S obzirom da smo 2013. ušli u Europsku uniju, zakonska regulativa dopušta pakirerima da miješaju uvozni med s hrvatskim i da je to med proizveden u EU, dakle u Hrvatskoj. Znači, nađite svog pčelara i kupujte kod svog pčelara, upozorava Saša Perić.
Bagremov, kestenov, livadski, od lipe, suncokreta, uljane repice - med i drugi pčelinji proizvodi od davnina se koriste kao hrana i lijek, a u novije vrijeme su dobili snažnu medijsku kampanju te su prepoznati upravo kao takvi.
Prosječno se u Hrvatskoj proizvede između 8 i 10 tisuća tona meda što zadovoljava hrvatske potrebe, no uvoz meda posljednjih godina raste pa je tako u prvih 10 mjeseci 2015. samo iz Kine uvezeno više od 400 tona meda.
"S obzirom da smo 2013. ušli u Europsku uniju, zakonska regulativa dopušta pakirerima da miješaju uvozni med s hrvatskim i da je to med proizveden u EU, dakle u Hrvatskoj. To je onaj dio na koji bi mi htjeli upozoriti naše potrošače da obrate pozornost. Znači, nađite svog pčelara i kupujte kod svog pčelara" - upozorio je Saša Petrić iz Hrvatskog pčelarskog saveza na Pčelarskim danima, održanim u Vinkovcima.
Pokrenut je i postupak izrade jedinstvene staklenke za med na području Hrvatske koju će moći koristiti samo primarni proizvođači koji proizvode med pod određenim uvjetima. Uskoro se očekuje i javni natječaj za idejno rješenje takve staklenke. I pet slavonskih županija radi na zajedničkom projektu zaštite izvornosti slavonskog meda.
"Već nekoliko godina radimo na projektu. Pokušali bi zaštititi naših pet medova u Slavoniji, dobiti izvornost odnosno certifikat. Tako da naš med do našeg kupca, ali i van, ide pod jednom sigurnom etiketom odnosno markicom", kaže Stipo Rimac, predsjednik Pčelarskog saveza Vukovarsko-srijemske županije.
Tagovi
Autorica
Partner
Trg dr. Franje Tuđmana 2,
32100 Vinkovci,
Hrvatska
tel: +385 (0) 32 492 102,
e-mail: opci.poslovi@vktv.tv
web: http://vktv.tv/
ljubomir turanjanin
prije 9 godina
400 tona meda iz Kine???? a imamo domaćeg,ja smatram da je to zbog veće cijene domaćeg meda. Za 900gr.60 kuna stvarno je puno pogotovo za umirovljenike i nezaposlene, sada med moja obitelj rijeđe kupuje i to na akcijama po trgovačkim lancima a to je sigurno kineski med.ali bi Vas molio da i objasnite koja je razlika uvoznog i domaćeg meda ili je to samo "svaki cigo svoga konja fali"