Najveću štetu pretrpjeli su pčelari Dragutin Hujis i Stanislav Tonković čiji su stacionarni pčelinjaci uz uljanu repicu u blizini grada Valpova.
"Na području oko Valpova nedaleko od mjesta Nard otrovano je oko 150 pčelinjih zajednica i za te pčelare je pčelarska sezona završila. Nažalost, to nije sve i drugi pčelari se javljaju da u košnicama ima sve manje pčela, nešto se čudno događa u državi Hrvatskoj, a mi šutimo", među ostalim napisao je na facebooku poznati pčelar Dalibor Vidaković, inače koordinator pašnih povjerenika Osječko-baranjske županije.
Upozorava ostale kolege pčelare da obrate pozornost na broj mrtvih pčela oko košnice i ispred nje. "Mrtve ili puzajuće pčele koje se grče i skupljaju na hrpice, grozno je za vidjeti, a još je gore vidjeti praznu košnicu punu legla, ali sa po kojom pčelom".
Prema podacima koje smo dobili od gospodina Vidakovića, za sada su najviše stradali pčelari i prijatelji Dragutin Huis i Stanislav Tonković koji imaju stacionarne pčelinjake kilometar i pol od grada Valpova prema Nardu.
"12 godina pčelarim, završio sam dvije pčelarske škole, veliki sam zaljubljenik u pčelarstvo u koje ulažem puno truda i rada i ovo mi se do sada nikada nije dogodilo. Protekli vikend - u petak, subotu i nedjelju - kolega Tonković, također veliki entuzijast u pčelarstvo čiji se pčelinjak nalazi petstotinjak metara od moga i ja, doživjeli smo pravu katastrofu.
Pčele sakupljačice koje su se vraćale iz paše padale su u travu ispred košnica, procjenjujemo da ih je stradalo 90%, odnosno jedna trećina od ukupnog broja pčela u košnici, čime su društva jako oslabila. Zbog takvog pomora pčela ostat ćemo bez cvjetne paše i bagremovog meda, a tu štetu osjetit ćemo i dugoročnije.
Štete će biti velike, vjerujemo i do 1.000 kuna po košnici", kaže Huis koji ima 50 pčelinjih zajednica, a njegov prijatelj Tonković pčelari sa stotinjak društava. Dodaje da manja uginuća pčela imaju i seleći pčelari koji su došli na uljanu repicu, ali razmjeri štete se još ne znaju dok ne stignu sve informacije s terena. Dok su čekali veterinarskog inspektora iz Valpova Tomislava Sauera, u telefonskom razgovoru pitali smo Dragutina zna li od čega su stradale pčele. Odgovorio je da je to teško utvrditi bez stručne analize.
"Evo, vidite uljana repica je u punom cvatu, cvjeta i voće, ratari siju kukuruz i druge ratarske kulture, puno se prska pesticidima, i vjerojatno je neko od tih otrovnih sredstava prouzročilo pomor pčela. Kolega i ja smo doživjeli duboke šokove, pod tabletama smo, žalosni zbog velikih gubitaka", razočaran je Huis.
I Slavko Stojanović, predsjednik Županijskog saveza pčelara Osječko-baranjske županije koji okuplja sedam pčelarskih udruga i oko 700 pčelara, oprezan je u izjavama:
"Dva pčelinjaka imaju velike gubitke i vjerojatno je uzročnik trovanja pčela neki od otrovnih pesticida. Ovo je za te pčelare velika šteta. Ne želimo izlaziti s nagađanjima u javnost dok se ne bude točno znalo zbog čega su stradale pčele, ne želimo nikoga prozivati dok ne znamo pravu istinu. Uzorke pčela poslat smo na analizu u Veterinarski fakultet u Zagreb dr. sc. Ivani Tlak Gajger", kaže predsjednik Stojanović i dodaje da će o razultatima analize obavijestiti medije.
Poznato je, kaže da pčele oprašivanjem povećavaju prinose poljoprivrednih kultura i do 35%, nažalost, neki se poljoprivrednici vrlo maćehinski odnose prema tim nadasve vrijednim i korisnim kukcima pa se događaju i ovakvi pomori koji kod nas nisu rijetki.
A hoće li za ovaj pomor netko odgovarati, tek će se vidjeti!
Foto: Dalibor Vidaković
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Omnis Power j.d.o.o.
prije 9 godina
Apis Detox i Apis Klimu možete naručiti preko rubrike oglasi na agroklubu