Pretraga tekstova
Nemamo problema s prodajom, ali zato imamo s odljevom stanovnika s područja ne samo naše županije nego i susjednih, kaže pčelar Dalibor Gici.
Pčele umirovljenog hrvatskog branitelja, Dalibora Gicija iz Općine Antunovac godišnje proizvedu dvije tone meda. A, kako i ne bi, kad je po uzoru na ujaka, ovaj dragovoljac s entuzijazmom zakoraknuo u pčelarstvo prije više od 16 godina.
Svoj pčelarski put, Dalibor Gici, počinje uslijed viška vremena nakon umirovljenja. Shvatio je da nema smisla sjediti kod kuće, a od sramote pred samim sobom, to ni nije ni mogao. Na tome putu, pčelarstvo mu postaje svakodnevna radna terapija, a pčelinji ustroj i organizacija primjer dobrih osobina i ispravnih postupaka.
Kad se okrenuo radu, nastavio je i obiteljsku tradiciju te je danas vlasnik 120 košnica koje za njega predstavljaju dar od Boga. Njegove pčele zahvaljujući stacioniranom pčelinjaku i pokretnom kontejneru, proizvode šest vrsta meda. Od cvjetnog, bagremovog, proljetnog, lipinog, te amorfe i kestena, najveća je potražnja prema prva dva.
“Radilice proizvedu ni previše, a ni premalo, u dobroj godini od 35 do 50 kilograma po košnici. Sve je u ovoj grani poljoprivrede uvjetno, kao i u ekonomiji. Ima podašnih, dobrih godina, ali ima i onih lošijih, kišovitih ili sušnih”, priča Dalibor koji smatra da pčele danas imaju više neprijatelja (Varroa destructor, prskanje biljaka pesticidima tijekom cvatnje, oscilacija temperatura i slično) nego prije nekoliko desetaka godina, zbog čega pčelinje zajednice bez pomoći rijetko dostižu optimalnu snagu za ranu pašu.
Iako je u okviru jednomatičnog pčelarenja uzgojio do 50.000 pčela po košnici, ove ih je godine izgubio gotovo pola zbog Varoe, koja je, bez sumnje, najveći neprijatelj pčela uz čovjeka.
Preko hladnih, zimskih dana, ovaj pčelar koji nema problema s prodajom, zujalice prehranjuje šećernim sirupom, te u siječnju i pogačom.
“Nemamo problema s prodajom, ali zato imamo s odljevom stanovnika s područja ne samo naše županije nego i susjednih. Nedavno smo se razočarali prazninom na sajmu u Vukovaru gdje gotovo i nije bilo ljudi. Upravo stoga, žalosti me stanje u poljoprivredi i u našoj Hrvatskoj, za koje smo, smatram, svi mi ponaosob krivi, a poglavito oni koji su dugi niz godina sjedili u Saboru ne poduzimajući ništa.
Imamo državu koja uvozi hranu za svoje stanovnike, a može proizvoditi za iste. Imamo državu u kojoj selo propada, a iz koje ljudi odlaze u Njemačku. No, nadam se i vjerujem da će se zaustaviti egzodus iz naših krajeva”, dodaje.
Foto: Roberta Kljenak
Tagovi
Dalibor Gici Proizvodnja meda Općina Anutnovac Uspješan pčelar Hrvatski dragovoljac Dalibor Gici Radna terapija Prinosi meda
Autorica
Više [+]
Roberta je dvostruka magistrica u području poljoprivrede. Obožava pisanje i fotografiju! Dobitnica je dekanove nagrade za najbolje studente, predavačica na brojnim poljoprivrednim kongresima i nezaposlena profesorica.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 1 dan
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 1 dan
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 1 dan
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 4 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 6 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.