Pretraga tekstova
Treba napomenuti da je ovo samo privremeno rješenje, dok se ne nađe ono prirodno, ali se moramo na vrijeme pripremiti za katastrofu koja već godinama prijeti pravim pčelama, objašnjava Robert Wood.
Znanstvenici sa američkog Sveučilišta Harvard više od sedam godina su proveli stvarajući robotske pčele.
Oni se nadaju da će za 10 godina robotske pčele moći oprašivati poljoprivredne usjeve i vremenom potpuno zamijeniti prave pčele kojima već godinama prijeti katastrofa, ali i kako bi pomogle očuvanju okoliša, piše newatlas.
Projekt vrijedan nekoliko milijuna dolara rezultirao je robotskom pčelom, tehnološkom kopijom prave pčele koja je tek nešto veća od kovanice jednog centa i teška oko 80 miligrama. Robo Bees predstavljene su još prošle godine na sveučilištu u Harvardu, pod vodstvom profesora inženjerstva Roberta Wooda, koji zajedno sa svojim timom trenutno radi na osposobljavanju robotskih pčela na letove sa više tereta.
Robotsku pčelu 1 odlikuje sposobnost lebdenja u zraku što ih čini idealnim oprašivačima. Osim toga, ne prijete im biološke bolesti, i potpuno su imune na štetnike i vremenske prilike.
Robotska pčela 2 napravljena je od dva keramička krila koja ostvare 120 pokreta u sekundi i tijela od plastičnih zglobova i ugljičnih vlakana, a robotske pčele su u stanju lebdjeti u zraku i sadrže dovoljno hardvera za duže letove.
Trenutno, robotske pčele moraju imati izvor energije kako bi letjele, ali svoj posao mogu obavljati samostalno. Znanstvenici kažu da bi se Robo Bees mogle iskoristiti i kao učinkoviti alati za vojnu upotrebu, odnosno nevidljivi nadzor.
"Sljedeći korak je naučiti robotske pčele da međusobno komuniciraju, i na dobrom smo putu da i taj cilj ostvarimo. Naravno, treba napomenuti da je ovo samo privremeno rješenje, dok se ne nađe ono prirodno, ali se moramo na vrijeme pripremiti za katastrofu koja već godinama prijeti pravim pčelama", objašnjava Robert Wood.
Nedavno je otkriveno da su ova mala mehanička čuda u stanju roniti i plivati pod vodom, iako su mnogo sporiji nego kada su na suhom - mašu krilima na 12 Hz u zraku, ali samo 9 Hz u vodi. S obzirom na njihovu malu težinu, Robo Bee se prvo mora snažno obrušiti u vodu da bi probila njenu površinu, odnosno zaronila.
Ove robotske pčele, kada se potpuno usavrše imat će brojne zadatke: samostalno oprašivanje velikih poljoprivrednih površina, potraga i spašavanje, istraživanje opasnih i nepristupačnih mjesta, vojni nadzor, kartiranje klima i praćenje prometa.
Foto: newatlas.com
Tagovi
Robotska pčela Mehaničko čudo Robotske pčele
Autorica
Više [+]
Mukadesa je diplomirani biolog. Aktivna je članica eko udruženja "Sadnice mira".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.