Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, osiguralo je po 1,4 milijuna eura godišnje potpore za proizvođače čiji su svi koraci proizvodnje obavljeni unutar jasno definiranog geografskog područja, uz korištenje lokalnih sirovina i tradicionalnih vještina
Proizvoditi i imati u ponudi proizvod označen plavo žutom ili crveno žutom oznakom, znak je i prestiža, ali i priznanja za rad na zaštiti takvog proizvoda, jedinstvenog na razini cijele Europske unije.
Kako je proizvodnja ovih proizvoda zahtjevna i skupa, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva je nedavno donijelo nacionalni Program potpore za sufinanciranje troškova proizvodnje hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda registriranih u sustavu kvalitete zaštićenom oznakom izvornosti (ZOI) ili zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla (ZOZP).
Zaštićena oznaka izvornosti (ZOI) i Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla (ZOZP), predstavljaju jamstvo podrijetla i tradicionalne proizvodnje te su kao takve važan alat za zaštitu i promociju autentičnih proizvoda. ZOI se dodjeljuje proizvodima čiji su svi koraci proizvodnje obavljeni unutar jasno definiranog geografskog područja, uz korištenje lokalnih sirovina i tradicionalnih vještina. Nasuprot tomu, ZOZP označava proizvode kojima je barem jedna ključna faza proizvodnje neposredno povezana s određenom regijom – zbog čega nosi reputaciju i kvalitativnu prepoznatljivost.
Nacionalni registar trenutačno broji 24 proizvoda s oznakom ZOI, među kojima su "Neretvanska mandarina“, "Istarski pršut“, "Korčulansko maslinovo ulje“, "Šoltansko maslinovo ulje“, "Paška janjetina“, "Meso turopoljske svinje“, "Malostonska kamenica“ i drugi, a u postupku registracije su "Istarski ovčji sir“, "Čepinski kupus“, "Banski kestenov med“ i "Med Hrvatskog primorja“.
Zaštićenu oznaku zemljopisnog porijekla nosi 25 proizvoda, među njima "Baranjski kulen“, "Drniški pršut“, "Poljički soparnik“, "Slavonski kulen“, "Međimursko meso \'z tiblice“, "Rudarska greblica“, "Slavonska kobasica“, "Dalmatinska panceta“ i drugi.
Ove oznake ne samo da jamče lokalnu autentičnost i gastronomsku tradiciju, već imaju i jaku ulogu u razvoju turizma, ne samo ruralnog, a nemjerljiv je njihov doprinos i u jačanju prepoznatljivosti RH kao jake gastronomske destinacije. Uz sve nabrojano, utjecaj proizvoda sa ZOI i ZOZP na lokalnu ekonomiju višestruko je pozitivan.
Potražnja za proizvodima sa zaštićenim oznakama stvara tržišnu nišu za male i srednje proizvođače koji se, bez ovakvih sustava, teško mogu natjecati s industrijskim robnim markama. Uz to, poticanjem lokalnih lanaca vrijednosti povećava se zapošljavanje u ruralnim područjima, posebno na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima i malim obrtima, čime se izravno doprinosi demografskoj stabilnosti i očuvanju kulturne baštine.
Kroz Program ruralnog razvoja RH 2014. – 2022., u sklopu Mjere 3 "Sustavi kvalitete za poljoprivredne proizvode i hranu“, Podmjere 3.1. "Potpora za novo sudjelovanje u sustavima kvalitete“, dodjeljivane su potpore svim poljoprivrednim proizvođačima koji su uključeni u EU ili nacionalni sustav kvalitete (Dokazana kvaliteta), a mogli su ostvariti ukupno do 3.000 EUR-a potpore za troškove certificiranja proizvodnje. To je iznos troška koji je uglavnom pokrivao troškove po jednoj proizvodnoj godini.
Provedba se nastavila i od 2023. godine u sklopu Strateškog plana ZPP i Intervencije 77.01. Suradnja – Potpora za sudjelovanje poljoprivrednika u sustavima kvalitete u sklopu koje su raspisana dva natječaja, zadnji u prosincu 2024. godine. Ako je suditi po Planu natječaja za razdoblje do 2027. godine, ovaj zadnji, ujedno je i posljednji, barem ako ćemo računati na financiranje iz EU sredstava.
Planirate prijavu na natječaje Strateškog plana ZPP-a? Evo što vas očekuje do 2027. godine
Pretpostavljam da je, ipak neveliki broj korisnika i skromni ukupni iznos potpore, opterećivao administrativne kapacitete, pa da je u konačnici bilo ono, što bi se narodski reklo "skuplja pita od tepsije“. Ipak, vjerujem kako će se sufinanciranje certificiranja nastaviti kroz nacionalne modele potpora, o čemu se naveliko razmišljalo ranije.
No, kako smo rekli u uvodu, Ministarstvo je nedavno donijelo novi Program potpore, koji će proizvođačima čiji su proizvodi zaštićeni oznakama ZOI i ZOZP omogućiti dobivanje dodatnih potpora za svaki proizvedeni kilogram/komad/litru proizvoda koji nose ove oznake. Svjesni problema s kojima se proizvođači nose, prvenstveno vezano uz povećane troškove energije, prijevoza i visoku inflaciju, potpora će svakako biti dobar vjetar u leđa postojećim proizvođačima, ali i novima koji će se u sustav tek uključiti.
Prihvatljivi korisnici potpore iz ovog Programa su mikro, mala i srednja poduzeća (uključujući obiteljska poljoprivredna gospodarstva – OPG) koji proizvode poljoprivredne proizvode iz Priloga I Ugovora o funkcioniranju EU (poljoprivredni proizvodi) ili se najvećim dijelom od njih sastoje, a koji su zaštićeni oznakom izvornosti ili oznakom zemljopisnog podrijetla. Drugi uvjet je da su upisani u evidenciju izdanih Potvrda o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom proizvoda koju vodi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Proizvode s oznakama ZOI i ZOZP prema podacima Ministarstva, trenutno proizvode 43 subjekta koji posjeduju potvrde o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom proizvoda.
Iznos potpore po pojedinom korisniku utvrđuje se razmjerno količini proizvoda za koje su u godini koja prethodi godini podnošenja zahtjeva izdane Potvrde o sukladnosti sa Specifikacijom proizvoda, a koji su evidentirani u Evidenciji izdanih Potvrda o sukladnosti. Ukupna godišnja potpora po jednom korisniku određena je na maksimalnih 100.000 EUR-a.
Pojedinačni iznos potpore iznosi kako slijedi:
Svi detalji provedbe biti će propisani Pravilnikom čija se objava očekuje uskoro. Provedbu na sebe preuzima Agencija za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju, a ukupno je u Državnom proračunu RH za provedbu ovog Programa osigurano po 1,4 milijuna EUR godišnje, računajući od ove, 2025. godine, do zaključno s 2027. godinom. Dobra je vijest da će svi prihvatljivi korisnici Programa, a koji ispune sve uvjete prijave, potporu i ostvariti, ali će se u slučaju većeg zatraženog iznosa potpore u odnosu na osigurana sredstva, iznos potpore po korisniku razmjerno umanjiti.
Tagovi
Autor