Proizvodnja meda je težak i rizičan posao, zbog čega se pčelari okreću proizvodnji matica. Cilj proizvodnje je stvoriti mirnu pčelu koja ima bujan razvoj i donosi veće količine meda.
Od proljeća iduće godine, na području Zadarske županije proradit će mobilna oplodna stanica za proizvodnju kranjske pčele medarice, kako to najavljuje predsjednik Udruge pčelara Dalmatinka Zlatko Elveđi. Rezultat je to dugogodišnjeg projekta vrijednog 77.000 eura koji se financira iz EU fonda Bee Promoted, kojeg su realizirali pčelari okupljeni u Udrugu u suradnji sa Zadarskom županijom i Razvojnom agencijom Zadarske županije. Zadarski pčelari ozbiljno kreću s usvajanjem novih tehnologija, u proizvodnju matica, mogli bi se reći selekcijskim postupkom s ciljem da dobiju što produktivniju pčelu.
razvojem koja donosi veće količine meda
Kranjska pčela ili sivka, kako je popularno zovu pčelari, autohtona je pčela s prostora dijela Austrije, Slovenije, Hrvatske, skoro čitave Bosne i Hercegovine, Srbije i jednog dijela Mađarske.
Njena radilica ima izuzetan nagon za sakupljanje hrane u prirodi. Uz to, matica je vrlo plodna i otporna na bolesti. Siva pčela je jedna od traženijih u svijetu zbog svojih osobina.
Zadarski pčelari sada planiraju selekcijskim postupkom doći do pčela koje će imati još bolje osobine. Prednost pčelara u priobalnom pojasu jest povoljna klima. Aktivnosti na pčelinjaku počinju mjesec dana ranije nego na kontinentu, što je ogromna prednost u cijelom poslu.
"Proizvodnjom matica želimo stvoriti mirnu pčelu koja ima bujan razvoj i da donosi veću količinu meda. Najvažnija stvar u cijelom projektu jest da mi dobivamo oplodnu stanicu koja će nam služiti za proizvodnju matica kranjske pčele. Postoje tri potencijalne lokacije, u čijem krugu od pet kilometara nema pčelinjaka, na koje ona može biti postavljena. Ovo će biti prva oplodna stanica na području Dalmacije koja je još i mobilna. S proizvodnjom matica počet ćemo na proljeće. Planiramo da ćemo u dogledno vrijeme dostići proizvodnju do 10.000 matica", kaže Elveđi.
Sve navedeno se to temelji na jednostavnoj, ekonomskoj računici i zakonu ponude i potražnje. U današnjem ekosustavu pčele enormno ugibaju i bez pomoći pčelara jako teško opstaju u prirodi. Uz to, činjenica je da bez njih nema svijeta. U takvim uvjetima vlada nevjerojatna potražnja za pčelama, što potvrđuju brojke koje dolaze iz zemalja s istoka.
Iz susjedne Slovenije, gdje pčelarstvo doživljava boom posljednjih godina, stižu informacije kako se potražuje 100.000 matica, a višestruko veće brojke spominju se kada je riječ o drugim europskim i svjetskim tržištima. Ogromne brojke i mogućnost zarade za nešto što većina ljudi gleda isključivo kao hobi. Zato zadarski pčelari dižu cijelu priču na viši nivo, za koji imaju više nego vrhunski proizvod. Dodatan plus jest što se smanjuje rizik proizvodnje kod pčelara i osiguravaju stabilni financijski prihodi. Naime, posljednje godine otkrivaju varljivost u proizvodnji meda.
"Proizvodnja matica je manje rizičan posao od proizvodnja meda. Posljednje dvije godine su nam bile loše kada govorimo o proizvodnji meda. Kod nje ovisimo o mnogo vanjskih faktora, a kod proizvodnje matica ovisimo najviše o samima sebi", kaže za kraj Elveđi.
Tagovi
Autor
Zeljko Jevremovic
prije 9 godina
Postovani, molim za savet i pomoc kako i gde bih mogao da narucim maticu kranjske sive pcele?