Pretraga tekstova
Lijepo uređena okućnica ponos je svakog domaćinstva
Europska unija prednjači u svjetskoj proizvodnji cvijeća i ukrasnog bilja u zaštićenim prostorima i ima najveću gustoću proizvodnje cvijeća po hektaru, na 10% ukupne svjetske površine ima čak 44% svjetske proizvodnje ukrasnog bilja.
Proizvodnja ukrasnog bilja u Hrvatskoj ima tradiciju dužu od osamdeset godina. Većina proizvodnje se nalazi uz obalu Jadrana i u unutrašnjosti, u blizini većih gradova, a od devedesetih godina, proizvodnja se preselila na privatna, obiteljska poljoprivredna gospodarstva. No, i u unutrašnjosti Hrvatske može se naći gospodarstava koja se svojim vrijednim rukama brinu za biljke, kultiviraju ih i unapređuju proizvodnju iz dana u dan. Ivan Tonković dolazi iz Kutine i nositelj je OPG-a Ivan Tonković od 2008. godine.
"Ukrasnim biljem želio sam se baviti od malih nogu. Uvijek mi se sviđalo stvarati nove živote iz postojećih sredstava. Tako se bavim vegetativnim razmnožavanjem (zelene reznice, kalemljenje, okuliranje i ostalo) te generativnim razmnožavanjem (sjemenom). Kalemljenjem razmnožavam Japanske javore i to oko 30-ak različitih kultivara, te svake godine nastojim povećati broj novih kultivara" , rekao je za Agroklub nositelj gospodarstva, Ivan Tonković.
Također ističe i da nastoji naše autohtone vrste pretvoriti u različite kultivare pa tako proizvodi crvenolisne bukve, šarene poljske javore, zlatne javore i jasene. Zelenim reznicama ramnožava thuje, lawsonove pačemprese, ukrasne bršljane, šimšire, lovorvišnje.
Crvenolisni japanski javor, Acer Palmatum Dissectum Atropurpureum, je ukrasno drvo koje raste u visinu do 2m. Patuljaste je forme i raste jako u širinu. Vrlo je gust, a listovi su reckavi i žarke su tamno crvene boje. Može se saditi grupno, pojedinačno pa čak i u tegle. Pogodan je i za bonsai, i vrlo popularan kod klijenata.
"Sjeme, reznice pa tako i plemke uzimam isključivo sa vlastitih matičnih biljaka. Prodaju bilja vršim za sada samo na prostoru naše zemlje. Pošto smo relativno mlad rasadnik nismo još tražili klijente za ugovoreni otkup. Ukupno troje nas trenutno djeluje u OPG-u. Internet stranica je od velike pomoći, a oglašavamo se još preko letaka te oglasom u Kauflandovim novinama" kaže Ivan, koji je zasad zadovoljan radom gospodarstva.
"U Hrvatskoj, koliko je meni poznato ima dosta uzgajivača ukrasnog bilja. Novim proizvođačima bih želio poručiti da samo budu uporni i da postupno otkrivaju zagonetke koje se skrivaju u ovom svijetu ukrasnog bilja. Od proivodnje se može živjeti uz puno rada i truda uloženog u posao kao uostalom i sa svim drugim poljoprivrednim djelatnostima."
Hrvatska je nažalost, orijentirana na uvoz ukrasnog bilja, a u posljednih desetak godina uvezli smo ukrasnog bilja u vrijednosti višoj od 120 milijuna dolara. Sama ta činjenica dokaz je da postoji domaće tržište za tu vrstu poljoprivrednih proizvoda. Trenutačno, u Hrvatskoj ima oko 70 ha proizvodne površine u zaštićenim prostorima, uglavnom bez suvremene opreme. Ukrasna biljna proizvodnja ne razvija se zbog nedostatka ulaganja u nove tehnologije i ne postoji ozbiljan i sustavan pristup razvoja tom segmentu poljoprivredne proizvodnje. No, ovakvih je gospodarstava sve više, a rastom i ulaganjem u proizvodnju polako se i šire. Zaista, ijepo uređena okućnica ponos je svakog domaćinstva.
Foto: Ivan Tonković
Tagovi
OPG Tonković Ivan Tonković Vrijedne ruke Crvenolisni japanski javor Bonsai Crvenolisna bukva Jasen
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/