Posljednjih godina uloga pčelarstva se ne prepoznaje samo kroz proizvodnju pčelinjih proizvoda, već i kroz očuvanje bioraznolikosti i krajobraza, ističu iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu
Pčelari, podsjeća Agencija za plaćanja u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu do 20. travnja podnesite zahtjev za isplatu potpora za intervencije.
Riječ je o isplatama u skladu s Pravilnikom o provedbi intervencija u sektoru pčelarstva unutar Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. odnosno:
Kako ističu, sektor pčelarstva u Republici Hrvatskoj predstavlja tradicionalnu poljoprivrednu granu te ima prepoznatljiv gospodarski značaj. Posljednjih godina njegova uloga se ne prepoznaje samo kroz proizvodnju pčelinjih proizvoda, već i kroz očuvanje bioraznolikosti i krajobraza.
Zbog mogućnosti gospodarenja i seljenja košnica, medonosna pčela Apis mellifera danas je jedan od najznačajnijih oprašivača u agro-eko sustavu. Sama vrijednost u poljoprivrednoj proizvodnji kojoj doprinose svojim oprašivačkim aktivnostima višestruko premašuje vrijednost same pčelarske proizvodnje, koja se sastoji od proizvodnje meda, peludi, pčelinjeg kruha (perge), propolisa, voska, pčelinjeg otrova, matične mliječi, te pčelinjih zajednica i matica.
"Stalan porast broja pčelara i pčelinjih zajednica iz godine u godinu može se zahvaliti dobroj organiziranosti, potrebama tržišta i potporama ovom sektoru. Intervencije u sektoru pčelarstva doprinose modernizaciji pčelarstva te poboljšanju učinka kroz znanje i inovacije što doprinosi održivom dohotku poljoprivrednih gospodarstava i otpornosti poljoprivrednog sektora", navode iz APPRRR-a.
Vezano uz sam Strateški plan ZPP-a, za ovaj je sektor predviđeno osam intervencija. Riječ je o 55.1.a.01. Savjetodavne usluge, tehnička pomoć, obuka, informacije i razmjena najboljih praksi, uključujući umrežavanje, za pčelare i pčelarske organizacije; 55.1.b.01.Ulaganje u materijalnu i nematerijalnu imovinu: Nabava novih pomagala, pribora i opreme; 55.1.b.02. Ulaganje u materijalnu i nematerijalnu imovinu: Suzbijanje nametnika i bolesti u košnicama, naročito varooze, 55.1.b.03. Ulaganje u materijalnu i nematerijalnu imovinu: Racionalizacija selećeg pčelarstva.
Potom tu je 55.1.c.01. Podrška laboratorijima za analizu pčelarskih proizvoda, gubitaka pčela ili pada produktivnosti i tvari potencijalno toksičnih za pčele, 55.1.d.01. Očuvanje ili povećanje postojećeg broja košnica, uključujući uzgoj pčela, 55.1.e.01. Suradnja sa specijaliziranim tijelima za provedbu istraživačkih programa u području pčelarstva i pčelarskih proizvoda te 55.1.f.01. Promocija, komunikacija i marketing, uključujući aktivnosti praćenja tržišta i aktivnosti usmjerene posebno na podizanje svijesti potrošača o kvaliteti pčelarskih proizvoda.
Proizvodnju ovog sadržaja sufinancirala je Europska unija. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Povezana stočna vrsta
Pčelarstvo je specifična grana ljudske djelatnosti te su interes i ljubav prema pčelama rašireni u svim dobnim i obrazovnim slojevima društva. Mjesta obitavanja pčela su veliki... Više [+]
Tagovi
Autorica
Partner
Vurnikova ulica 2,
1000 Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 1 473 53 81,
e-mail: info@czd-kmeckiglas.si
web: https://kmeckiglas.com/