak kuna, ovisno od trgovine do trgovine. U odnosu na lanjski lipanj poskupjelo je i glatko brašno i to za 42,74 posto, tekući jogurt za 28,57 posto, kod nekih proizvođača poskupljenje je i do 37,59 posto, sredstva za čišćenje skuplja su od 7 do 28 posto, salame i do 20,46 posto, pileći file oko 17,75 posto... i tako lista ide u nedogled.
Za one koji imaju tu sreću da žive na moru u jeku turističke sezone, ova poskupljenja koja portal supermarketi.info obračunava u Zagrebu i Osijeku samo su uvod s obzirom na to da se u jeku turističke sezone u jadranskim gradovima, pa tako i u Zadru, cijene dodatno napušu gdje su primarni potrošači turisti, odnosno stranci koji si to još uvijek mogu priuštiti pa tek onda domaći. Imamo tako situaciju da isti trgovački lanac drži 40 posto više cijene na "turističkoj" lokaciji nego na još dvije lokacije u Zadru.
"Na žalost koliko god to ružno zvučalo, zakon je dopustio da unutar istog lanca možete imati različite cijene na različitim lokacijama", kaže Pedić.
Autor: Valentina Mlađen, Foto: Stock:xchng
Izvori
Tagovi
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Dominik Lončar
prije 11 godina
zalosno je da nase jabuke propadaju i da je svinje jedu dok uvozimo one spanske smrznute stare godinu dana :)