Još je nekoliko dana ostalo do proteka roka za unos evidencije o proizvodnji i prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda i pruženih usluga na poljoprivrednom gospodarstvu. Mnogi se na ovu obvezu oglušuju, nesvjesni da zbog toga mogu biti onemogućeni u podnošenju prijava na neke natječaje iz Strateškog plana ZPP-a.
Već je nekoliko godina unatrag, većini poljoprivrednika iz kategorije OPG i SOPG, poznato kako je 15. svibnja krajnji rok u kojem je putem AGRONET sustava potrebno Agenciji za plaćanja dostaviti podatke o proizvodnji i prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda i pruženih usluga tijekom prethodne kalendarske godine.
Datum je poznat, pa ipak se mnogi na njega oglušuju, vjerojatno u strahu kako će ih ovako dostavljen podatak, sutra obvezati na plaćanje poreza, doprinosa ili slično. Za sada još uvijek nema straha od toga, iako će sigurno doći dan kada će i poslovanje poljoprivrednika biti nešto strože uređeno.
Jeste li popunili evidencije o proizvodnji i prodaji te uslugama s OPG-a i SOPG-a?
Zadnjih dana, nakon objave podsjetnika na ovu obvezu putem web stranica i društvenih mreža, Ministarstva i Agencije, mnogi me zovu s upitom jesu li obvezni ovu prijavu predati.
Zakon je pri tome jasan. Definira kako je sukladno članku 27. stavak 4. Zakona o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu, nositelj OPG-a obvezan voditi dnevnu evidenciju o proizvodnji i prodaji, a zbirnu jednom godišnje dostaviti APPRRR. Ista obveza propisana je i za SOPG, samo u skladu s odredbama za njih obvezujućeg zakona, Zakona o poljoprivredi. Obiteljska poljoprivredna gospodarstva dodatno, u istom roku, imaju obvezu unosa podataka u evidenciju o pruženim uslugama na OPG-u. Naravno, ako imaju upisanu dopunske djelatnost pružanja usluga.
Činjenica je da niti jedan od dva spomenuta zakona ne propisuje sankcije u slučaju neispunjavanja ove obveze, pa je to vjerojatno jedan od razloga zašto mnogi zaboravljaju na unos evidencije. I dok će onima koji samo proizvode, a možda i prodaju poljoprivredni proizvod, ali nisu korisnici nikakvih potpora, uglavnom biti svejedno unijeli evidenciju ili ne, korisnicima potpora za ruralni razvoj, bilo iz Programa ruralnog razvoja 2014. - 2022. ili Strateškog plana ZPP 2023. - 2027., nepridržavanje ove obveze može imati ozbiljne posljedice.
Ovdje posebno mislim na korisnike bivših podmjera 6.2 i 6.4 Programa ruralnog razvoja, dakle pokretanja ili razvoja nepoljoprivrednih djelatnosti, a kojih je u prošlom programskom razdoblju bilo oko 1.250, u svim kategorijama poslovanja. Svi oni su kod izrade Poslovnog plana definirali određene pokazatelje, tako i predviđeni broj pruženih usluga tijekom jedne kalendarske godine te očekivani prihod od pruženih usluga. Na temelju tih podataka, svaki je poslovni plan trebao biti "pozitivan“ odnosno pokazivati opravdanost ulaganja i primljene potpore.
S obzirom da su korisnici ovih podmjera u obvezi tijekom pet godina od konačne isplate, zadržati razinu poslovanja, odnosno realizirati postavljene pokazatelje, u vrijednostima definiranim poslovnim planom, Agencija za plaćanja na ovaj način vrši kontrolu ostvarivanja ciljanih pokazatelja.
Primjerice, ako je jedan OPG u svom poslovnom planu za podmjeru 6.2, a koji je potporu ostvario za ulaganje u ruralni turizam, definirao kako će u 2024. godini imati 150 noćenja, od kojih će ostvariti prihod od 30.000 EUR-a, Agencija za plaćanja u ex post razdoblju (5 godina od isplate), kontrolira te vrijednosti.
Pri tom realizacija ne treba biti 100%, već je dozvoljeno i određeno odstupanje. Ako ste u realizaciji 80% ili više (dakle minimalno 120 noćenja u odnosu na predviđeno poslovnim planom), neće odrediti nikakvu financijsku korekciju. Ako ste u realizaciji ostvarili 50-80% predviđenih aktivnosti, Agencija može zatražiti povrat 25% dodijeljene potpore, a ako vam vrijednost pokazatelja padne ispod 50%, moguće je da ćete morati vratiti cijeli iznos primljene potpore.
Pravilnici propisuju kako je postavljene vrijednosti potrebno ostvariti najkasnije u drugoj godini od konačne isplate ugovorene potpore, što znači da je većina korisnika već sada u obvezi realizacije navedenih pokazatelja.
A što se tiče evidencije o proizvodnji i prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda, bez nje pak (S)OPG-ovci nemaju mogućnost prijave na neke od natječaja iz Strateškog plana ZP-a,, primjerice na natječaje za male poljoprivrednike, za diversifikaciju poslovanja ili za LAG natječaje.
Naime, svi natječaji propisuju obveznu financijsku dokumentaciju koju prijavitelji moraju podnijeti. Tvrtke i obrti, ovisno o poreznom statusu, dostavljaju DOH obrazac (godišnja prijava poreza na dohodak), Knjigu primitaka i izdataka (obrazac KPI), Popis dugotrajne imovine (DI), ili PO-SD obrazac (paušalisti). S obzirom da obiteljska poljoprivredna gospodarstva, koja nisu u sustavu poreza, nemaju obvezu vođenja poslovnih knjiga, u natječajima se za njih zahtijeva dostava spomenute Evidencije o proizvodnji i prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda. Ranije je ovu evidenciju, pisanu na običnom listu papira, bilo moguće predati uz ostalu natječajnu dokumentaciju kod prijave, a sada se provjerava unos u Agronet u predviđenom roku.
Moram priznati kako ni sam nisam siguran drže li se kod provjera striktno datuma 15. svibnja, s obzirom da je, barem lani, unos evidencije za 2023. godinu bio moguć tijekom cijele godine.
Sam postupak je prilično jednostavan, i odlično pojašnjen u priručniku kojeg možete preuzeti OVDJE. Prije unosa svakako zbrojite pojedinačne usluge/prodane proizvode u prošloj godini, s obzirom da u Agronetu unosite zbirne podatke za cijelu godinu. Za kraj napominjem kako evidenciju podnosite čak i ako ne prodajete uzgojene poljoprivredne proizvode, već proizvodite samo za vlastite potrebe.
U tom slučaju pod proizvodnju navedite stvaran podatak, a pod prodaju jednostavno upišite nulu. Na taj ste način obvezu ispunili, pa spremno možete dočekati natječaj na kojem planirate prijavu.
Tagovi
Autor
SASA FRANIC
prije 4 sata
nevjerovatno.!! kakva gamad,i s cime se gamad sluzi, umjesto da pomaze proizvodnju. a isti ti besposlicari stalno drze konferencije o digitalizaciji, a sama besposlena tupa beskorisna bagra nije ni dosla na razinu da razumije digitalizaciju.
Đuro Japaric
prije 4 sata
E moj SASA , tuga je NAŠA , što nas dave sa papirologijom , pa tako je nisam znao da je Vučković promijenila Pravilnik u Pčelarstvu , SASA je u 2024 proizveo 300 kg meda po prosječnoj cijeni 3ur , prodao kg po cijeni ! I onda kažu Đuro nisi dostavio taj papir ne možeš dobiti pomoć za lijek za pčele , za tehničku pomoć i popuši Đuro oko 2000 eur bez PDV jer NISAM dostavio PAPIR i platio poštarinu ! ŽELIM REĆI SVIMA , pazite i na ZAREZE u pravilnicima , a TKO DA IH SVE PROČITA ?
SASA FRANIC
prije 5 sati
ja se time ne bavim. ali ovi tupamarosi iz raznih uprava stalno pricaju o digitalizaciji poljoprivrednika, a zasto ovo sve nema na Agronetu da poljoprivednici vide i ispune tamo??? vidimo jedini tko se ne moze nosti digitalizacijom je drzavna uprava i njene agencije. !!! to bi treblalo biti moguce napraviti korisniku s telefona na trznici za 2 min.