Zamjena, prirodna ili uz pomoć pčelara, ključna je za opstanak i uspjeh jednog pčelinjeg društva.
Pčelinje matice su srce pčelinjeg društva. One su odgovorne za reprodukciju i održavanje harmonije u košnici. No, što se događa kada postane stara, bolesna ili neuspješna u leglu?
Kako to točno pčele odlučuju kada je vrijeme za promjenu i kako se taj proces odvija – kako u prirodi, tako i na pčelinjaku? Iako se novim pčelarima sve skupa čini ponekad komplicirano - nije.
Kada se "uđe u grif" sve se odrađuje rutinski. Samo treba shvatiti da različite vrste pčela imaju različite navike. Uglavnom, jedno im je zajedničko: Što je matica plodnija prije će doći do prirodne zamjene ukoliko pčelar ne reagira na vrijeme.
Zamjena, bilo prirodna bilo uz pomoć pčelara, ključna je za opstanak i uspjeh jednog pčelinjeg društva. Razumijevanje ovog procesa nužnog za opstanak pčela u prirodi omogućuje bolje upravljanje pčelinjacima i očuvanje kukaca koji su nezaobilazni u oprašivanju biljaka i održavanju ekološke ravnoteže.
Pčele ju u prirodi mijenjaju iz nekoliko razloga. Jedan je taj da, iako živi duže od trutova i radilica, ipak ne živi vječno. Ona polako, ali sigurno smanjuje količinu feromona i slabije polaže leglo, što ugrožava opstanak zajednice. One to osjete i brinu se za svoj opstanak, u stvari za opstanak svoje zajednice.
Pčele su mudri graditelji prirode, a dobar pčelar je onaj koji zna čitati njihove potrebe i reagirati na vrijeme.
Ako je matica oštećena ili bolesna, zamijenit će ju kako bi osigurale zdravlje košnice. Također, ako kojim slučajem ne polaže dovoljno jaja ili proizvodi neuravnoteženo leglo (npr. previše trutova), potaknut će njezinu zamjenu.
Ponekad pripremaju nove kako bi se društvo rojilo, što je prirodni način širenja pčelinjih obitelji u prirodi.
Intenzivno sam se od 2002. do 2012. godine bavio puštanjem rojeva u prirodu nakon čega sam ih, one za koje sam uspio zabilježiti mjesto gdje su našle dom - promatrao. Nikada nisam vidio u prirodi da se pčele roje na kraju sezone. To se događa samo na pčelinjacima u kojima pčelari pretjeruju s prihranom.
Kada odluče da je vrijeme za novu maticu - kraljicu, započinju proces "prirodne supersedure": Pojam koji označava u pčelarstvu zamjenu koja se odnosi se na prirodni proces u kojem pčelinje društvo zamjenjuje svoju postojeću novom, obično maticom kćeri, bez određenog razdoblja u kojem je kolonija potpuno bez matice.
Millerova metoda: Jednostavan i učinkovit pristup uzgoju matica u pčelarstvu
To se malo razlikuje od uobičajenog prirodnog rojenja, gdje se pčelinja zajednica ili kolonija razdvaja, a stara matica odlazi s dijelom pčela u novi dom.
Zamjena je u stvari mehanizam za preživljavanje u prirodi i osiguravanje kontinuiranog polaganja plodnih jajašaca To je osobito važno kada stara matica polaže, ali stari ili doživljava smanjenu sposobnost polaganja jaja.
Radilice grade posebne ćelije u obliku žira, tzv. matičnjake, u koje matica polaže jaja. Izabrane ličinke hrane se matičnom mliječi, posebnim hranjivim sekretom koji omogućuje razvoj umjesto u radilice u plodne pčelinje matice.
Nakon što se nova matica izliježe, pčele će ili dopustiti da se sama izbori za položaj u borbi s prethodnicom ili će je ona ubiti.
Pčelari često kontroliraju kvalitetu matica prema leglu i umjetno potiču njihovu izmjenu radi boljeg upravljanja košnicama. Postupak uključuje proces uzgoja ili kupnje gotovih matica od drugih pčelara.
Kupuje se mlada, plodna s dobrom genetkom - koliko je to moguće na ovim našim prostorima u kojima se svi bave svime.
Pčelar prvo pažljivo pronalazi i uklanja staru. Nova se nakon nekoliko sati može postaviti u kavezu unutar košnice kako bi je pčele prihvatile.
Nakon 5-6 dana, pčelar bi trebao provjeriti je li nova prihvaćena i počela s leglom.
Zašto je zamjena važna? Zdrava i mlada matica osigurava više radilica za prikupljanje meda. Više zdravih jedinki ujedino znači bolju otpornost na bolesti, smanjenje rojevnog nagona i stabilnije pčelinje društvo na pčelinjaku.
Zamjena pčelinje matice ključna je za održavanje produktivnosti i zdravlja košnice. Međutim, da bi postupak bio uspješan, važno je odabrati pravu sezonu i uvjete.
Optimalno vrijeme je kasno proljeće i rano ljeto (travanj – lipanj).
Najpovoljniji period za zamjenu je kada je priroda u punom cvatu, jer tada ima dovoljno hrane (nektar i pelud) što smanjuje stres pčela. To je važno za uspješnu zamjenu. Pčele su aktivne i brojne zaposlene s unosom, pa lakše prihvaćaju novu. Tada mlada matica ima vremena oplođiti se i započeti s leglom prije zime.
Tagovi
Autor