Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • EU natječaji
  • 27.03.2025. 12:00

Planirate prijavu na natječaje Strateškog plana ZPP-a? Evo što vas očekuje do 2027. godine

Ako ćemo promatrati optimistično, lijepo je znati što nas to očekuje u ovoj godini, te kakvi su planovi u naredne dvije.

Planirate prijavu na natječaje Strateškog plana ZPP-a? Evo što vas očekuje do 2027. godine
Foto: Depositphotos/Syda_Productions
  • 2.071
  • 134
  • 0

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva objavilo je dugoočekivani Indikativni plan objave natječaja iz Strateškog plana ZPP i to po prvi puta za trogodišnje razdoblje, ne samo za tekuću godinu kakva je bila praksa prijašnjih godina.

Uz njega se daje kvalitetno objašnjenje kako se ovakav višegodišnji donosi s ciljem boljeg planiranja projekata budućih korisnika, te kako će na ovaj način potencijalni korisnici imati više vremena za pripremu projekata, izradu projektne dokumentacije i sl. Ali već nas sljedeći pasus ove objave vraća u realnost, naznakom kako se Plan u skladu s Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2022/129, ažurira najmanje tri puta godišnje, te kako će ga Ministarstvo mijenjati u skladu s mogućnostima provedbe.

Bez iznenađenja u 2025.

Nekad sam ranije napisao kako je bolje ne objaviti plan, nego ga objaviti pa stalno mijenjati, baš kao što se mijenjao i u 2024. godini, kada je nekoliko puta pomican natječaj za mlade poljoprivrednike, a većina ostalih najavljenih nije nikada niti objavljena.

No, ako ćemo promatrati optimistično, lijepo je znati što nas to očekuje u ovoj godini, te kakvi su planovi u naredne dvije. Većina kolega konzultanata koji se bave isključivo prijavama, već su ranije najavljivali gotovo pa sigurno stavljanje "ključa u bravu“, jer u ovoj godini vjerojatno neće uspjeti zaraditi niti za osnovnu plaću. Naime, plan za ovu godinu predviđa manje atraktivna ulaganja namijenjena malom broju korisnika, poput novih natječaja za privatne i javne savjetnike koji educiraju i savjetuju poljoprivrednike. Tu su i dva natječaja za očuvanje, održivo korištenje i razvoj genetskih izvora u poljoprivredi čiji su korisnici Javna tijela i pravne osobe uključujući i udruge koje se bave očuvanjem biljnih ili životinjskih genetskih izvora.

Ozbiljniji stižu u zadnjem kvartalu ove godine, kada se očekuje novi natječaj za intervenciju 73.10. Potpora za ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju za koju je osigurano ipak siromašnih 60 milijuna EUR-a.

Slijedi i prvi u ovom programskom razdoblju za Intervenciju 75.02. - Diverzifikacija dohotka poljoprivrednih gospodarstava na nepoljoprivredne aktivnosti. Ista je to intervencija koja je u prošlom razdoblju nosila oznaku podmjere 6.2. Ovoga puta je osigurano 15 milijuna EUR-a, što je dostatno za 300 budućih korisnika koji će ulagati npr. u sektor ruralnog turizma ili u sektor pružanju različitih usluga u ruralnom području. Svatko tko dočeka Ugovor o financiranju, može računati na 50.000 EUR-a potpore, uz 100%-no sufinanciranje.

Objavljen je Indikativni plan objave natječaja i to prvi put višegodišnji, sve do 2027.

One koji su svoje poslovanje već diversificirali u neku od nepoljoprivrednih djelatnosti, krajem godine očekuje prvi natječaj za Intervenciju 73.14. Razvoj poslovanja u ruralnim područjima (ex. 6.4 PRR) za koju je osigurano svega 10 milijuna EUR-a, odnosno uz maksimalnu potporu od 200.000 EUR-a, na svoje će doći svega 50 korisnika.

Naravno, neki neće iskoristiti puni iznos potpore, pa će sredstava biti i za nešto veći broj korisnika. I to bi bilo uglavnom to u 2025. godini, naravno, izuzmemo li LAG natječaje, čiju će dinamiku raspisivanja određivati svaki LAG posebno.

Znatno bolja 2026. godina

U 2026. godini znatno je bolja situacija, barem što se tiče onih najpopularnijih natječaja. Mali poljoprivrednici na svojih 30.000 EUR-a mogu "jurišati“ u trećem kvartalu 2026. godine, a sredstava će tada biti za novih 300 korisnika. U istom kvartalu, iscrpit će se preostala sredstva za mlade poljoprivrednike čiji se projekti financiraju sa 75.000 EUR-a. Zanimljivo je kako je za taj natječaj predviđeno 26.470.588,75 EUR-a, što je dostatno za 352,94 (?) korisnika. Manje sredstava nego na trenutnom, ali je barem iznos sredstava raspoloživ za sretniji broj korisnika, od trenutno raspoloživih sredstava za 666 poljoprivrednih gospodarstava.

Negdje sam rekao, referirajući se na ovaj broj, kako će praznovjerni u njemu vidjeti nesavršenost, manjkavost, a neki i nečastivog, dok sam osobno, manjkavost u natječaju utvrdio i bez praznovjerja. Pokazalo je to i poništenje nedugo nakon početka zaprimanja prijava.

Natječaja za male i mlade u 2027. godini nema.

A što će biti od 2028. i novog programskog razdoblja, teško je znati već sada. Raduje što bi početkom 2026. godine trebao biti raspisan prvi natječaj namijenjen neproizvodnim ulaganjima u poljoprivredi (Intervencija 73.01.), u sklopu kojeg je moguće graditi suhozide, nastambe za sklanjanje stoke, kupnju električnog pastira, izgradnju lokvi za napajanje stoke i dr. Osigurano je za ovu namjenu 10.200.000 EUR-a, a s istim iznosom financirat će se i prijave na isti natječaj koji će biti raspisan i u drugom kvartalu 2027. godine.

Natječaj za prerađivače u sklopu Intervencije 73.11., nakon završetka ovogodišnjeg (kraj zaprimanja prijava je studeni 2025.) opet se očekuje početkom 2027. godine, a još jedan, zadnji za ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju (73.10) na rasporedu je u trećem kvartalu 2027. godine.

Intervencija 73.02. "Obnova poljoprivrednog potencijala“ raspisivat će se po potrebi, a s obzirom da se mjera aktivira u slučaju proglašenja elementarne nepogode, idealan scenarij bi bio da za istom niti nema potrebe. Svake godine se raspisuje natječaj za pružatelje savjetodavnih usluga, za mjeru namijenjenu očuvanju genetskih resursa u biljnoj i stočarskoj proizvodnji te za mjeru namijenjenu inovacijama u poljoprivredi (77.03. Potpora za EIP operativne skupine). Po 10 milijuna EUR-a vrijedni svaki od njih za Intervenciju 73.03. "Korištenje obnovljivih izvora energije“, koji su novost u ovom programskom razdoblju, a koji će se raspisati u I kvartalu 2026. i 2027. godine.

Vinska omotnica

Zanimljivo je kako plan sadrži natječaje iz tzv "Vinske omotnice“ samo u 2025. godini. Uz natječaj koji je završio prije 10-ak dana, ponavlja se samo još jednom u trećem kvartalu ove godine, dok plan ne predviđa ove natječaje u 2026. i 2027.

Neki će možda zaključiti kako je podjela sredstava u jednom ili dva natječaja zapravo i ekonomičnija, prvenstveno sa strane angažiranja resursa koji rade na obradi prijava.

Bi li možda bilo bolje i za mlade poljoprivrednike npr. već sada podići alokaciju i u ovom natječaju obraditi sve i sva sredstva odmah podijeliti? Sa stajališta onih koji će se prijaviti, a koji su na klimavim nogama po pitanju bodova, svakako da. Vjerojatno bi i u Agenciji za plaćanja objeručke prihvatili ovakav prijedlog, jer kad ste već "ufurani“ u obradu, obradili njih 700 ili 1000, zapravo i nije neka razlika. Ali zapravo bi na ovaj način oštetili brojne koji će uvjet za prijavu steći za godinu dana, a koji sada tog uvjeta nemaju.

I zato ovakav plan zaslužuje pohvalu. Naravno, ako će se poštivati, barem u većoj mjeri. No, sudeći prema iskustvima iz prethodnih godina, izmjene su sasvim sigurne. Ali ipak ih nemojte donositi tri puta godišnje. Ispast ćete smiješni i navući bijes korisnika. Ako već morate, plan mijenjajte jednom godišnje, a u međuvremenu prema onima prema kojima trebate, hinite kako je s provedbom sve u redu i kako promjene nisu planirane.


Tagovi

Plan objave natječaja Mali poljoprivrednici 73.10 Strateški plan Indikativni plan ZPP Mladi


Autor

Marin Kukoč

Više [+]

Dr.sc. Marin Kukoč, dipl.ing.agr., autor je brojnih stručnih članaka na temu ruralnog razvoja. Od 2018. vlasnik je tvrtke Spartium Consulting d.o.o., specijalizirane za savjetodavne usluge iz područja ruralnog razvoja, a od 2022. je i ovlašteni agronom pri Hrvatskoj agronomskoj komori. Djeluje kao konzultant u Hrvatskoj i zemljama regije. Doktorirao je na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu s temom "Procjena učinka pretpristupnih programa na poslovanje poljoprivrednih poduzeća u RH“.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]