Donedavno smo smatrali kako su SMS vage na pčelinjacima 'vrh', a danas nam razvoj i sve niže cijene raznih senzora omogućuju da brojimo pčele koje izlaze i ulaze u košnicu, da uoče nalazi li se na njima grinja varroa, je li u košnici adekvatna temperatura...
Pčelarstvo je važna grana poljoprivrede koja pruža ne samo ukusan med, već i vitalnu uslugu oprašivanja biljaka. Međutim, pčelarska industrija suočava se s brojnim izazovima, uključujući smanjenje broja zajednica i izloženost pčela pesticidima i klimatskim promjenama.
U ovom kontekstu, umjetna inteligencija (AI) koja se sve više uvodi u sve grane poljoprivredne proizvodnje nudi brojne mogućnosti primjene inovativnih rješenja za očuvanje pčelinje populacije i unaprjeđenje pčelarske prakse. Kako najveći pčelari u svijetu i Europi mogu imati nekoliko tisuća pa čak i nekoliko desetaka tisuća košnica, primjena AI kod njih bi itekako olakšala planirane radove.
Dok se kao godišnji gubitak od 5 do 10 posto smatra prihvatljivim, procjenjuje se da otprilike 30 - 40% pčela u svijetu svake godine umire od posljedica neke od bolesti, pesticida i klimatskih promjena, ali dijelom i zbog činjenice da pčelari ne prepoznaju na vrijeme znakove temeljem kojih bi neka uginuća svojom pravovremenom intervencijom mogli spriječiti.
U svijetu se sve više raspravlja o umjetnoj inteligenciji i mnogo je pristaša, no kao i u svemu drugom ima isto toliko i onih koji smatraju da je to štetno i nepotrebno. Iako se pčelarska proizvodnja od svih poljoprivrednih najsporije razvija u nekim inovacijama, ni ono nije isključeno od upotreba sve modernijih tehnoloških dostignuća i robotike.
Pčelari ih diljem svijeta koriste kako bi si olakšali rad, smanjili troškove, poboljšali stanje na pčelinjacima, očuvali pčelinje zajednice te povećali svoju proizvodnju i naravno smanjili smrtnost.
Tako dok smo donedavno smatrali kako su SMS vage na pčelinjacima 'vrh', danas nam razvoj i sve niže cijene raznih senzora omogućuju da brojimo pčele koje izlaze i ulaze u košnicu, da uoče nalazi li se na njima grinja varroa, je li u košnici adekvatna temperatura, počela ili ne paša određene vrste bilja, ima li meda za vrcanje, je li zajednica spremna za rojenje i slično.
S korištenjem umjetne inteligencije, digitalizirane precizne robotike softverski povezane i spojene s AI moguće je omogućiti da ista pazi na stanje u košnici 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, 365 dana u godini. Da nas obavještava o svim bitnim promjenama jer tzv. 'računalni vid' omogućava pčelaru da prepoznaje na vrijeme kada je košnica na stupnju varoznosti da je potreban tretman, događaju li se unutar nje nelogične za pčele pogubne nepravilnosti u temperaturi pa sustav može na vrijeme upozoriti pčelara ili čak i sam reagirati poput na primjer omogućavanja boljeg prozračivanja ili zatvaranja ventilacije.
Samo bi korištenje umjetne inteligencije, osim smanjenja smrtnosti, uz ispravno korištenje moglo povećati proizvodnju, ali i učinkovitost prilikom oprašivanja ciljanih nasada.
Danas više ne morate kao nekad jednako ovladavati svim vještinama da biste nešto primjenili ili promijenili na pčelinjaku. Pametno korištenje novih tehnologija može olakšati rad.
Kako nam već danas može pomoći umjetna inteligencija u pčelarstvu?
Zaključak: Iako umjetna inteligencija (AI) ima potencijal unaprijediti neke aspekte pčelarstva, trenutno nije moguća njezina potpuna zamjena pčelara. Oni igraju ključnu ulogu u upravljanju pčelinjim zajednicama i brizi o pčelama. Ona može pružiti alate i informacije kako bi pčelari postali učinkovitiji, ali njihova stručnost i pažnja ostaju nezamjenjive u održavanju zdravih i produktivnih zajednica.
Tagovi
Autor
Ika Liptak
prije 1 godinu
Umjetna inteligencija stvarno može biti pomoć u mnogim segmentima života, samo da se ne odcjepimo od prirode i društva u potpunosti
Damir Senjan
prije 1 godinu
Đuro Japarić 😂😂😂 upravo gledam na tv-u trut do truta a kada bila oluja nisu imali muda. Uz njih stoji i naša pčela matica a kad sjedne na kojega truta u očima joj se vidi i bljesak. Pa se sjeti i nas pčela radilica i pita gdje smo sletjeli, na koji tučak da njoj nebude u novčaniku svaki mjesec muka.
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Griješiš , Sergej , TRUTOVI su ostali u Hrvatskoj i parazitiraju na račun proračuna I MIROVINSKOG FONDA ! Poslije Oluje , koju danas obilježavamo , Tuđman i HDZ išli su NAMJERNO na prijevremene izbore jer su znali da će im zatupljeni građani dati povjerenje ! PRIJE raspuštanja Sabora dio zastupnika NAMJERNO su podnosili ostavke da ih netko zamijeni i da taj na TEMELJU statusa od JEDNOG dana ima status zastupnika i pravo na političku penziju ! Da abra 85 svaki se prirodni med kristalizira u nekom razdoblju ovisno o vrsti . Boca se stavi u vodu koja je oko 40 stupnjeva i onda se med postupno otopi ! Inače PČELE su najvredniji i najorganiziraniji kukci na PLANETU Zemlja ! Matica nese jaja iz koje se legu RADILICE , a u proljeće iz nekih jaja izlegu se TRUTOVI kojim je jedini posao da oplode maticu ! Nakon nekog razdoblja pčele RADILICE izbace TRUTOVE van i oni ugibaju od gladi ! A HRVATSKI TRUTOVI , doživotno PARAZITIRAJU na račun rada SVE MANJEG BROJA RADILICA ! Pa za 10 godina ima nas preko 380 TISUĆA MANJE ! Veliki broj RADILICA napustio je ovu kvazi državicu , mladi rađaju u INOZEMSTVU , a HRVATSKA pod punim gasom IZUMIRE !
Damir Senjan
prije 1 godinu
Od kada je ušla umjetna inteligencija HDZ-a u pčelarstvo i pčele pobjegle na privremeni rad, MTICA za Njemačku , TRUTOVI za Irsku RADILICE za Švicarsku