Mora se hitno osigurati izravna plaćanja za svaku košnicu putem poljoprivrednih i okolišnih mjera, kao naknadu za uslugu oprašivanja koju pčele pružaju, poručio je predsjednik Europskog saveza pčelara, Boštjan Noč povodom Svjetskog dana pčela.
"Bez pčele nema pčelinjih proizvoda,n ema oprašivanja, nema proizvodnje hrane, a također, nažalost, bez pčelara neće biti ni pčela", upozorio je predsjednik Europskog saveza pčelara, Boštjan Noč povodom Svjetskog dana pčela, koji se obilježava danas 20. svibnja.
Kako je podsjetio, ovaj Svjetski dan proglasili su Ujedinjeni narodi u New Yorku 20. prosinca 2017. godine, nakon inicijative iz 2014. koju je pokrenuo Pčelarski savez Slovenije uz jednoglasnu podršku svjetske političke zajednice.
Prvo obilježavanje održano je 20. svibnja 2018. u Žirovnici, na dan rođenja i u rodnom mjestu Antona Janše kranjskog pčelara i slikara, poznatog kao pionira modernog pčelarstva.
Pčele su, ističe Noč, ključne za oprašivanje velikog broja biljaka, čime neposredno doprinose proizvodnji hrane i očuvanju ekosustava. Na ovaj se dan posebno upozorava na prijetnje poput gubitka staništa, upotrebe pesticida i bolesti koje ugrožavaju pčelinje zajednice, te se potiču inicijative za njihovu zaštitu i razvoj održivog pčelarstva.
"Nažalost, svijet jedva da uopće razumije da pčele danas više ne mogu preživjeti bez pomoći pčelara. Bez njih i drugih oprašivača, bilo bi još više gladnih ljudi u svijetu. Zato je krajnje vrijeme da se pruži podrška pčelarima, koji gube motivaciju za nastavak rada, a bez njih, suočit ćemo se s katastrofom u vrlo bliskoj budućnosti“, upozorio je.
Svake godine broj oprašivača sve više opada, a s njima i besplatna usluga oprašivanja koju pružaju, što ozbiljno ugrožava sigurnost proizvodnje hrane.
"U Europi nema prehrambene sigurnosti bez pčela! Dakle, Europo – sada ili nikada! Ovo se tiče pčela, pčelara i potrošača", poručio je.
Istaknuo je i da se lažni, krivotvoreni med mora odmah ukloniti s tržišta. Ključno je da Europa još ove godine donese konkretne mjere za podršku pčelarima i zaštitu potrošača. "Dok se to ne dogodi, trebalo bi privremeno zabraniti uvoz iz problematičnih zemalja“, smatra on.
Poslao je stoga jasnu i nedvosmislenu zaštitu potrošača i podršku pčelarima: Europljani ne zaslužuju konzumirati med koji to zapravo nije, i koji stoga uopće ne bi smio nositi naziv med. Ne zaboravimo: “Žlica pravog meda svaki dan – tjera liječnika van!”
Kontrola mora biti zajamčena već na ulaznim točkama u EU jer takav proizvod ne smije završiti na policama trgovina. Time se štite i potrošači, ali i domaći proizvođači pravog meda.
"Mora se hitno osigurati izravna plaćanja za svaku košnicu putem poljoprivrednih i okolišnih mjera, kao naknadu za uslugu oprašivanja koju pčele pružaju. Samo ove zime, u Europi je uginula svaka druga pčelinja zajednica. Med se može uvoziti, pa makar i lažni, ali oprašivanje ne, ono je nezamjenjivo“, zaključuje predsjednik Europskog saveza pčelara.
Svjetski dan pčela obilježava se i diljem Hrvatske nizom aktivnosti usmjerenih na edukaciju i promociju pčelarstva te podizanje svijesti o ulozi oprašivača u prirodnom i prehrambenom lancu.
Od predavanja u Kastvu do radionica u Svetoj Nedelji, Zagrebu, Novom Marofu i Zaprešiću, programi će uključivati interaktivne sadržaje za sve generacije.
Damir Rogulja: Tri od četiri zalogaja na neki su način rezultat djelovanja oprašivača
U Puli, na Narodnom trgu kod fontane, posjetitelji će moći uživati u edukativnim, kulturnim i zabavnim sadržajima, dok će se u Križevcima, u Razvojnom centru i tehnološkom parku, održati svečano otvorenje Punionice meda Pčelarskog društva Križevci, ističu iz Hrvatskog pčelarskog saveza.
Prema Evidenciji pčelara i pčelinjaka za 2025. godinu u Republici Hrvatskoj pčelarenjem se bavi 9.036 pčelara s 446.372 košnica.
Tagovi
Autor