Pretraga tekstova
Za pčele je potrebno osigurati stalan izvor higijenski ispravne vode. Pojilice možete napraviti sami
Za život pčela je neophodna čista voda, posebno u ovim vrućim danima kada im pomaže regulirati temperaturu košnice. Osim toga, važna im je za uzhoj legla i dekristalizaciju meda. Zajednici je potrebno do 3 dl u toku dana.
Od velike je važnosti da im osigurate svakodnevnu opskrbu, a to možete postavljanjem pojilica koje sami napravite. Osigurajte da su one uvijek na istom mjestu, da voda nije preduboka kako se ne bi utopile. Od presudne je važnosti da su čiste i uredne i da je voda higijenski ispravna. To će vam pomoći da spriječite pojavu raznih bolesti pčela, prije svega crijevnih.
Kolovoz znači i početak nove pčelarske godine - što obaviti u ovom mjesecu?
Vodu u pojilicama mijenjajte svaka četiri dana tijekom ljeta, a kada je hladnije maksimalno svakih šest dana. U ustajaloj se razvijaju bakterije koje štetno mogu djelovati na pčele. Isperite unutrašnjost prije nalijevanja svježe.
Postoje različiti tipovi, a najčešće se prave s daskom ili teglicom.
Pojilice s daskom se sastoje od rezervoara za vodu, slavine i daske. Rezervoar treba biti zatvoren, a slavina treba omogućiti lagano istjecanje. Postavlja se na povišeno mjesto. Ispod se montira daska koja je na jednom kraju podignuta, što će osigurati slijevanje. Treba imati izrezbaren cik cak utor cijelom dužinom ili cirkularom zarežemo više plitkih kanalića. To će omogućiti pčelama da slete i bez problema piju. Ispod daske treba biti sitnije kamenje, šljunak kako bi spriječili stvaranje blata na površini zemlje i onemogućili da piju tekućinu iz blata.
Drugi način je upotreba velikih staklenki za zimnicu.
Za to je potrebno napraviti metalni stalak. Teglice se napune vodom, a na otvor zategnemo mokru krpu koju dobro vežemo okolo. Tako pripremljene postavljamo ih na stalak. Ovo su izuzetno efikasne i higijenske pojilice.
Treći način je upotreba plastične ambalaže ili boca koje se koriste kada se montiraju na plastično postolje koje omogućava istjecanje vode i prilazak.
Ako se dogodi da pčele iz nekog razloga ne posjećuju pojilice, potrebno ih je namamiti. U 5 l vode dodajemo 0,5 kg meda ili šećera, sve dobro izmiješamo prije ulijevanja u pojilice.
Pokazalo se vrlo efikasno, a i pčele vole piti, vodu u koju dodamo malo soli ili vitamina C ili askorbinske kiseline, čak i malo alkohola. To će spriječiti pojavu crijevnih bolesti.
Tagovi
Pčele Pčelinjak Pojilice za pčele Pčele i voda Voda za pčele
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !
Đuro Japaric
prije 2 godine
Pojilica za piliće , u dio gdje je voda okolo se stavi izrezana spužva . Na pojilicu stavim žlicu soli , mijenjam vodu svaki drugi dan . Drugo rješenje je da iz posude od hidrofora putem slavine kapa u posudu za pčele , Treće rješenje je da dio vode pustim po zemlji , dolaze pčele i puno leptira . U svakom slučaju bitna je voda po mogućnosti blizu pčela !