Pretraga tekstova
8. Međunarodni sajam pčelarstva
Osmi sajam pčelarstva, pčelarske opreme i proizvoda na kojem se okupilo stotinu izlagača iz svih krajeva Hrvatske, BiH i Srbije održan je u Vinkovcima.
Najveću pčelarsku priredbu u Hrvatskoj organizirali su Pčelarski savez Vukovarsko-srijemske županije i Hrvatski pčelarski savez uz potporu Ministarstva rada i poduzetništva, Ministarstva poljoprivrede, Hrvatske gospodarske komore te Vukovarsko-srijemske županije i grada Vinkovaca. Sajam je otvorio vukovarsko-srijemski župan Božo Galić.
Predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Martin Kranjec istaknuo je da u Hrvatskoj trenutačno oko 8.000 pčelara proizvede do 6.000 tona meda. “Ta količina dostatna je za hrvatske potrebe. Uvozi se od 40 do 70 tona godišnje, što ne ugrožava hrvatske pčelare”, rekao je Kranjec te dodao da je pri kraju izrada katastra pčelinjih paša.
Od ove godine hrvatski pčelari imaju novi način potpora, prema europskom modelu, a hrvatskim je pčelarima na raspolaganju 18 milijuna kuna. Željko Šuran, predsjednik vukovarsko-srijemskog Pčelarskog saveza, rekao je da Savez okuplja oko 200 pčelara u sedam pčelarskih udruga, koji proizvode oko 300 tona meda.
U okviru 8. sajma pčelarstva na Poljoprivrednom fakultetu u Vinkovcima održan je niz stručnih predavanja o pčelarstvu i zaštiti pčela, a održan je i tradicionalni Pčelarski bal.
Ravnateljica Uprave za sigurnost i kakvoću hrane pri Ministarstvu poljoprivrede Jelena Đukum, naglasila je da će se nakon ulaska u EU nastaviti sufinancirati proizvodnja i marketing pčelinjih proizvoda.
Autor: R.Mesić
Povezana stočna vrsta
Pčelarstvo je specifična grana ljudske djelatnosti te su interes i ljubav prema pčelama rašireni u svim dobnim i obrazovnim slojevima društva. Mjesta obitavanja pčela su veliki... Više [+]
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljima Podravine i Slavonije širi se opojni miris kamilice 🌼 Još nemamo podatak koliko je površina pod ovom kulturom zasijano jesenas, a 2023. bila je na 3.788 hektara.