Obavite li ožičavanje okvira tijekom veljače, nećete pogriješiti. Pred sam kraj mjeseca možete bez ikakve brige početi i s uređenjem te postavljanjem higijenskih pojilica. Kako paziti na zdravlje pčela, saznajte u nastavku.
Veljača je mjesec u kojem se pčele, ovisno o mikrolokaciji, polako ali sigurno počinju buditi iz "zimskog sna". Iako je vrijeme još uvijek hladno, koriste toplije sunčane dane i izlaze, kako u prikupljanje za leglo potrebne peludi, tako i na pročisne izlete. Ako je vrijeme lijepo i sunčano, primjećuje se sve veća njihova aktivost oko leta košnice.
Najvažniji radovi u pčelinjaku u veljači su svakako provjera stanja pčelinjih zajednica. Pčelar bi trebao lagano bez buke i trešnje otvoriti košnicu i pregledati stanje legla, hrane i ostalog. Ako je leglo slabo ili ga nema, potrebno je prateći vremensku prognozu poduzeti mjere za jačanje zajednice.
Druga, ali ne i manje važna stvar je dodavanje hrane. Pčele mogu potrošiti do 1,5 kilograma meda tijekom zimovanja. Ako je zaliha hrane mala, dodaje se med ili šećerni sirup. Toplije zime uzrokovane klimatskim promjenama rezultiraju većom aktivnošću pčela tijekom zimskih mjeseci, a time i potrošnja hrane raste s obzirom da unosa nektarne paše nema.
U slučaju da je vrijeme toplo i sunčano, možete obaviti proširenje košnice. Ako je zajednica jaka, krajem veljače se mogu dodati nastavci kako bi imale dovoljno prostora za razvoj. Obavite li ožičavanje okvira, nećete pogriješiti. Također, bitna je i rotacija okvira unutar košnice kako bi se nektar i pelud ravnomjerno rasporedili.
Počinje se i s pripremom postavljanja higijenskih pojilica s vodom kako bi se na vrijeme navikle na njih. Ne zaboravimo da je voda pčelama nužno potrebna i za uzgoj novog legla.
Ako smatrate da je potrebno, još stignete obaviti preventivne tretmane protiv bolesti poput varooze pčela.
Evo još nekoliko savjeta:
Važno je znati da, u slučaju da je vrijeme hladno i kišovito, trebali bi izbjegavati radove na pčelinjaku. Bespotrebno ili dugotrajno otvaranje košnice u veljači može u najboljem slučaju izazvati prehladu vašeg novog legla, a to ne želite svojim pčelama.
Koje vi još radove obavljate u ovom zimskom razdoblju? Otkrijte nam u komentaru ispod teksta!
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Pčele lete cijeli prvi mjesec na vodu u Brdskoj Slavoniji , čim malo zatopli , pa sam im vodu stavio u posudu , a ne u pojilice radi smrzavanja - izvan rezervoara pojilice nalijem svaki dan nešto vode . Inače siječanj je ove godine hladniji . Pogače sam kupio za NOZEMOZU , ali ih još neću dati . Okvira sam dio novih kupio , nešto starih saća pretopio i sada popravljam dio okvira ! DIO LIJESKE u brdskoj Slavoniji je procvao i tu peluda neće biti za pčele ! Bio sam na predavanju profesionalnog pčelara sa LR košnicama , kaže da treći nastavak sa satnim osnovama stavi gornji kada počne cvatnja divljih trešanja i onda ga spusti na podnicu jer većina matica pređe u gornji i počne sa leglom , kaže da mu je tako brže riješiti maticu da ide plodište dole . Doljnji nastavak stavi gore za medište , ima još tu i rješenje za matičnu rešetku koja ima ulaz ! KAŽE da NE čuva saće ! PROBATI ću dio toga primijeniti , ali bez SVIH novih satnih osnova za treći nastavak jer ih nemam toliko !