Osvrtd dežurnog skeptika na mliječnu situaciju s BiH! Što li nas još čeka u budućnosti?
Eto, brzinski je odobren uvoz mlijeka iz četiri mljekare iz susjedne Bosne i Hercegovine. Europska komisija se tek 16. rujna trebala sastati da raspravi o tom problemu, ali odlučili su to napraviti ranije i donijeli odluku na štetu hrvatskog mliječnog sektora.
Ministar Jakovina odmah je reagirao putem medija i najavio pojačani inspekcijski nadzor mlijeka koje nam dolazi s ciljem da zaštiti hrvatske potrošače. Drago mi je da vrh ministarstva pokazuje odlučnost i ima zašto tako razmišljati. Mediji u susjednoj državi već su pisali kako je jedna od mljekara s popisa, Mlijekoprodukt, stopirala otkup mlijeka od pojedinih partnera upravo zbog izuzetne higijenske neispravnosti mlijeka.
Ujedno, ministar traži od Europske komisije da riješi problem tradicionalne trgovine između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, odnosno da se vrate uvjeti kakvi su bili u CEFTA-i i omogući izvoz naših proizvoda u BiH bez carinjenja.
Međutim, osobno sam skeptik. Neki mi vrag ne da mi mira i govorim sam sebi da je većina toga za mačku pod rep staviti. Nisam dežurni pljuvač, ali eto iskustvo me uči da kada su u pitanju državna obećanja i odnos EU prema nama, treba puhati i u zaleđeno. Mislim da ako budem pozorno pratio portale u susjedstvu, da ću uočiti obrazac kako se isti problemi s mlijekom događaju i kod nas. A evo zašto tako mislim.
Prije nepunih 20 dana razgovarao sam s ministrom Jakovinom na temu uvoza mlijeka iz susjedne zemlje u EU. Tada je rekao kako Hrvatska kao članica EU zahtijeva da objekti koji budu stavljeni na listu zadovoljavaju najviše standarde, iste one koje su morale zadovoljiti i naše mljekare da bi dobile EU broj. Uz to, dodao je kako je način na koji je Bosna prvotno dobila dozvolu bio lijevi sustav i naglasio je kako će Hrvatska u cijeloj raspravi tražiti ukidanje carina na izvoz naših proizvoda u BiH.
Priznajem, osjetio sam malo nacionalnog ponosa, bilo mi je drago što sam novinar koji piše o poljoprivredi u zemlji članici EU. Gledam laički na cijelu situaciju i mislim da je Hrvatska u pobjedničkoj poziciji. Mi smo u EU, nalazimo se višem levelu od susjeda, isto kao što su Slovenci bili na višem položaju o odnosu na nas dok smo mi bili van EU. Vrtim film i kažem, isplatilo se našim mljekarima, onima koji su uspjeli opstati, osuvremenjivanje tehnologije jer je to sada za njih snažan adut u obrani tržišta. Kad evo ti ga šipak!
Sastali se u EK u ekspresnom roku i odlučili da su hrvatski zahtjevi nebitni te da se odobri uvoz mlijeka iz BiH. Briga njih za hrvatsku djecu, koliko će u tom mlijeku biti bakterija i slično. Znaju oni da to mlijeko neće doći do polica njihovih dućana, da će to ostati u granicama republika bivše Jugoslavije.
Bonus je što oni ispadnu dobri dečki, koji imaju razumijevanja za zemlje koje još nisu članice. Raspravljati o CEFTA-i, ukidanju carina, tradicionalnoj trgovini Hrvatske i BiH. Možda i to jednom dođe na red. Sumnjam da će to biti riješeno za 20 dana, kao što je Bosancima riješen njihov problem nakon hrvatskog prigovora. Ostaje nam inspekcijski nadzor, mada sam i tu skeptik. Mogli mi još dobiti po prstima jer tu ugrožavamo dobre trgovačke odnose iz EU i zemlje nečlanice.
Zato treba pratiti što se događa u Bosni i Hercegovini. Proizvođačica mlijeka te načelnica općine Velike Kopanice Ružica Vukovac rekla je za Agroklub kako se ne treba zavarati da se mlijeko iz Bosne i Hercegovine nije do sada uvozilo u Hrvatsku i kako je to najbolje bilo vidljivo tijekom afere aflatoksina. Ne bud lijen i upitam svemogući google što on kaže na to. Gle čuda. Aflatoksin se prvo pojavio u Bosni i Hercegovini pa nedugo zatim u Hrvatskoj. A koje li slučajnosti, što nas čeka u budućnosti?
Tagovi
Autor
Ante Vidović
prije 9 godina
Pozdrav Adam Daglas.Čitam po portalima o pojavi aflatoksina u mlijeku u B i H.
Zea mays
prije 9 godina
O kojim EU standardima se može govoriti u Hrvatskoj. Na razini primarne proizvodnje rijetki su oni koji se drže standarda (dobrobiti životinja, higijeni i sl.). U mojem susjedstvu se krave "miluju"kolcem i vilama, dok dođu do štale moraju preskakati raznorazne prepone tipa tanjurača, kanisteri od herbicida, bojleri, dječji bicikli, crijeva od vodovoda, hrpe đubra zbrinute po "EU nitratnoj dirjektivi" :):)...uglavnom katastrofa. Veterinari koji bi sve to trebali nadzirati i prijavljivati nepravilnosti otkreću glavu jer njima je bitna lova. Važno je da se mljekovodi "održavaju" sterilni nenormalnim količinama kemijskih sredstava koje im ti isti veterinari prodaju i da je mlijeko Extra kvalitete. Mlijeko se analizira na bakterije, somatske stanice, mliječnu mast...? Šta je sa reziduima antibiotika, dezinficijensa. To se radi sporadično i danas se čudimo ...alergija na ovo ili ono, otporne bakterije na antibiotike...bla, bla, bla...Možda nisam u pravu, ispravite me!
Ante Vidović
prije 9 godina
Što da kažem vama dvojici. Ne pišu kolege novinari u Bosni napamet npr. o pojavi bruceloze na farmi u Sarajevu, o stotinu šezdeset hiljada litara mlijeka u Tuzli koje je ocjenjeno kao neispravno, ali zato uskladišteno i spremno za izvoz odnosno prodaju, o uzorcima bakterija koje pokazuju da se proizvod počeo kvariti... Uozbiljite se malo. Lipo je što branite svoje (makar pri tom pokazali primitivizam), ali držite se malo činjenica
DANIEL GUŠTIN
prije 9 godina
Dragi moji Poljoprivrednici svaka riječ je suvišna , evo svaki dan ima autobusi za njemačku , drugom reči trbuhom za kruhom jer kod nas bit če sve gore .
Adi Pašalić
prije 9 godina
Upravo zahvaljujući inspekcijama i kontrolama samo su 4 mljekare u BiH dobile dozvolu za izvoz, jer zadovoljavaju ama bas sve standarde EU poput mljekara u HR. One mljekare koje nisu ispunile zahtjeve nisu se ni nasle na popisu sa dozvolom za izvoz.TAKO da konstatacije u tekstu poput "koliko će u tom mlijeku biti bakterija i slično". su smiješne i nemaju smisla !!!Lp : )