Pretraga tekstova
Orezivanje ovisi o vrsti hortenzije i tome cvjeta li na starim ili novim granama. U slučaju da pogriješite, nećete uživati u njihovoj ljepoti nagodinu
Hortenzija nije zahtjevan grm, no prilikom rezidbe treba biti oprezan jer ako to učinite nepravilno, možete uništiti cijelu iduću sezonu cvjetanja.
Treba li ovu mjeru poduzeti u jesen ili ne, ovisi o vrsti i vremenu cvjetanja, piše Gardening know how.
Primjerice, hrastolika hortenzija (Hydrangea quercifolia), formira cvjetne pupoljke na prošlogodišnjim granama. Dakle, cvjetovi koji će se pojaviti iduće sezone već su se razvili unutar pupova na njima, tijekom jeseni. Ako ih orežete prekasno u jesen, izostat će cvatnja iduće sezone. Zato to treba učiniti odmah nakon što cvjetovi uvenu, u kasno ljeto ili ranu jesen.
S druge strane, vrste koje cvjetaju na novim granama poput metličaste (Hydrangea paniculata) i glatke hortenzije (Hydrangea arborescens), kao što je primjerice popularna sorta Annabelle, stvaraju cvjetne pupoljke na novim granama koje izrastu u proljeće. Njih možete orezivati u jesen, ali stručnjaci preporučuju pričekati do ranog proljeća kako biste izbjegli oštećenja od zime.
Oprezni budite kod velelisne hortenzije (Hydrangea macrophylla). Sve njezine sorte cvatu na starim granama, ali one koje cvatu više puta tijekom sezone, osobito novije sorte, cvatu prvo na starim, a onda na novim granama. Njih treba orezivati tek nakon što cvjetovi uvenu, obično krajem ljeta ili početkom jeseni.
Ako vam ne smeta to što su uveli i ako je na vašem području zima jaka, radije ovaj posao ostavite za proljeće jer su neorezane zaštićenije od niskih temperatura. Dodatno ih možete skupiti i svezati.
U slučaju da se ipak odlučite za ovu mjeru, rezidbu izvršite do prvog para zdravih pupova ili do dijela grane koji izgleda vitalno. Nema potrebe rezati ih previše nisko, jer ćete na taj način ukloniti važne pupove za iduću sezonu. Nikada ih ne prikraćujete ispod 50 cm.
Ako je grm postao prevelik ili želite poboljšati oblik te potaknuti vegetativni rast, možete ukloniti do trećine najstarijih grana, režući ih blizu tla. Dio pak ostavite netaknutima kako bi mogla normalno cvjetati sljedeće godine.
Tagovi
Orezivanje hortenzije Njega hortenzije Rezidba Cvjetni pupoljci Stare grane Mlade grane Grm hortenzije Hortenzija
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.
Dražen Kaučić
prije 6 mjeseci
Majo, hvala na ovom savjetu. Tekst je intaresantan i koristan za svakoga tko uzgaja i voli hortenziju. Lijep pozdrav !!!!!!!!!!!!!