Vinski gulaš se krčka dokle god se kuharu pije
Vrijeme je izvanredno za pripremu hrane na otvorenom, a što je bolje od vinskog gulaša. Bilo da se radi o obiteljskom slavlju ili ručku nakon, primjerice, rezidbe vinograda, vinski gulaš je idealan za okrijepu.
Riječ gulaš dolazi od mađarske riječi gulyás koja u doslovnom prijevodu znači govedar, pastir, čoban, a izvedena je od mađarske riječi za govedo. Izvorno se radio isključivo od govedine, kasnije i ovčetine, a vremenom se proširio na gotovo sve vrste mesa, uključujući i meso divljači.
Mi vam donosimo isprobani recept za vinski gulaš od mekog i sočnog dijela junećeg mesa, zvanog močing, te drugog glavnog sastojka - vina, u ovom slučaju graševine.
Za pripremu gulaša je potrebno:
2 kg junećeg mesa (močing)
3 litre vina
4 glavice crvenog luka
lovor
sol
biber
mljevena paprika (slatka i ljuta)
1/2 litre pasirane rajčice
ulje
Za prilog:
tjestenina po želji
pržena slanina
svježi punomasni sir
Večer prije meso narežite na kockice, zalijte vinom koje će ga učiniti mekšim te stavite nekoliko listova lovorovog lista. Posudu dobro zatvorite i do kuhanja ostavite u hladnjaku.
Za ovu količinu mesa potreban vam je kotlić od 6 litara. Naložite vatru kvalitetnim drvom jer će i ono utjecati na okus jela. Vatra mora biti konstantna, a temperaturu kontrolirajte podizanjem i spuštanjem kotlića.
U kotlić ulijte ulje i dodajte nasjeckani crveni luk te lagano pirjajte dok ne omekša. Stavite meso te ga miješajući kratko popržite kako bi se zatvorile pore na mesu i zadržala njegova sočnost.
Ulijte vina toliko da prekrije meso te dodajte sol, biber i mljevenu papriku. Kako vino isparava, tako ga dolijevajte. Znalci kažu da se vinski gulaš krčka dokle god se kuharu pije. No, pazite da vas ne prevari jer sat i pol, dva je sasvim dovoljno da meso bude mekano, a juha gusta.
Oko 20 minuta pred kraj kuhanja dodajte pola litre pasirane rajčice koja će gulašu dati dodatnu gustoću i punoću okusa.
U međuvremenu na tavi popržite malo domaće slanine i skuhajte tjesteninu po želji.
Gulaš servirajte uz tjesteninu posutu prženom slaninom, domaći svježi sir i naravno - graševinu.
Slanina će dati još jednu dimenziju okusa, a sir svježniu.
A kako izgleda priprema vinskog gulaša pogledajte i u galeriji fotografija.
Dobar tek!
Vedran Stapić
prije 3 godine
Mogu samo potvrditi napisano uz dodatak da su uz močing dobra opcija vrat ili plećka, dok but nije najsretniji izbor.