Pretraga tekstova
Novi insekticid ne ubija pčele, ali djeluje na njihov imunološki sustav ili sposobnost za reprodukciju.
Istraživači upozoravaju da su novi pesticidi, koji su napravljeni kao zamjena za neonikotinoide, možda isto toliko opasni po pčele. Naime, eksperimenti su pokazali da novi insekticidi Sulfoksaflor na bazi sulfoksimina ugrožava reprodukciju bumbara i brzinu kojom kolonije rastu, piše EurActiv. On ne ubija pčele, ali djeluje na njihov imunološki sustav ili sposobnost za reprodukciju.
Potvrđeno je da su kolonije pčela, koje su u laboratorijima bile izložene malim dozama novog pesticida, dale znatno manje radilica i upola manje mužjaka, koji su sposobni za reprodukciju, nakon što su premještene u polja. Ono na što ovaj insekticid ne utječe je ponašanje u vezi ishrane. Također, ne utječe na količinu peludi koja se prikupi po pčeli.
Biljke neonikotinoide apsorbiraju u fazi sjemena i prenose ga na lišće, cvijet, korijen i stabljiku. Dakle, oni ne djeluju kontaktno, odnosno ne ostaju na površini lišća. Napravljeni su zbog kontrole insekata, koji sisaju biljni sok, poput biljnih uši i larvi koje se hrane korijenom. Međutim, nove studije su pokazale da neonikotinodi mogu izazvati dezorijentiranost pčela, koje tada ne mogu pronaći put do košnice, kao i smanjenje otpornosti na bolesti.
Tagovi
Sulfoksaflor Neonikotinoid Pčele Insekticid Pesticid
Autorica
Više [+]
Urednica portala, diplomirana novinarka i ljubiteljica prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Blitva, češnjak, đumbir, bamije, agrumi, krumpiri, lubenice, banane … u glavni grad Kenije povrće i voće dolazi iz Tanzanije i Ugande, kazuje nam lokalac kojeg smo pitali za smjer tržnice. Cijene su niske, uvjeti loši, a kaos na ulicama Nai... Više [+]
Blitva, češnjak, đumbir, bamije, agrumi, krumpiri, lubenice, banane … u glavni grad Kenije povrće i voće dolazi iz Tanzanije i Ugande, kazuje nam lokalac kojeg smo pitali za smjer tržnice. Cijene su niske, uvjeti loši, a kaos na ulicama Nairobija teško je opisati. Promet se događa nekako, Britanci su zaslužni što voze ‘krivom’ stranom.
Sigurnost na pijaci jednaka je higijenskim uvjetima, pojedinci nisu sretni da ih snimamo, ako za to nisu honorirani. Ulice su pune žicara, starih i mladih.
Više je zebri oko prijestolnice, nego na ovdašnjem asfaltu. Brojni preživljavaju na ulicama, tražeći način zaraditi koji šiling (1Eur je cca 150 šilinga). Kako je tek u ruralnim krajevima?
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Ne, to su banane u pozadini, a ovaj mladić prodaje nekakve suhe pržene ribice Ne, to su banane u pozadini, a ovaj mladić prodaje nekakve suhe pržene ribice
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Je li ovo suho, na posljednjoj slici bamija? Leleleee, da mi je! Je li ovo suho, na posljednjoj slici bamija? Leleleee, da mi je!
Željka Rački-Kristić
prije 2 tjedna
Molim provjeru činjenicu na licu mjesta jer priča se. Je li zbilja Katolička crkva u Keniji zamijenila misno vino? Više [+] https://www.index.hr/magazin/clanak/crkva-u-keniji-zamijenila-misno-vino-jer-se-staro-prodaje-po-barovima/2718719.aspx