Pretraga tekstova
Cijena samo jednog kilograma borovog meda je oko 200 kuna. Košnica sa jakim društvom u toku jedne sezone može dati dva do tri kilograma.
Murica Zahid se pčelarstvom bavi već punih 20 godina. U svome vlasništvu ima 80 društava, a znanje, recepti i savjeti se u njegovoj porodici prenose sa generacije na generaciju. Ne bi tu bilo ništa čudno da se sa generaciju na generaciju ne prenosi znanje o pravljenju borovog meda poznatijeg kao "Med života".
Borov med nema cvjetno porijeklo. Potiče od medne rose koja nastaje u vidu slatkih kapljica na drvetu, točnije na pupoljcima bora. Najpoznatije podneblje gdje pčele prikupljaju ovu vrstu meda je Sibir, ali je u posljednje vrijeme sve poznatiji i borov med sa grčkog otoka Tasos.
Zahid kao tajnu svoga uspjeha navodi širinu i dužinu borove šume od najmanje tri kilometra oko košnica. U predjelima sa manjim područjem bora dešava se da pčele odlaze i na drugu vrstu drveta i cvijeta te se miješa sa borom. "Pčela mora biti samo u boru, nigdje više. Neki pokušavaju raditi ovakav med, ali im se događa da je med pola šuma, pola bor pa bude čak i crn", objašnjava Murica.
Mnogi mu ne vjeruju da se radi o pravom borovom medu pa im je čak sumnjiva i njegova zelena boja koja se dobiva, kako kaže Zahid, samo čistim borovim medom. "Treba znati i kada bor medi te čim prestane da se pčele vade iz tog predjela", kaže Murica i dodaje: "ako bi ostale tu, tada bi s obzirom na nedostatak medne rose bora, pčele otišle na daljnju okolnu pašu pa bi sa tim medom miješale ono što bi pronašle. Kada bi se to dogodilo, med bi bio žute, crne ili neke druge boje, ovisno o okolnoj paši", naglasio je Murica.
Period kada bor medi je uglavnom svibanj i to nekih 18 do 20 dana, objasnio nam je Zahid, kao i to da svoje pčele najčešće vozi u Mrkonjić ili Vlašić. Ovakav med rade izuzetno jaka društva koja naš sugovornik dobiva spajanjem dvaju društava u jedno i tada se može očekivati najveći prinos.
Kada se kaže dobar prinos meda u sezoni, onda se misli na dva do tri kilograma meda po jednoj košnici. Relativno malu količinu meda koju dobije Murica nadoknađuje cijenom. Naime cijena jednog kilograma je 50 KM, što u kunskoj protuvrijednosti iznosi 195 kuna. Prema riječima ovog pčelara, svi oni koji su jednom kupili borov med, postali su njegopvi stalni konzumenti, što dovoljno govori u prilog kvaliteti i djelotvornosti ovog meda.
Tagovi
Borov med Cijena Murica Zahid Med života Paša Prinos
Autor
Više [+]
Darmin je diplomirani pravnik, ali je svoju karijeru posvetio medijima. Nagrađivani je novinar i aktivist.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/