Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Četvrtkom u sridu
  • 27.01.2022. 12:00

Hrvatska obiteljska gospodarstva trebaju novi, učinkovitiji ustroj

Postojeći broj OPG-ova u Hrvatskoj i dalje će se smanjivati, ali mješovita poljodjelska, kakva su najčešće u nas, imaju prednost pred specijaliziranim krupnim gospodarstvima, smatra prof.dr.sc. Ante Kolega

Hrvatska obiteljska gospodarstva trebaju novi, učinkovitiji ustroj
Foto: Depositphotos/IgorVetushko
2.554
155
3

Porastom životnog standarda, više se ne množimo kao nekad. Pad ukupnog pučanstva i priraštaja je zabrinjavajući za budućnost hrvatske nacije. Opstojnost obiteljskih poljodjelskih gospodarstava ključni su, kako za novi priraštaj pučanstva, tako i za očuvanje nacionalnih vrijednosti jezika, običaja i kulture.

Kako privoljeti ljude da žive i gospodare na svom nacionalnom prostoru, kada se nudi toliko primamljivih rješenja na drugoj strani? To je moguće samo preko izrazite pomoći obiteljskim gospodarstvima, kako izravnim plaćanjem iz europskih fondova, tako i poticajima, potporama iz hrvatskog proračuna.

Hrvatska obiteljska gospodarstva zbog raspada poljodjelske strukture svela su se na četvrtinu nekadašnjeg broja. Na promjenu strukture utjecali su suvremena agrotehnika, strojevi i priključci, nove sorte i odlike, mineralna gnojiva i poboljšanje biljne i stočne genetike. Ove promjene oslobodile su ljudski rad za potrebe narasle industrije i drugih djelatnosti. Sela su polako opustjela.

To su potakli i drugi razlozi kao što su: prekomorske zemlje koje su se otvorile još u 19. stoljeću, ubrzani razvitak gospodarstva i porast domaćih gradova, gubitak pučanstva u ratovima, slabo ustrojstvo obiteljskih poljodjelskih gospodarstava, ulazak neovisne Hrvatske u Europsku uniju i sloboda zapošljavanja.

Postojeći broj OPG-ova u Hrvatskoj i dalje će se smanjivati, ali će rasti prosječna površina po gospodarstvu. Mješovita obiteljska poljodjelska gospodarstva, kakva su najčešće u nas, imaju prednost pred specijaliziranim krupnim gospodarstvima iz više razloga: 

  • učinkovitog plodoreda, 
  • zajedničke stočne i biljne proizvodnje zbog potrebe na stajnjaku,
  • proizvodnje za vlastitu potrošnju, 
  • proizvodnje različitih proizvoda za potrebe tržišta turističke potrošnje. 
  • obrade i prerade poljodjelskih proizvoda dodane vrijednosti.

Obiteljska gospodarstva bi se trebala okrenuti okolišnoj, odnosno zdravoj biološkoj proizvodnji. Glavne značajke su proizvodnja sa smanjenom uporabom pesticida i mineralnih gnojiva. Većom uporabom starih sorata kulturnog bilja i pasmina domaćih životinja. Takva proizvodnja nužno zahtijeva ustanovljivanje posebne proizvodne znamke koja označuje kakvoću proizvoda na OPG-ima. 

Ona nosi jake odrednice lokalne osobitosti domaće prerade i dorade poljodjelskih proizvoda, čime se ogleda u mjesnoj ponudi jela i pića, odnosno vrijednosti domaće kuhinje, a također traži i novo ustrojstvo. Povezana društva obiteljske poljodjelske proizvodnje su nužnost!

Svrha novog ustroja je OPG predstaviti kao središte nacionalnog života u Hrvata. Izvorna ponuda poljodjelskih proizvoda određenog kraja ubrzava razvitak seoskog putničarstva, odnosno turizma.

U provođenju takvih stremljenja potrebito je stvoriti njihov učinkovitiji ustroj. Vrh te okomice (povezanih društava) činila bi turistička potrošnja s ugostiteljstvom, a dno ukupna proizvodnja u okviru obiteljskih poljodjelskih gospodarstava. Bokove ove okomice novog ustroja usustavlja prerada i dorada, prijevoz, hladnjače, silosi i skladišta poljodjelskih proizvoda.

Sastavnice ove gospodarske okomice čini povezano društvo obiteljske poljodjelske proizvodnje. Sljedivost proizvoda, podrijetlo namirnica jela i pića prati i nadzire turističko ugostiteljstvo.

U okomici povezanog društva srce potražnje je turističko ugostiteljstvo, a srce ponude obiteljska poljodjelska gospodarstava. Pomoćne karike su dorada, prerada, skladištenje i prijevoz.

Povezano društvo počivalo bi na proizvođačkom gospodarstvu i njegovu proizvodu, kojega tržište utjelovljuje kao zdravi domaći, okolišno vrijedni kakvonosni proizvod.

Držim da su sredstva europskih fondova pripremljena i izdašna, posebice za stvaranje udruženih proizvodnih lanaca u okviru povezanih društava unutar poljodjelstva. Valja ih iskoristiti odmah i sad, ponajprije za povećanje proizvodno sposobnih i održivih obiteljskih poljodjelskih gospodarstva. Na taj način bi se povećala domaća ponuda i smanjio opasno visok udio uvoznih poljodjelskih proizvoda u sastavu hrvatske turističke potrošnje. 


Tagovi

OPG Povezana društva Obiteljska poljoprivredna gospodarstva Pad broja stanovništva


Autor

prof.dr.sc. Ante Kolega

Više [+]

Do umirovljenja dugogodišnji profesor na Agronomskom fakultetu u Zagrebu. Odgojio je niz uspješnih poljoprivrednih i drugih stručnjaka posebno iz ekonomike poljodjelstva. Autor i koautor mnogih stručnih knjiga iz marketinga poljoprivrednih proizvoda. Dobitnik je priznanja "Stanko Ožanić“ za životni doprinos unapređenju vinarstva i član je Akademije poljoprivrednih znanosti.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Što je sada gore od ovih zadnja tri dana Tuča ili Jaki vjetar. Kod mene vjetar napravio veču štetu nego da bila tuča. Malo prije obišao polja ali suncokret je dobio naj jače i to bar 70% ode u ništa.