Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Isplata potpora
  • 07.10.2024. 12:00

Tko ima pravo na kompenzacijsku potporu? Provjerite i prijavite se do 12. listopada

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva donijelo je Pravilnik o provedbi kompenzacijske mjere. Osigurano je 4 milijuna EUR-a.

Tko ima pravo na kompenzacijsku potporu? Provjerite i prijavite se do 12. listopada
Foto: Boris Scitar/PIXSELL
  • 14.003
  • 902
  • 0

Sustav potpora po osnovi izravnih plaćanja prilično je složen, odnosno običnom poljoprivredniku gotovo najčešće, potpuno nerazumljiv. U pravilu, svi koji imaju uvjete o minimalno poticanoj površini, ostvaruju pravo na plaćanje za Osnovnu potporu dohotku za održivost u iznosu od 130 EUR/ha, Dodatnu preraspodijeljenu potporu za održivost (do najviše 30 ha) i to u iznosu od 110,22 EUR/ha, a dodatnu potporu u iznosu od 85,42 EUR/ha ostvaruju mladi poljoprivrednici.

Svi ovi iznosi mogu biti umanjeni, ali i uvećani za maksimalno 10%.

Na ova osnovna nadovezuju se plaćanja za aktivnosti u sklopu Eko shema (ES), Proizvodno vezanih plaćanja (PVP) te IAKS mjera Strateškog plana ZPP-a. Unutar svake od spomenutih, postoji više različitih intervencija, a ovisno o uključivanju u neku od njih, primjerice u IAKS mjere, korisniku koji ispunjava preuzete obveze, isplaćuje se i dodatna potpora, kao naknada za uložen trud u poštivanje praksi koje imaju za cilj smanjenje negativnog utjecaja poljoprivrede na klimu i okoliš.

Ukupno gledajući, jedan poljoprivrednik kombiniranjem više različitih intervencija, može ostvariti potporu koja prelazi iznos od 1.000 EUR-a/ha poljoprivredne površine.

Plaćanja za područja gdje je otežano bavljenje poljoprivredom

Među IAKS mjere na koje korisnici imaju pravo, ubraja se i intervencija 71.01. Plaćanja za područja s prirodnim i ostalim ograničenjima u sklopu koje je moguće ostvariti potporu za "Plaćanja u gorsko planinskim područjima“ (GPP - 71.01.01.), "Plaćanja u područjima sa značajnim prirodnim ograničenjima“ (ZPP - 71.01.02.) i "Plaćanja u područjima s posebnim ograničenjima“ (PPO - 71.01.03.).

Kod podnošenja Jedinstvenog zahtjeva (između ožujka i lipnja), korisnici čijih se najmanje 50% svake pojedine ARKOD parcele nalazi na području definiranom kao jednim od tri ranije navedena, ostvaruju pravo na potporu po osnovi ove intervencije. Pri tom se u Jedinstvenom zahtjevu, na osnovi unaprijed definiranih prihvatljivih područja, korisniku automatizmom označuje pravo na isplatu potpore po ovoj osnovi.

Potpora nije zanemariva i iznosi dodatnih 190 EUR/ha za poljoprivrednike s gorsko planinskih područja, 132 EUR/ha za poljoprivrednike čija se proizvodnja odvija na područjima sa značajnim prirodnim ograničenjima, te 79 EUR/ha za područja s posebnim ograničenjima. Ovi iznosi, ovisno o ukupnim obradivim površinama pojedinog korisnika, mogu biti i smanjeni.

S obzirom da je u ožujku 2023. donesen novi Pravilnik o određivanju područja s prirodnim i ostalim ograničenjima, veliki je broj jedinica lokalne samouprave izgubio status pripadnosti području sa značajnim prirodnim ograničenjima (ZPO). Gubitak statusa posljedica je nove Studije određivanje područja s prirodnim ograničenjima ili ostalim posebnim ograničenjima za potrebe provedbe intervencija Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. godina.

Novim je Pravilnikom bez statusa ostalo ukupno 60 JLS, od čega je najveći broj njih u Varaždinskoj županiji (13), Sisačko-moslavačkoj i Brodsko-posavskoj županiji po 7, Krapinsko-zagorskoj 6 itd.

Kako bi barem djelomično ublažili posljedice smanjenja potpore zbog gubitka statusa, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva je donijelo Program kompenzacijske mjere potpore depopuliranim područjima za 2024. godinu, kojim je osiguralo 4 milijuna EUR-a potpore za sve korisnike koji su potporu izgubili po osnovi podnesenog zahtjeva za 2023. godinu. Ponovno naziv programa, baš kao i u slučaju natječaja za područja naseljena pripadnicima nacionalnih manjina, o čemu sam pisao, može navesti na krivi zaključak kako se radi o sasvim drugom tipu potpore.

Do potpore u nekoliko klikova

Postupak prijave je prilično jednostavan, odnosno za podnošenje zahtjeva nisu potrebni nikakvi dodatni obrasci, potvrde, već je sve moguće vrlo jednostavno odraditi putem AGRONET sustava.

Uvjeti prihvatljivosti koje morate zadovoljiti jesu da ste u 2022. godini ostvarivali pravo na potporu u podmjeri 13.2. "Plaćanja u područjima sa značajnim prirodnim ograničenjima“ te da ste u prethodnoj, 2023. godini podnijeli Jedinstveni zahtjev. Uz to ste morali imati i status aktivnog poljoprivrednika, tj. EVPG vam je u 2023. trebala biti iznad 3.000 EUR-a, a ako nije, u ranijim ste godinama trebali primati izravnu potporu do maksimalno 5.000 EUR-a.

U provedbi ove aktivnosti maksimalno je uključena Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede (ex. Savjetodavna služba) koja poziva korisnike s prihvatljivih područja, kako bi im pomogla u podnošenju zahtjeva.

Agencija za plaćanja je cijelu stvar dodatno pojednostavnila, objavljujući popis gospodarstava koja potencijalno ostvaruju pravo na potporu, a koji možete pogledati OVDJE.

Preostalo vam je još nekoliko dana za podnošenje zahtjeva, koji se zaprimaju zaključno s 12. listopada.


Tagovi

ZPO ZPP GPP Teži uvjeti gospodarenja Kompenzacijska potpora


Autor

Marin Kukoč

Više [+]

Dr.sc. Marin Kukoč, dipl.ing.agr., autor je brojnih stručnih članaka na temu ruralnog razvoja. Od 2018. vlasnik je tvrtke Spartium Consulting d.o.o., specijalizirane za savjetodavne usluge iz područja ruralnog razvoja, a od 2022. je i ovlašteni agronom pri Hrvatskoj agronomskoj komori. Djeluje kao konzultant u Hrvatskoj i zemljama regije. Doktorirao je na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu s temom "Procjena učinka pretpristupnih programa na poslovanje poljoprivrednih poduzeća u RH“.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Naveliko se radi 🚜🌾