Sredstva za obranu i vraćanje dugova iz vremena COVID-19 pandemije, pregazila su sve ono od vitalne važnosti za stanovništvo Hrvatske. Ovo je udar na hrvatske poljoprivrednike, komentirao je eurozastupnik Marko Vešligaj, jedini hrvatski član Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj, prijedlog Europske komisije za Višegodišnji financijski okvir 2028-2034.
"Bez hrane nema ni sigurnosti zbog koje sada sve žrtvujemo, a ovakva kriza će se nesumnjivo preliti i na druge segmente društva”, komentirao je eurozastupnik Marko Vešligaj, jedini hrvatski član Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj, prijedlog Europske komisije za Višegodišnji financijski okvir 2028-2034.
Zbog činjenice da se planira objediniti nekoliko programskih fondova u jedan kanal, uključujući dvije najveće proračunske stavke - kohezijski fond i zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP), pritom ukidajući ”drugi stup” proračuna za razvoj ruralnog područja, sudjelovao je jučer i u prosvjedu u Bruxellesu s poljoprivrednicima, sindikatima i građanima, u organizaciji najvećeg poljoprivrednog udruženja u EU, Copa-Cogeca.
"Opstanak europske poljoprivrede i ruralnih zajednica ovisi o Zajedničkoj poljoprivrednoj politici koja se prijedlogom novog proračuna dovodi u opasnost", upozorio je pojašnjavajući da se iz tog, takozvanog 'drugog stupa' ZPP-a financira, primjerice, razvoj ruralnog turizma, modernizacija OPG-ova, razvoj LAG-ova, ali i javna infrastruktura u ruralnim područjima, vrtići, ceste, vodoopskrba, domovi kulture, igrališta. Sve će to biti ogroman udar na lokalnu samoupravu.
Drugi stup je bio ”težak” 95.5 milijardi eura, a sada bez njega ostaju i Europa i Hrvatska.
”Sredstva za obranu i vraćanje dugova iz vremena COVID-19 pandemije, pregazila su sve ono od vitalne važnosti za stanovništvo Hrvatske. Pitam se što je Vlada RH radila na sastancima Vijeća EU i kako se borila za naše interese? Ovo je udar na hrvatske poljoprivrednike, manje gradove i općine, cijelu Hrvatsku izvan velikih urbanih centara”, rekao je zastupnik Vešligaj.
Također, dodao je, kohezijski fondovi kakve smo poznavali odlaze u povijest, a upravo iz tih fondova Hrvatska je financirala mnoge infrastrukturne projekte poput Pelješkog mosta.
Kaže, ako bismo morali odabrati jednu stvar u kojoj Hrvatskoj najviše treba Europska unija - to je zajednička poljoprivredna politika i unutar nje ruralni razvoj. Ovo je osobito problematično ako znamo da sredstva za projekte ruralnog razvoja ni dosad nisu bila dostatna za potrebe naših ruralnih zajednica.
"Svako slabljenje zajedničke politike i proračuna dodatno će ugroziti opstanak malih i srednjih poljoprivrednih proizvođača, ali i ruralnih krajeva. Ako želimo zadržati vlastitu poljoprivredu, imati vlastitu hranu i ruralne krajeve u kojima će biti stanovništva, važno je očuvati ZPP”, zaključio je Vešligaj.
Novi višegodišnji financijski okvir (VFO) koje je predstavila Europska komisija, iznosi gotovo 2 bilijuna EUR odnosno prosječno 1,26 % bruto nacionalnog dohotka EU-a od 2028. do 2034.
Njime će se, kažu, Europi osigurati dugoročni proračun za ulaganja u skladu s njezinim ambicijama da u sljedećem desetljeću bude neovisno, prosperitetno, sigurno i uspješno društvo i gospodarstvo.
"Potpora dohotku za poljoprivrednike i ribare bit će namjenska, uključujući mjere za zaštitu okoliša, ulaganja u poljoprivredna gospodarstva, potporu mladim poljoprivrednicima i alate za upravljanje rizicima. Pravila financiranja za poljoprivredu i ruralne zajednice bit će jednostavnija, među ostalim i u pogledu plaćanja, kontrola i revizija", navode iz Komisije.
Kako navodi Euractiv, proračun ZPP-a za sljedeće proračunsko razdoblje iznosit će 300 milijardi eura, što je smanjenje u odnosu na trenutni proračun za razdoblje 2021.-2027. koji iznosi 387 milijardi eura. Prilagođeno realnim cijenama iz 2025. godine, to predstavlja smanjenje od otprilike 30%.
Članovi Copa Cogeca-e nazvali su jučerašnje predstavljanje proračuna crnom srijedom za europsku poljoprivredu.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 14 sati
Prvo Miroslave Hrvatska je iz Jugoslavije u biti izašla BEZ OPG ! Prema podacima koje su 94 iznijeli u tekstu Tarnajevih autora , prosječna površina OPG bila je 2, 8 ha u 5 parcela ! Posljedica je to PROMAŠENE odluke Balkanskih naroda 1945 o zemljišnom maksimumu od 10 ha i NIZ zakona koji su OMOGUĆILI i POVRŠINSKO SMANJIVANMJE mogućih 10 ha ! Ja i dio nas iz bivše Udruge OPG smo JAVNO i sa političarima razgovarali da se ide u REZ sa raspolaganjem sa PRIVATNOM zemljom i prestanak pravljenja cirkusa sa DRŽAVNOM . Nije politička MAFIJA slušala i u EU smo ušli sa oko 960 000 ha ! U hrvatske OPG ne treba NIŠTA ulagati bez REZA u lakrdijaške zakone za Privatnu i Državnu zemlju !
Miroslav Kovač
prije 19 sati
Literatura iz koje je očito da nam EU nije ništa uzela nita dala, a da to domaća administracija nije dogovorila....kamo se situacija odvijala kod nas samih. "Boj za živo selo" https://www.mate.hr/product/2184/boj-za-zivo-selo
Miroslav Kovač
prije 19 sati
Hrvatska poljoprivreda je doživjela Udar od domaćih odlukodonositelja (u dužem razdoblju, osobito poslijeratnim desetljećima). Ne bojim se da će, oni koji su i do sada, u okruženju koncentriranih i neravnomjerno dodjeljivanih potpora (u tome smo na prvom mjestu u EU), iz bilo kojeg izvora, i dalje koristiti naslijeđene sheme uz podršku već dobro uhodane administracije. Moglo se bolje, a nije. EU koncept je za razliku od onog hrvatskog bliži obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima. Nudio nam je taj koncept, za one koji su ga s pažnjom čitali (kroz direktive), mogućnosti koje je naša politička administracija zaobilazila u širokom odmaku ruku pod ruku sa industrijskim konceptom poljoprivrede. Koji je, kada podvučemo crtu, očito je to ostavio zemlju i narod u dubokoj negativnoj bilanci hrane. Prehrambeno ovisnim, ugrozivši i nacionalnu sigurnost (boljim poznavteljima i onima koji to hoće priznati, radi boljeg sutra). Onda se ostalo događa po redu...inflacija, odlazak sa sela, uništen uzgoj, skupa hrana, rasprodaja domaćih resursa, ovisnost o radnoj snazi iz trećeg svijeta.... Tko razumije razumije. EU nama nije kriva. Tko je iz Hrvatske bio i je upućen, i u ime koga, da komunicira sa EU? Godine su prošle.... Moglo se, treba i može drugačije.
Marta Radić
prije 1 dan
Ništa prodajmo strojeve i mehanizaciju , te uložimo u tokarske strojeve i dr .opremu za izradu municije , bombi i granata. To su smjernice nove ZPP....polj.zemljište netreba prodavati , to će biti poligon za vježbe. Možda je ironično , no nisam daleko od istine.
slobodan rajić
prije 1 dan
Mali, javiće se družina iz "kamore" kad dođu sa mora, biće oštar protest
mali poljoprivrednik
prije 2 dana
Inflacija je pojela barem 30% dosadaŝnje vrijednosti poticaja.Ovi umjestk da planiraju povećanje poticaja kako bi nadoknaxili tu razliku oni smanjuju za 30%.Ima li netko normalan tamo u Briselu?Vlada mudro šuti na kolektivnom godišnjem odmoru.Možemo se samo uzdati u nekakve prosvjede Francuskih i drugih seljaka,jer od nas i naših političara nikakve koristi.