Ugrožena budućnost mljekarske industrije?
Po prvi put u Njemačkoj, broj mljekara će pasti ispod 50.000, piše Agrarheute.
Svoju zabrinutost je izrazio i Karsten Schmal, potpredsjednik njemačkog udruženja poljoprivrednika (DBV) navodeći da sve veći zahtjevi za dobrobit životinja i zaštitu klime, promjena prehrambenih navika i prekomjerna birokracija otežavaju poslovanje mljekara.
"Potrebna nam je jasna predanost političara domaćem stočarstvu", naglašava Schmal dodajući da moraju pronaći način da i prehrambena industrija u Njemačkoj ima perspektivu.
Unatoč manjim zalihama mlijeka, izvoz se smanjuje jer je Kina proširila vlastitu proizvodnju 2023. godine. Osim toga, Novi Zeland je prilagodio svoj proizvodni asortiman i istovremeno ima prednosti zbog različitih trgovinskih sporazuma.
Drugu godinu zaredom postignute su niže cijene u odnosu na prošle godine. Prosječni pad cijena iznosio je 2,8 posto, a obujam trgovanja je također pao za 1.580 tona.
Mlijeko s isteklim rokom trajanja šalje se ponovno na pasterizaciju i vraća na tržište?
Podaci pokazuju da su u 2023. proizvođači mlijeka dobivali u prosjeku 45,34 centa/kg konvencionalno proizvedenog mlijeka.
Uspoređujući to s prethodnom godinom, konvencionalna poljoprivredna gospodarstva dobila su gotovo osam centi (-15%) manje nego 2022.
S druge strane, cijena organskih farmi ostala je gotovo ista (prethodna godina: 58,19 centi).