Ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić održao je sastanak s predstavnicima Udruge za tov i uzgoj junadi "Baby Beef"
Potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić održao je sastanak s predstavnicima Udruge za tov i uzgoj junadi "Baby Beef". Glavne teme sastanka bile su stanje u sektoru govedarstva, programi potpore te raspolaganje poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH.
Predstavnici Udruge naglasili su važnost kontinuiranih ulaganja i potpora koje jačaju otpornost sektora i osiguravaju kvalitetu domaćeg mesa. Posebno su istaknuli potrebu za ulaganjima u klaoničke kapacitete, kao i zadovoljstvo radom Ministarstva u provedbi mjera za sprječavanje širenja zaraznih bolesti u proteklom razdoblju.
Ministar je izvijestio kako se intenzivno radi na izmjenama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, a prva sjednica radne skupine planirana je za rujan. Najavio je i dodatne konzultacije kako bi se olakšala prilagodba proizvođača na novi Pravilnik o registraciji i odobravanju subjekata i objekata za držane kopnene životinje (NN 102/25).
Razgovaralo se i o otežanom izvozu junadi u pojedine treće zemlje. Vlajčić je naglasio da će Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva zajedno s Udrugom raditi na otvaranju novih izvoznih tržišta.
Sektor mesnog govedarstva jedan je od ključnih čimbenika u očuvanju ruralnog prostora
"Sektor mesnog govedarstva ključan je za domaću poljoprivredu i očuvanje ruralnih prostora. U suradnji s proizvođačima i akademskom zajednicom gradimo održiv i konkurentan model proizvodnje s ciljem veće samodostatnosti, dodane vrijednosti i prepoznatljivosti domaćeg mesa na tržištu. Današnji sastanak još je jedan korak u provedbi mjera iz Programa razvoja sektora do 2030. godine", izjavio je ministar.
Predsjednik Udruge Baby Beef, Toni Raič, istaknuo je kako je sastanak bio vrlo konstruktivan te da su ministru izloženi objektivni problemi, među kojima i nemogućnost osiguravanja životinja koje se drže u kooperaciji.
"Nadam se da ćemo dalje raditi kao tim na razvoju sektora mesnog govedarstva koje ima veliku mogućnost razvoja, a to je potrebno validirati i kroz zemljišnu reformu, pa se zalažemo da uvjetna grla imaju prioritet kao dodana vrijednost na tim prirodnim resursima. Isto tako, ako subjekt sa stočarskom proizvodnjom dobije državno zemljište, a odustane od te proizvodnje, onda posljedično mora izgubiti pravo na korištenje tog zemljišta. Po pitanju zaraznih bolesti životinja i izazovne situacije u kojoj se Hrvatska nalazi, mi proizvođači kontinuirano podržavamo struku i radimo sa znanstvenom zajednicom", dodao je.
Program razvoja govedarstva predviđa povećanje vrijednosti proizvodnje za 20 % do 2030. godine, a prati ga i Akcijski plan do 2027. Ukupna planirana ulaganja iznose 385,6 milijuna eura, od čega je 188,4 milijuna eura predviđeno za provedbu Akcijskog plana. Cilj je jačanje otpornosti i povećanje samodostatnosti domaće proizvodnje.
Podsjetimo, Vlada je u lipnju donijela i tri nova programa za sektor stočarstva vrijedna 740 milijuna eura, namijenjena jačanju proizvodnje svinjskog, goveđeg, ovčjeg i kozjeg mesa.
Povezana stočna vrsta
Govedarska proizvodnja uključuje uzgoj goveda i proizvodnju mesa, odnosno tov te predstavlja značajnu granu stočarstva Republike Hrvatske. Prema podatcima Hrvatske poljoprivredne... Više [+]
Tagovi
Autor
mali poljoprivrednik
prije 2 dana
" Predstavnici Udruge naglasili su važnost kontinuiranih ulaganja i potpora koje jačaju otpornost sektora i osiguravaju kvalitetu domaćeg mesa." naučili su redovno dobivati od države i to se zove kontinuirano ulaganje.Što se tiče kvalitete domaćeg mesa,o tome bi se dalo pričati,jer većinu teladi uvoze i isto tako većinu bikova izvoze.Priča kako doprinose razvoju ruralnog prostora nema veze sa vezom.
Đuro Japaric
prije 2 dana
Slobodane u ime Ne hrvatske vlade , Nacrt zakona će napisati dokazano nesposobno Ministarstvo poljoprivrede , biti će u E - savjetovanju , a onda će biti upućen u postupak donošenja zastupnicima ne hrvatskog sabora . OPG mogu SAKUPITI 10 % potpisa BIRAČA i tražiti da se o PRIJEDLOGU Zakona RASPIŠE REFERENDUM ! KLIMOGLAVCI iz takozvane HPK , 2018 NISU htjeli ići na sakupljanje POTPISA ! Sada dokazano NESPOSOBNI KLIMOGLAVCI opet govore o izmjenama ! Dio nas smo 95 javno i pismeno TRAŽILI da se IDE na PRODAJU državne zemlje OPG na rok ISPLATE do 20 godina . O OVOM rješenju 95 javno je govorio i ministar Gaži kao kandidat HDZ za Sabor na PRIJEVREMENIM izborima ! Gaži poslije 95 NIJE više bio ministar i nakon njega IMAMO TUPAMAROSE koji su pisali NE OBVEZUJUĆE i PONIŽAVAJUĆE raspolaganje sa državnom zemljom ! SRAVNITI zgradu NE hrvatskog sabora , a ne bacati novac u obnovu nakon potresa ! To je LEGLO SLUGANA ; Pešte , Beča , Beograda i sada interesnih skupina NA ŠTETU HRVATSKOG NARODA !
slobodan rajić
prije 2 dana
Tov junadi ne može biti najvažniji sektor u hrvatskoj poljoprivredi kad je 90% teladi iz uvoza. Dok je bilo cca 50 000 mljekara nisu dobili ništa , sad je kad je ostalo par stotina velikih njima treba sve dati, poticaje, fondove, a posebno državno zemljište koje je cilj medijske kampanje ovih dana, " ..stočarstvo je najvažniji sektor...", a ne znam zašto ministru i ekipi nisu važni povrtlari, voćari, mali, mladi, domaći. Velike stočarske farme sa par zaposlenih radnika sigurno neće očuvati sela, ruralni prostor i život u selima, posebno u Slavoniji. U novom zakonu će biti izbrisani mali, mladi i domaći, samo čekamo tko će prvi objaviti nacrt novog Zakona o zemljištu, moguće i Vlajčić pa da poslije očekivanog i opravdanog nezadovoljstva seljaka promjeni radno mjesto.Već su Podravka, Žito, Osatina, PPK, Širjani, Raići... sve što njima odgovara stavili u Zakon, uslovna grla, prerada, skladišni kapaciteti, sve što većina seljaka nema, i to su bodovi za prolaz.
Đuro Japaric
prije 3 dana
Ministarstvo nije kvalificirano da piše Zakon o poljoprivrednom zemljištu , to su dokazali od 1991 ! Pravo predlagati zakone ima i svaki član Ne hrvatskog sabora , ali oni NEĆE napisati prijedlog zakona . Samo ne rješava se problem za OPG bez REZA u LAKRDIJAŠKO raspolaganje sa PRIVATNOM ZEMLJOM !
SASA FRANIC
prije 3 dana
zasto se dogovori rade s privatnom udrugom ?