Pa na kome je rizik? Samo na rataru. Sjemenari i zaštitari su naplatili svoje sjeme i zaštitu, kamiondžije prevezli i prevoze repu, šećerane preuzele po nižoj cijeni od ugovorene. Pa stvarno da se odreknu i proizvodnje repe, a sigurno im se smuči i svaki puta kada nešto pošećere.
Mađarska je imala sedam šećerana, a danas je na jednoj. U Sloveniji više nema ni jedne. Proces koji nimalo ne ohrabruje. Nije bio isti scenarij u te dvije susjedne zemlje, ali je rezultat isti, a posebice porazan za ratare koji su sijali i imali svu potrebitu mehanizaciju za proizvodnju šećerne repe.
U Sloveniji su stranci kupili šećeranu, uzeli njezine kvote i zatvorili ju. No, u Mađarskoj je priča bila nekako slična ovoj koja se događa u Hrvatskoj. Poljoprivrednici i šećerane su se doslovce potukli oko cijene repe. I šećerane više nisu mogle raditi. No, nekada je cijena repe bolja, nekada lošija, ali svakako treba naći načina da bar donekle svi budu zadovoljni, da nam sve šećerane ostanu žive i uz njih sva sirovinska područja.
Jednom kada se šećerana zatvori, sve je propalo i nema povrata na staro. Ovo što su šećerane ove godine napravile s iznenadnom promjenom cijena, bez obzira što su imali ugovorene drugačije, sigurno je kukavičje jaje koje bi moglo skupo stajati i ratare i šećerane. Oni koji nisu htjeli prihvatiti nove uvjete i ugovore, nagovoreni su ipak svojevrsnom ucjenom na nove otkupne uvjete.
Rekli su im da jednostavno po repu neće doći, pa neka si misle. Ima jedan mali broj onih koji su repu ostavili na polju i tužiti će šećeranu. I dobiti će spor, to je sigurno. Samo je pitanje kada i kako, znajući da imamo katastrofalno sudstvo i hrpu nesposobnjakovića da takav jedan spor riješe. Sudovi to neće tako brzo moći, a ljudi koji su uložili ogromne novce u proizvodnju ovogodišnje šećerne repe, tko zna hoće li doživjeti presude.
Uza sav ovaj problem koji će se sigurno odraziti na iduću godinu i sjetvu šećerne repe, vuče se još jedan. Kao da dolazi do novog prestrojavanja u vlasništvu šećerana. Mnoge ptice na grani već govore da je pitanje dana kada će osječka šećerana također prijeći u vlasništvo virovitičkog Viro d.d. Tada bi sve tri imale istoga vlasnika. Teško je reći je li to dobro ili nije.
U svakom slučaju, i bolje da je jedan vlasnik i da one rade, nego ni jedan i da ne rade. Jer dok rade, svakako će vlasnici morati pronaći put i do ratara koji će sijati repu. A moraju nešto sijati. Sijati svakako sorte šećerne repe na koje također svi imaju prigovora. U biti, obrušili su se na sjemenare jer prodaju repu koja je tretirana sredstvom protiv bolesti Cerkospore. A ispalo je da niti jedna sorta nije otporna na Cerkosporu i da su se trošila dodatna sredstva u borbi protiv te bolesti.
Vidjeti ćemo rezultate vrlo brzo. Sjetva je u proljeće, a i do tada ćemo znati kakve ugovore nude šećerane i tko im je vlasnik. Predstavnik jedne sjemenarske kuće iskreno je rekao da je to tako, ali da ne mogu oni snositi teret greške zaštitara. Jer to što sjeme koje je tretirano nije tolerantno na Cerkosporu, krivi su proizvođači tog zaštitnog sredstva, a ne oni koji proizvode sjeme. Jedan od znanstvenika je lijepo na kraju i zaključio.
Kupite slobodno sjeme koje nije tolerantno na Cerkosporu jer svejedno se tijekom vegetacije mora protiv nje boriti. Zaključak je svakako veliki upitnik za slijedeću sezonu. Ove godine najdeblji kraj su izvukli, tko drugi ako ne seljaci. Sjemenari su prodali svoje sjeme, zaštitari se dobrano naprodavali i zaštite, a šećerane su dobile ipak repu, a čak i u velikim količinama pa su dobar posao imali i kamiondžije. Uz to su još poljoprivrednici imali i loše digestije. Blago bi bilo reći, katastrofa se obrušila na proizvođače šećerne repe. Stvarno ispada da uvijek za sve probleme moraju ispaštati oni. Svaka čast svakome koji nakon ove, repu bude sijao i naredne godine.
Foto: depositphotos.com
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Sugar beet | Latinski naziv: Beta vulgaris var. saccharifera
Šećerna repa je industrijska biljka koja se uzgaja za proizvodnju šećera, zbog visoke koncentracije saharoze u njezinom zadebljanom korijenu. Iz šećerne repe se dobije 16%... Više [+]Tagovi
Autor
pege25
prije 10 godina
Pa tko je vama velikoj većin stočarima kriv kad ste bili prokleti samo daj nove farme samo daj kapitalna i eto vam sad sad ste doslovno u govnima do grla ..znam ja stočara koji danas lijepo živi od istog ...ali taj se nije zaletio kao mnogi ...u to doba isti je bio za velike večinu "nekonkurentan " i ko fol nemoderan a vidi sad on radi i živi dok je velika večina tih nazovimo ih naprednih i konkurentnih kako več rekoh u govnima do grla...i ko je sad tu pametan i ko je tome sve sad kriv ...sami ili neko drugi ?Ista stvar je i s ratarima i tu ima takvih ...ali eto opet ima i onih koji lijepo žive od ratarstva ..tako nije baš svima tako crno ko što se vamo i tamo zna prezentirati ... da smo svi rođeni za gazdu ko bi bio radnik tako da ili si rođen za jedno ili za drugo ili si đaba rođen ..he ...ili?Zaključak Biće bolje Lp od STRAP25 i to čitanja
pege25
prije 10 godina
Pa to je problem s svim ratarskim kulturama ...stalno mi imamo viška neke kulture kad treba kupiti robu od seljaka i stalno naša kvaliteta je slaba ..a kad prođe otkup evo fali iste odjednom ...ma nama je najbolje kad nas spiči kakva vremenska nepogoda tipa poplave i suše onda se grebu i plačaju ko ludi ...manji prinos = veča potražnja =veča cijena i opet smo što se nas tiće na istom ako i ne boljem položaju ....tako globalno želim ja nama u novoj godini što više vremenski neprilika i što manje prinose he
Damir Rukovanjski
prije 10 godina
Nije tu nikada problem tržište šećera u svijetu. Šećera fali. Svijet je veliki. Ne može se dovoljno ni proizvesti iz šećerne trske. U Brazilu šećerane prave i etanol. U Brazilu primjerice ima 30 posto šećerana koje prave samo etanol, ima pet šest šećerana koje prave i etanol i bijeli konzumni šećer, a ostale samo šećer. Da ne bude tajne. Šećer iz šećerne repe je rijetkost i sav naš hrvatski šećer se izveze. A ovo što mi jedemo to proizvedu naše šećerane iz sirupa dovezenog iz neke od šećerana koje ga prave od šećerne trske. E pa kada bi naši seljaci zatvorili pipu i ne bi posijali. (a mogu umjesto toga posijati kukuruz) e onda bi njima bila vatra s njihovim ugovorima po kojima moraju izvesti šećer od šećerne repe. Da vidiš kako bi skakali oko seljaka. Dali bi onda i gaće samo da dobiju repu. A sada kada je ima dovoljno rade to što rade.
pege25
prije 10 godina
Evo kažu novine citiram naslov iz glasa slavonije ....Svjetsko tržište u idućih pet godina tražit će oko 30 milijuna tona šećera više...pa šta se onda sekiramo ... http://www.glas-slavonije.hr/256474/7/Svjetsko-trziste-u-iducih-pet-godina-trazit-ce-oko-30-milijuna-tona-secera-vise
Vitek
prije 10 godina
Sve je točno sto ste napisali osim što ste zaboravili jednu sitnicu a to je da su se svi koperanti šećerana zadužili za repromaterijal kod šećerana neki i po 10.000 kn po hektaru i da je to i dalje najdohodovnija poljoprivredna proizvodnja.Neznam ko će i zašto tuziti šećerane ali nisam siguran da će to iko napraviti jer si samo zatvara vrata za buduću suradnju.Ne branim šećerane samo bi bilo fer od autora da je naveo važnu činjenicu da je cijena šećera na tržistu pala sa 600 eura na 300 i da je blizu ona konstatacija iz teksta da je moguće ubrzo da vlasnici sećerana prodaju kvote,zatvore šecerane i onda smo odmah riješi i problem cijene šećerne repe.
pege25
prije 10 godina
E to je politika eu jačih koja uništiti konkurenciju ...pa do sad radile sve i bilo ok sad odjednom imamo previše šećerana ma daj ...i jel vidite kad treba da se nekom zaprjeti (rusiji) kao nafta može odjednom biti upola jeftnija tako sad i repa i šećer i sve ostalo odjednom imamo viška na tržištu ma nemoj ...eto toliko o svjetskoj ekonomskoj kurvinsko- lobističkoj politici ...treba ovom svijetu još jedna noina arka ili?