O pripremi pčela za zimu, problemima u tome sektoru, ali i zbog čega se odlučio na pčelarstvo, Poljoprivredna televizija porazgovarala je s jednim od vodećih pčelara Zlatne doline Vilimom Varešakom.
Požežanin Vilim Varešak prije deset godina napustio je radno mjesto i upustio se u avanturu života – pčelarstvo.
U ovaj pothvat krenuo je, prisjeća se jako mlad, s tek nešto više od 20 godina.
"Krenuo sam od samoga početka. Borio sam se prvo s par košnica pa onda nešto više i na kraju smo proširili na nekih 80 selećih zajednica“, prepričao je svoje početke Poljoprivrednoj televiziji.
Ističe kako je najbitnije naći dobrog mentora za obuku. Također, kaže, prije upuštanja u cijeli posao potrebno je posavjetovati se s liječnikom i saznati jeste li alergični na ubode. "Ima jako puno stvari, od opreme koja je jako poskupjela, tu su i ubodi. No, netko tko ima volje i želje uspjet će“, kaže sugovornik.
Objasnio je i kako priprema pčele za odlazak na pašu, ali i za zimu.
"Uvijek se izbiraju samo najjače i najbolje kako bi se što bolje iskoristila paša“, napominje te nastavlja: "Dođe se s kamionom koji se protjera ispod kontejnera, spuste se pčele, 'pogurtnaju' kako mi kažemo i one putuju“, pojašnjava postupak prijevoza.
Svake godine sele ih na tri do četiri lokacije, od ranog bagrema, uljane repice, kestena, amorfe, a zadnja ispaša im je suncokret. "Ove godine su ljudi počeli seliti na medljiku, medun u Lonjskom polju“, otkriva Vilim.
Nakon povratka sa zadnje paše, pčele liječe i onda kreće prihrana šećernim sirupom nekih 25 dana kako bi se pčela što bolje razvila i pripremila za zimu. Prije toga se naravno, izvrca med od suncokreta i očiste košnice.
"Pregledaju se zajednice, vidi se nedostaje li meda i doda. Pčele se onda spuste na jedan nastavak i čeka se proljeće. U drugom mjesecu se dodaje šećerna pogača.“, objašnjava sugovornik što sve radi kako bi dobro pripremio pčele za zimu.
Osvrnuo se i na aktualne probleme vezane za vremenske neprilike koje se sve više osjete i u pčelarstvu.
"Nije više kao što je bilo prije. Hladne zime da su pčele u klupku. Prije šest mjeseci one su mirovale, a sada lete. Jako loše i nepovoljno vrijeme za njih“, ističe jedan od vodećih pčelara Zlatne doline.
A osim s vremenom, pčelarima najveću glavobolju zadaje Varoa. Vilim kaže kako svake godine imaju sve veći problem s njom, a lijekovi slabo djeluju. Na nekim područjima je, otkriva, bilo problema i s američkom gnjiloćom, no to su veterinari efikasno riješili.
O pripremi pčela za zimu i problemima u tome sektoru možete pogledati u videu:
Tagovi
Autorica
Partner
Požega,
Hrvatska
tel: 034 202-192,
e-mail: info@poljoprivredna.tv
web: http://www.poljoprivredna.tv
Tea Januš
prije 3 godine
"Nije više kao što je bilo prije. Hladne zime da su pčele u klupku. Prije šest mjeseci one su mirovale, a sada lete. Jako loše i nepovoljno vrijeme za njih“. Nažalost, to je tužna činjenica i pitanje do kada… pčele izumiru :(