Pretraga tekstova
Visoki troškovi proizvodnje i pad cijena žitarica razlog su suzdržanosti od kupovine.
Neizvjesna sezona je pred poljoprivrednicima i oni postaju sve oprezniji. Razlog tome je pad cijena žitarica i rast troškova proizvodnje. Ovakva situacija na tržištu natjerala je mnoge europske poljoprivrednike da trenutno odustanu od kupovine gnojiva i pored toga što ne poskupljuje, piše Agrarheute.
Mnogi čekaju pad cijena gnojiva i rast za žitarice.
Na svjetskom tržištu i dalje padaju cijene uree, a početkom studenog su porasle u sjevernoameričkim uvoznim lukama. Istovremeno, cijene kalijevih i fosfornih gnojiva tjednima su stabilne i nepromjenjive. Očekuje se da će njihovo kretanje biti određeno rastom cijene plina i, naravno, geopolitičkim rizicima.
Dodatan pritisak dolazi iz Kine koja je odlučila ograničiti izvoz uree i fosfata čije cijene na njihovom tržištu rastu i pored pada na međunarodnom.
Europski kupci su odgodili kupovinu u siječnju, dok se novi tender iz Indije ne očekuje prije kraja godine. Prodavatelji uree su zbog toga snizili tražene cijene. Kupovina na sjevernoj hemisferi je bila umjerena i većinom dogovorena.
Brazil je postao glavno odredište za spot prodaju, a cijene su s prvobitnih 367,82 eura/t pale na 340,23 eura. Posljedica ovakvih događanja je da su izvozne cijene za Bliski istok za prosinački datum pale sa 340,32 eura na samo 314,48 eura/t, dok je u Egiptu ponuda za prosinac pala s 358,62 na 335,63 eura/t.
Kada su u pitanju cijene amonijevog nitrata, nije bilo većih promjena. Pritisak dolazi iz istočne Europe gdje se trgovci opskrbljuju ruskim proizvodima. Europa i dalje ima relativno visoke cijene plina, što znači da je uvoz amonijaka umjesto proizvodnje vlastitog stalna alternativa.
Urea je u njemačkim uvoznim lukama ispod 500 eura/t, gotovo 20 eura više nego krajem listopada, a cijene vapnenog amonijevog nitrata (KAN) su ostale nepromijenjene u odnosu na prošli tjedan i iznose 350 eura/t.
Tekuće gnojivo amonijev nitrat se trgovalo za oko 310 eura/t. Potaša za kalijevo gnojivo je koštala 325 eura/t, a diamonijev fosfat (DAP) 630 eura/t.
Tagovi
Cijena uree Gnojivo Cijene gnojiva Kupovina gnojiva Tržište gnojiva Međunarodne cijene
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Krenula je berba kamilice! Svježe fotke dobili smo od Slavena Puzjaka iz Josipova :)
Damir Senjan
prije 1 godinu
Đuro Japaric ja bih kupio od Zorka Šabac ali ga ovaj put nisu imali, stignem još kupit to gnoivo, malo krupnije zrno ali bolje nego od petrokemije kutina. Đuro svi kalkuliraju što sljedeću godinu i koliko i što sijati ili saditi a koliko zakupa ostaviti i što pod ugar. Kod mene danas progrijalo sunce, navodno i sutra a onda ponovo kiša. Pustio jednoga nanas da prođe preko mog polja sa kombajnom da iskomajnira parcelu koju ima on u zakupu, bogami ostavio mi dobar otisak preko parcela, sada još samo da ribe napustim u taj otisak i u zimski ribolov 😂😂
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Za božićna drvca i nešto za voćke kupio od Zorke iz Šapca ! Ne znam da li su ga prozvela braća Slaveni Srbi ili su pakovali od braće Slavena Rusa ? Očito je da će gnojiva iduće godine trebati manje , neće biti posijano ili će biti prijavljene veće površine kao ugar !KIŠA danas u Brodu kao u Rijeci , ne može se ni orati !
Damir Senjan
prije 1 godinu
Ja sam kupio prije mjesec dana iako je Rusko gnoivo pod sankcijama Petrokemija Kutina ga ima, porijeklo Rusija, jedino nisam kupio 5-15-15 preskupa je petnajstica. A i cijene nisu u padu več u porastu. Pad bi mogao biti te od 20.12 pa cijeli prvi mjesec, a tada cijene ponovo polagano gore