Pretraga tekstova
Podijeljen u dvanaest epizoda, šest po sezoni, serijal "Rotten“ istražuje probleme globalne proizvodnje hrane, od avokada, meda, kikirikija, česnjaka sve do ribe i piletine.
Netflixova serija "Rotten" koja istražuje probleme globalne proizvodnje hrane, od avokada do ribe, na trenutke izgleda kao mješavina kriminalističke produkcije ili detektivske drame u kojemu u središtu priče nije zločin, nego hrana.
Svaka epizoda serije, a postoje dvije sezone, donosi sat vremena uvjerljivih osobnih priča i dojmljivih snimaka. Intervjuiraju se korporacije, male farme, liječnici, odvjetnici, službenici za provođenje zakona i potrošači.
Produkcijska tvrtka Zero Point Zero koja stoji iza slavnih serijala "No Reservations" i "Parts Unknown" pokojnog Anthonyja Bourdaina odradila je dobar posao ako serijal gledate kao krimić, jer povremeno prijestupi, iako je ovo umanjenica, koje dokumentira više nalikuju na trgovinu narkotika, nego na legalne poslove s hranom.
No proizvodnja hrane je oduvijek bila povezivana uz trgovinu, politiku i moć. Valjda još od starih Egipćana.
Stoga ako vas nešto od sljedećih primjera šokira, siguran sam kako ne gledate deklaraciju na "domaćem" medu u trgovinama na kojemu je zemlja podrijetla Kina. Imam ga i ja kod kuće, samo ga nisam još otvorio.
Čak 20% američkih pilića zapravo je pod kontrolom brazilske korporacije čiji su vlasnici upleteni u skandale podmićivanja i trgovine povlaštenim informacijama.
Svjetska potrošnja češnjaka doseže gotovo 50 milijardi funti godišnje, a većina dolazi iz Kine, gdje se prethodno oguljeni češnjak često proizvodi prisilnim radom zatvorenika.
U ribarskoj industriji, četvrtina kvota za ribu u Novoj Engleskoj nalazi se u rukama jednog čovjeka – portugalskog imigranta poznatog kao "The Codfather", koji je 2018. služio 46-mjesečnu kaznu zbog zavjere i lažnog označavanja ulova.
Podijeljena u dvanaest epizoda, šest po sezoni, svaka se bavi jednim proizvodom, istražujući (ne)skrivene probleme prehrambene industrije, otkrivajući kriminal, eksploataciju i ekološke posljedice globalnog tržišta hrane.
Na koji način, zaista, globalno nastaje hrana koju svakodnevno jedemo?
Prva razotkriva korupciju u pčelarskoj industriji, gdje ilegalne radnje i krađe košnica ugrožavaju proizvodnju meda, dok kineska dominacija u uzgoju češnjaka uključuje prisilni rad zatvorenika.
Farmeri peradi suočavaju se s korporativnom kontrolom, a mliječna industrija vodi bitku između malih proizvođača i velikih kompanija. Prekomjerni izlov ribe prijeti ekosustavima i lokalnim zajednicama, dok tržište kikirikija otvara pitanje rastuće alergijske epidemije.
Druga sezona fokusira se na nasilje i kriminal povezan s rastućom potražnjom za avokadom u Meksiku, dok u vinarskoj industriji krivotvorenje i ekonomski ratovi ugrožavaju male proizvođače.
Globalna borba za vodu postaje politički i ekonomski sukob, a šećer i čokolada kriju priče o prisilnom radu i neetičnim poslovnim praksama. Legalizacija marihuane otvara nova tržišta, ali i donosi izazove u regulaciji prehrambenih proizvoda na bazi kanabisa.
Nakon odgledane prve sezone, za drugu nisam imao ni volje ni živaca, jer sve je prezentirano odveć dramatično, čak na trenutke i katastrofično, da sam skoro, njima u inat, otvorio onaj "domaći" kineski med.
Nažalost, "Rotten" kao i svaki serijal koji prezentira samo jednu stranu priče, ne nudi nikakva rješenja ili alternativu za probleme koje obrađuje, generalizira u svojim stavovima i zaključcima te na trenutke djeluje površno odrađeno. Ali izgleda luksuzno.
Tagovi
Rotten Netflix Film Serija Meksiko Proizvodnja hrane
Autor
Više [+]
Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.
Što je sada gore od ovih zadnja tri dana Tuča ili Jaki vjetar. Kod mene vjetar napravio veču štetu nego da bila tuča. Malo prije obišao polja ali suncokret je dobio naj jače i to bar 70% ode u ništa.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Đuro Moj kako je je, mi svi iz ove kože ili vremenskih neprilika nemožemo nikuda. Sreča u svemu da kukuruz nije nastradao, ima negdje mestimično malo Više [+] se napio ali će se podignuti. Mom prijatelju kukuruza 12 hektara poravnalo sa zemljom još gore nego meni suncokret. Ništa idemo dalje, ovako i onako elelentarna neče biti proglašena zbog vjetra, pa ćemo ovih dana malo bogu krasti dane. Nema žalovanja od toga nema ništa.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Oslobodi nas Bože od nevremena , HDZ , SDP i njihovih privjesaka ! Oslobodi nas Bože od nevremena , HDZ , SDP i njihovih privjesaka !
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina Rastoja Ovdje ću komentirati tvoj članak, Klimatski kaos na poljima: Mogu li ih inovacije iz zraka ublažiti? Nemogu, mogu te upozoriti ali Više [+] od ovakvih vremenskih promjena nemogu te ublažiti. Vremenske nepogode su veča sila od bilo koje naj novije tehnologije, ovisiš sam o sebi. Ili onaj način ako se ko sječa Olimpiskih igara u Pekingu kad su vremenom upravljali Harpovima da nepada kiša da se igre održe, kad bio kraj olompiskih igara hapove isključili. Tada nastao kaos sa kišama i poplavama. Danas ti o tome još mnogo ljudi priča što se tamo te godine događalo. Drugi ti primjer Svijetsko nogometno prvenstvo u Rusiji, sudac označio kraj finala, harpovi pogašeni priču dalje znate i nebo je plakalo zajedno sa Kolindom kod dodjele medalja.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedradrane naj gore je onaj dio što sam cijelo vrijeme bio u kontaktu sa Lidea Srbija, da vidimo što i kako i po njihovim uputama radio. Za slijedeču Više [+] godinu trebalo je nešto novo njihovo biti u srcu Bilogore, ali očito ću odustati od toga. Moram dobro razmisliti za slijedeču godinu.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina Rastija Amazon suncokret, tu su glave trebale biti 28-30 cm. Sada što ostane ako ostane, bumo vidjeli kako kažu slijepci. Ali vremenskim Više [+] nepogodama još nije kraj a uloženo previše.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane, na svim tablama. Jedan mi danas iz sela rekao da je to bio primjer kako bi trebao izgledati suncokret a ne što oni imaju. Sada je primjer za Više [+] uđbenike na zemlji. Ništa idemo dalje.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Gadno, nadam se da nije tako na svim tablama Gadno, nadam se da nije tako na svim tablama
Maja Celing Celić
prije 3 mjeseca
Alternativa? Lokalni proizvođači i sezonsko voće i povrće. Sad to još moram objasniti svojima kod kuće koji vole paradajz zimi i avokado ;)