Zatvorila nam se Rusija, otvara nam se Kina - ogromno tržište, a mi smo opet u problemu i već u startu vičemo - ne možemo mi to. Pa tko kaže da moramo cijelu zemlju opskrbiti? To sigurno ne možemo.
Da, hrvatsko je mljekarstvo gadno "zaronilo", da tako kažemo. U krizi koja je pogodila taj sektor padali su i veći igrači diljem Europe, kako ne bi kod nas. I da, možda i smiješno zvuči da ćemo mlijeko i mliječne prerađevine izvoziti, pazi gdje - u Kinu! Zemlju čijih stanovnika, kako u šali znamo reći, "ima k'o Rusa".
No, tržište nam se otvara. Samim tim i mogućnost da se negdje drugdje plasira proizvod. Čak i mlijeko s kojim ne pokrivamo domaće potrebe. Uopće ne sumnjam da će otkupljivači htjeti zaraditi i ući u posao s Kinezima pa možda i otkupna cijena koju vam ponude bude veća? I onih koji bi izvozili i onih koji žele kvalitetu zadržati za sebe. A ima takvih, nemojte u startu odmahivati glavom.
Ponavljam, otvara nam se tržište. Ogromno tržište koje, dakako, to naše mlijeko neće ni osjetiti. Pišete u komentarima: Sva naša proizvodnja nije dovoljna da svaki Kinez otpije gutljaj. Da, vjerojatno nije. No, zašto odmah odmahivati na otvorena vrata? Ne možemo mi to. Pa tko kaže da moraju svi i u milijunskim količinama? Imamo sjajnih maslinara, proizvođača ulja, pršuta, kulena koji svoje proizvode plasiraju na svjetska tržišta. I da, nisu to milijunske količine kojima će opskrbiti nečije tržište, ali prodaju, šire se. Ako imate narudžbe s domaćeg terena i dođe još koja "vanjska", imate dvije. Širite se polako, otvarate vrata, udružite se sa susjedom, imate par stotina litara više. Tako mali, ekskluzivitet ste.
Pišete u komentarima: Sva naša proizvodnja nije dovoljna da svaki Kinez otpije gutljaj. Da, vjerojatno nije. No, zašto odmah odmahivati na otvorena vrata? Ne možemo mi to. Pa tko kaže da moraju svi i u milijunskim količinama?
S druge strane, Kina je i zagađena zemlja. Sve zemlje svijeta preselile su proizvodnju u Kinu. Jeftinije je. I sad neki mali Jozo na ogromno tržište stavi mlijeko s čistih pašnjaka. Nešto novo, njima egzotično. Jer, budimo iskreni, mi smo Kini egzotika. Neka tako mala državica, što god mi mislili, još uvijek nezagađena jer nam je većina industrije nestala u jeku rata, tijekom famoznih privatizacija. No dobro, to je neka druga tema.
Znamo i sami što se događa s mandarinama otkako je Rusija rekla "njet". Ono što je do jučer dobro išlo, imalo sigurno tržište, odjednom se našlo u velikom problemu koji i dalje nema rješenja. Zašto za tim mlijekom, sirom, jogurtom, pa sigurno i skutom, basom, ne bi krenule i mandarine, jabuke koje ne nalaze tržište jer smo zatrpani poljskom jabukom? Pa već se priča da će tuna biti sljedeća, a onda i meso peradi.
Hrvatsko mlijeko i mliječni proizvodi izvozit će se u Kinu, ogromno tržište otvara se i za tunu!
Često čitam da bi država trebala pomoći. Da, trebala bi. I ovo je ono što država mora činiti. Otvarati tržišta. Ako Rusija neće, Kina će. Nemojmo odmah odmahivati rukom, vikati mi to ne možemo. Da, ne možemo opskrbiti cijelo kinesko tržište, ali to nitko ni ne traži od nas. Otvara se veliko tržište. Idemo to iskoristiti. Uopće ne sumnjam da je neki otkupljivač već složio računicu, a u nju ne može bez vas.
Haj'mo malo pozitive. Osmislimo marketing "mala zemlja, čisto mlijeko" (lupam, nek marketinški stručnjaci to smisle) i ponudimo kvalitetu koju, sigurna sam, Kina nema. Tržište će reći svoje, ali ako nismo ni pokušali, ne možemo ni znati kako ćemo proći. A tržište je čudo - nosi i veće cijene ako imate više opcija. Nosi i veću proizvodnju ako vas prepoznaju i traže još.
Tagovi
Autorica
Marta Radić
prije 6 godina
Da uvoziti ćemo maglu...ima tu istine. Naime negdje sam pročitala , da hrvatska zadovoljava svoje potrebe sa proizvodnjom mlijeka samo 50% , a 50 uvozi. Postavlja se pitanje što će to izvoziti??? Vjerojatno uvoziti mlijeko , praviti proizvode te njih izvoziti u kinu od uvoznog mlijeka!
Đuro Japaric
prije 6 godina
Hrvatska ima zemlju za uzgoj ovaca i koza , a ne krava ! Za prve dvije proizvodnje trebaju površinski veća imanja , a režim u Zagrebu sa svojim zakonima ne ide u tom smislu , pa u Kinu iz Slavonije možemo izvoziti maglu !
Marta Radić
prije 6 godina
Odlična kolumna , zašto smo pesimisti ??? Kina je zemlja koja može sve i nemora ništa. Sigurno da je ovo prilika , ne zato što Kini trebaju neke mrvice od HR proizvodnje ili proizvoda , već će to biti pokazivanje dobre volje , tj.kompenzacija za ulazak kineskog kapitala u RH. Naravno da se Vlada RH igra , kada je u pitanju kineski kapital, jer eliminirati evropski koji je bio dio natječaja...Pelješki most..sigurno će imati dugoroćne posljedice na proizvode iz RH na EU tržištu. Kineski kao i Ruski kapital je vrlo nepredvidiv , tako i trgovina s njima! Tako da će sva ova prića biti vrlo zanimljiva!!!