Od travnja 2014., Hrvatska poljoprivredna komora će svojim punopravnim članstvom u Copa-Cogeci imati pravo sudjelovanja u kreiranju zajedničke poljoprivredne politike EU!
Hrvatska poljoprivredna komora 25.4.2014. primljena je u punopravno članstvo Copa-Cogece. Sastanku su prisustvovali predsjednik HPK g. Mato Brlošić i članica Nadzornog odbora HPK dr. sc. Melita Žunić Zvizdić dr. vet. Od danas punopravnim članstvom HPK u Copa-Cogeci, poljoprivrednim proizvođačima omogućuje se:
Copa (European Agricultural Union) je europsko udruženje poljoprivrednih proizvođača koje se sastoji od 60 organizacija iz zemalja EU i 36 partnerskih organizacija iz drugih europskih zemalja kao što su Island, Norveška, Švicarska i Turska. Cogeca (General Committee for Agricultural Cooperation in the European Union, danas General Confederation of Agricultural Cooperatives in the European Union) europsko je udruženje poljoprivrednih zadruga u koje se ubraja 35 punopravnih članica, 4 pridružene članice i 36 članica partnera.
Ciljevi udruženja Copa-Cogeca prvenstveno se odnose na zastupanje interesa europskog poljoprivrednog sektora u cjelini pred Europskom Komisijom i drugim institucijama EU, preko sudjelovanja u kreiranju i preispitivanju svih relevantnih pitanja zajedničke poljoprivredne politike EU, nalaženju rješenja koja su u zajedničkom interesu, održavanju i razvijanju kontakata s institucijama EU i svim drugim organizacijama i socijalnim partnerima na razini EU, promoviranju uloge zadruga i njihovih članova, te jačanju međunarodnih odnosa.
Predsjedništvo Cope redovito se sastaje s Povjerenikom Europske komisije za poljoprivredu i ruralni razvoj, kako bi razgovarali o općem razvoju Zajedničke poljoprivredne politike, situaciji na tržištu i konkretnim pitanjima od posebnog značaja (poput vanjsko-trgovinskih odnosa Europske unije).
Tu su i Vijeće ministara, Europski parlament, Europski gospodarski i socijalni odbor i Odbor regija. Copa može komunicirati s Vijećem izravno i neizravno. Izravna predstavljanja sastoje se u prijenosu stavova Cope na upitnu temu, a povremeno i na sastancima s Predsjednikom Vijeća ili čitavog Vijeća. Neizravna predstavljanja su češća - ona se sastoje od kontakta između članica organizacija Cope i nacionalnih ministara ili njihovog osoblja na nacionalnoj razini. Ti kontakti se temelje na zajedničkim pozicijama širom EU ostvarenih u Copa.
Redoviti kontakti između Cope i Europskog parlamenta, a posebno s članovima Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj i političkim skupinama. Kontakt između Cope i Europskog Ekonomskog i Socijalnog Odbora (EESC) je osobito razvijen, jer predstavnici organizacija članica Copa su članovi EESC-a.
Tajništvo Cope, njihove članice organizacije i njihovi članovi aktivno održavaju kontakt sa drugim društveno-ekonomskim i predstavnicima civilnog društva koji su izravno i neizravno vezani za poljoprivredni sektor. Sastanci mogu biti u obliku bilateralnih kontakta, sudjelovanjem na Glavnim Skupštinama, te službeni ili neformalni sastanci. Copa uživa privilegirane odnose s mnogim organizacijama izvan granica Europske unije. Cilj odnosa je jačanje dijaloga sa svim akterima koji su relevantni za Europsku poljoprivredu.
Foto: radio-djakovo.hr
Tagovi
Autor
pagora23
prije 11 godina
Samo ne bih volio da se neki osobni sukobi guraju u prvi plan jer od toga kruva nema,nadam se da me razumijete.
pagora23
prije 11 godina
Opet podjele ajde Đuro oladi malo,treba nam komora i Život i neće biti dosta da nas izvuče treba biti seljak u srcu ne u glavi .Stočari i ratari moraju zajedno,a i veliki Pege s nama.
pege25
prije 11 godina
Mišljenja sam da je HPK nešto najbolje što nam se moglo desiti...i da isti rade svoj posao krektno i u interesu nas seljaka ...ili?I da članarina je skromna ja sam za njeno povečanje ...tako da bi isti mogli još bolje da se bore za naše interese ili ?