Pretraga tekstova
Ako se štetne prakse poput nekontrolirane eksploatacije sedimenta nastave na Muri, Dravi i Dunavu, doći će do nepovratnog uništenja Europske Amazone, iznimno vrijednog i očuvanog riječnog krajolika, upozoravaju iz WWF Adrija.
Dan Europske Amazone i ove će se godine održati 14. srpnja kao podsjetnik na važnost očuvanja iznimno vrijednog riječnog krajolika planiranog 5-državnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav.
"Iako smo sve bliže očuvanju ovog područja, važno je istaknuti da rad na zaštiti prirode kao i održivi razvoj mora biti konstanta za uspješno savladavanje prepreka koje tome prijete. Posljednja izmjena Zakona o vodama, kojom se dopušta vađenje sedimenta iz rijeka bez prethodnog poštivanja procedura koje nalažu direktive Europske unije, jedna je od takvih prijetnji. Riječ je o štetnoj praksi kojoj moramo stati na kraj ako želimo sačuvati područje Mure, Drave i Dunava od daljnje devastacije i za buduće generacije“, upozorila je Ivana Korn Varga iz WWF Adrije, navodi se u njihovom priopćenju.
Kako podsjećaju, do izglasavanja novog Zakona o vodama, bilo je potrebno poštivati direktive Europske unije koje nalažu obvezu procjene utjecaja iskapanja sedimenta iz rijeka na okoliš i ekološku mrežu Natura 2000. Ovim izmjenama zakona te ukidanjem obveze provedbe navedenih procjena, pojedini koncesionari, dovedeni su u povlašteni položaj, što je između ostalog i protuustavno.
"Neodrživo upravljanje područjem Europske Amazone dovesti će do daljnjeg ukapanja korita rijeka i gubitka veze glavnog toka s rukavcima, poplavnim šumama i vlažnim livadama što uvelike negativno utječe na dostupnost pitke vode, ali i na gospodarske aktivnosti poput poljoprivrede ili šumarstva. Potrebno je provesti procjenu količine postojećeg sedimenta, prije donošenja bilo kakvog zaključka o njegovom suficitu. Ne smije se dozvoliti kršenje europskih direktiva i potrebno je očuvati ovo prekrasno područje u kojem svoj dom nalaze razne zaštićene vrste poput bregunice, male čigre, vidre ili kečige“, zaključila je Korn Varga.
Dan Europske Amazone obilježit će se 14. srpnja Velikim skokom (Big Jump), tj. zajedničkim skokom više stotina građanki i građana u Dravu, kako bi se na simboličan način ukazalo na važnost očuvanja rijeka i njihovih ekosustava. Drava Jump u organizaciji Rafting kluba Matis održat će se na kupalištu Cirkovečka (Varaždin) dok se Big Jump održava i u Svetoj Mariji u organizaciji Zaštitarsko-ekološke udruge Senjar, te na plaži kod Križnice u organizaciji Općine Pitomača, s početkom u 15 sati, zaključuje se u priopćenju.
Tagovi
Dan Europske Amazone WWF Adrija Veliki skok Zaštita riječnog krajolika
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 3 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Vedran Stapić
prije 5 godina
Ne znam je li to istina, ali ako uvozimo pijesak zašto ga ne bi sami vadili? Potičemo gospodarsku aktivnost, a i koliko razumijem čistimo korita i borimo se protiv poplava