Pretraga tekstova
Pravilna primjena oksalne kiseline može eliminirati 95-99% varoe
Prosinac je krajnje vrijeme da, ako to još niste učinili, završite tretiranje oksalnom kiselinom ili da ukoliko ste započeli, užurbano završavate, navodi Savjetodavna služba FBiH.
Oksalna kiselina je prirodna i nalazi su u biljkama poput špinata i rabarbare. U pčelarstvu se koristi za suzbijanje varoe (Varroa destructor), a posebno je korisna tijekom razdoblja kada nema legla (najčešće kasna jesen ili zima). Dva su načina njene primjene: kapanjem i sublimacijom.
Napravite 3,2% otopinu oksalne kiseline u šećernom sirupu (odnos šećera i vode 1:1). Na primjer, za 1 litru dodajte 35 g oksalne kiseline dihidrata u 1 litru sirupa.
Koristite obično špricu da nanesete otopinu direktno na pčele između ramova (oko 5 ml po "ulici" pčela). Maksimalno 30-50 ml po košnici, ovisno o veličini zajednice. Napominju da se kapanje koristi kada u košnici nema legla, jer oksalna kiselina ne djeluje na varou unutar zatvorenog legla. Ne tretirajte zajednice više od jednom-dvaput godišnje.
Za ovaj način primjene, potreban je sublimator (uređaj za zagrijavanje oksalne kiseline). Stavite 1-2 g oksalne kiseline u sublimator, postavite ga u košnicu kroz ulaz ili otvor, i aktivirajte uređaj. Košnicu zatvorite na 10-15 minuta kako bi pare djelovale na varou.
Para ravnomjerno djeluje na sve dijelove košnice, što je čini efikasnijom metodom u odnosu na kapanje.
Prevelike doze mogu oslabiti zajednicu ili oštetiti pčelinji probavni sustav. Pare su toksične, pa bi pčelar obavezno trebao koristiti masku i raditi na otvorenom.
Savjetodavci napominju i da kiselina može izazvati koroziju metalnih dijelova opreme.
Pravilna primjena oksalne kiseline može eliminirati 95-99% varoe. Najbolji rezultati postižu se kada u košnici nema legla. Sublimacija je često efikasnija jer pare dopiru u svaki dio košnice.
Tagovi
Oksalna kiselina Suzbijanje varoe Kapanje Sublimacija
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka i digitalna marketing menadžerica, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊