Nitrogenius - prirodno rešenje za azot u ishrani biljaka
Svedoci smo drastičnog skoka cena svih, kako azotnih tako i NPK đubriva, na tržištu Srbije i regiona. Osim skoka cena svedoci smo i nedostatka prvenstveno azotnih đubriva. Sve ovo preti da napravi veliki problem sprovođenju klasične tehnologije poljoprivredne proizvodnje, koja se zasniva na sve većoj upotrebi mineralnih đubriva, na koju smo navikli prethodnih godina.
U godinama koje su prethodile ovoj težilo se povećanju upotrebe mineralnih đubriva u poljoprivrednoj proizvodnji kao opravdanje za stalan porast roda poljoprivrednih kultura. Takvim pristupom smo potpuno zapostavili ostale aspekte proizvodnje pre svega zemljište, koje takođe utiče na povećanje kako prinosa tako i kvaliteta poljoprivrednih proizvoda.
Potpuno smo zaboravili na činjenicu da su mineralna đubriva jedno dostignuće u savremenoj poljoprivrednoj proizvodnji koje ima ulogu da nam pomogne u postizanju visokih prinosa, ali da sa druge strane nije jedini i osnovni faktor postizanja visoke i stabilne proizvodnje.
Stalnom primenom sve većih količina mineralnih đubriva poverovali smo da primenom većih količina đubriva i novih hibrida gajenih biljaka možemo postići neograničen rast prinosa.
Pošto smo u raniijim godinama dostigli nivo prinosa koji je uprkos povećanju količine mineralnih đubriva stagnirao na određenom nivou, uvideli smo da na taj način dodavanjem povećane količine đubriva postižemo samo suprotan efekat, odnosno postižemo pogoršanje uslova u zemljištu i na taj način i pored rasta ulaganja u proizvodnju dolazi čak i do pada prinosa.
Biofor kao kompanija koja teži da postigne povećanje visine i stabilnosti prinosa i isplativosti poljoprivredne proizvodnje na prirodan način nudi rešenje za ovaj problem. Svih ovih godina dizajniranjem mikrobioloških preparata na prirodnoj bazi pravimo iskorake ka tom cilju. Kao kruna tih aktivnosti i u ovom periodu kada cena đubriva zabrinjava poljoprivredne proizvođače predstavljamo Nitrogenius kao prirodno rešenje za azot kao neophodan faktor u ishrani biljaka.
Nitrogenius je nastao kao odgovor na problem nedostatka i velike cene azotnih đubriva i nudi jedinstveno rešenje za taj problem. Rešenje je zasnovano na iskorišćenju prirodnih mehanizama za povećanje iskoristivosti i sadržaja azota u zemljištu. Priroda nam je dala način, a mi smo uspeli da iskoristimo šansu i da joj pomognemo u zajedničkom cilju, postizanju visokih i stabilnih prinosa.
Nitrogenius nam pomaže da povećanjem iskorišćenja, sprečavanjem gubitaka i fiksiranjem dodatnih količina azota iz vazduha postignemo balans između potreba biljaka za azotom i količina pristupačnog azota u zemljištu. On koristi sposobnost bakterija da fiksiraju velike količine azota iz atmosfere i učine ih pristupačnim, gajenim kulturama.
Nitrogenius koristi prirodan proces snabdevanja biljaka azotom kako bi omogućio postizanje visokih prinosa uprkos smanjenom dodavanju mineralnog azota iz đubriva. Ovaj preparat sadrži azotobacter kao jednu od najkorisnijih bakterija u zemljištu koja ima osobinu da fiksira azot iz vazduha ugrađuje ga u telo mikroorganizma i na taj način omogućava siguran rezervoar azota za gajene biljke. Ova količina azota je sigurna od ispiranja i drugih načina gubitka koji se dešavaju u prirodi, a sa druge strane taj azot je i dalje pristupačan biljkama i predaje se biljkama u trenucima kada im je najpotrebniji.
Biljka funkcioniše na taj način da šalje signale u zemljište u vidu pojačanog izlučivanja ugljenih hidrata i na taj način stimuliše azotobacter da fiksira dodatne količine azota baš u fazama razvoja biljke u kojima ona ima povećanu potrebu za azotom.
Dobra osobina ovog preparata je što se u njemu ne može preterati i tako izazvati loše posledice po biljku, zbog toga što biljka sama reguliše koliko joj je azota potrebno u toj fazi razvoja i iskoristiće samo toliko koliko joj je potrebno. Znači primenom Nitrogeniusa ne možemo izazvati efekat poleganja useva pšenice koji se javlja kada preteramo sa količinama azota koji dodajemo putem mineralnih đubriva.
Nitrogenius se može primenjivati u svim usevima koji imaju pojačanu potrebu za azotom kako samostalno tako i u kombinaciji sa drugim našim preparatima i to sa prvim herbicidnim tretmanom zajedno sa herbicidima koji se inače koriste tako da se izbegne dodatni trošak i dodatno gaženje njive koji bi imali pri samostalnom tretmanu. Preporučeno je da se kod širokorednih kultura obavi međuredno kultiviranje koje će povoljno uticati na aktivnost azotobactera.
#Nitrogenius
Foto: Biofor System