Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Balkonsko cvijeće
  • 15.03.2025. 14:00
  • Zagrebačka, Zaprešić

Što sve zahtijeva uzgoj jednogodišnjeg cvijeća i koje je najotpornije, otkrila je Jadranka Kamauli

Na svom OPG-u, Jadranka Kamauli više od 35 godina prati trendove u cvjećarstvu. U ovaj uzgoj krenuli su s krizantemama, a danas imaju begonije, pelargonije, mandevile, vinke, gazanije..

Što sve zahtijeva uzgoj jednogodišnjeg cvijeća i koje je najotpornije, otkrila je Jadranka Kamauli
Foto: Maja Prištof Ničota
  • 744
  • 67
  • 0

S proljećem bi nekad balkoni oživjeli ispunjeni pelargonijama, surfinijama, margaretama, no danas, pogotovo u gradovima, kao da taj običaj nestaje. To najbolje znaju u OPG-u Jadranka Kamauli koji više od 35 godina prati trendove u cvjećarstvu i pokušava Zaprešiću i okolici ponuditi nešto lijepo.

"Mislim da ljubav prema balkonskom cvijeću nestaje, naši kupci su uglavnom stariji ljudi koji žive na periferiji iako ponekad s njima na tržnicu dođu i djeca koja jako dobro znaju nazive cvijeća i što to cvijeće voli. Današnje generacije ne stignu ukrašavati balkone i okućnice, njima je važnija virtualna stvarnost“, sjetno će agronomka i vlasnica OPG-a Jadranka Kamauli dok nas provodi kroz staklenik u kojem su upravo pikirane begonije, a pelargonije su spremne za preseljenje u hladnije dijelove susjednog plastenika.

Krenuli s krizantemama

U počecima je OPG uzgajao samo krizanteme iako su prvu godinu sve nastradale od gljivičnog oboljenja botrytisa. U zagrebačkom potresu popucalo je 12 prozora na stakleniku, a oluja prije par godina je podignula cijelu foliju na jednom od plastenika.

cvijeće
Prekrasne primule sa zaprešićkog OPG-a

Da ne spominjemo da su Kamauli na početku uzgoja bili okruženi zelenilom i malim obiteljskim kućama, a prošle godine započela je izgradnja nove zgrade pa su sada zaklonjeni zgradama sa čak tri strane.

"Pokušali smo spriječiti tu gradnju dokle je išlo, ali, srećom, sunce i dalje dopire do staklenika i plastenika s naše strane. Obitelj mog supruga Nenada na ovom je mjestu od 17. stoljeća, ja bih još i otišla, ali on i sin ne žele ni čuti o tome“, priča Jadranka. Iako bi netko očekivao da će izgradnja tolikog broja stanova značiti i nove kupce za OPG to se, zasad, nije dogodilo, jer po Jadrankino cvijeće i dalje dolaze samo stalni kupci.

Ljetno cvijeće - što saditi na koje položaje i kako ga njegovati?

"Kad uđu u plastenik redovito kažu, joj ja bih ovdje mogla spavati! To me uvijek oduševi kao i kad mi pošalju fotografije svojih balkona“, reći će ponosno jer cvijeće, kaže, voli oduvijek i nema miljenika među njime.

No pri pogledu na dvostruki najlon koji ima funkciju zračnog jastuka kako bi se što više sačuvala toplina, na pomične stolove kojima se čuva prostor, sustav za grijanje, ventilaciju, energetsku zavjesu, može se zaključiti da uzgoj cvijeća zahtijeva velika ulaganja.

"Gotovo sve smo kupovali vani jer ovdje nije bilo opreme, Slovenci su nam radili plastenike i prvu energetsku zavjesu. Nedavno smo morali mijenjati tkaninu pa smo to uspjeli riješiti dosta povoljno", kaže.

cvijeće
Klimatske promjene vidljive su i u ovom uzgoju, kaže Jadranka Kamauli

Ističe i da su dobili poticaje LAG-a Sava. "Ttrebali smo mijenjati foliju koja za jedan plastenik dužine 30 metara i širine 9 metara košta oko deset tisuća eura“, objašnjava naglašavajući kako cvijeće mora imati određenu temperaturu i vlagu jer inače staje rastom.

Najotpornije i najzahvalnije mandevile

Uz uobičajene štetnike tu su i sve izraženije posljedice klimatskih promjena, ističe Jadranka te dodaje: "Ti temperaturni valovi puno duže traju, prošle godine smo imali problema s margaretama, cvjetovi se nisu htjeli zametnuti i morali smo intervenirati da ubrzamo cvatnju jer zbog tih velikih temperaturnih šokova pretpostavljamo da je zametanje pupova bilo poremećeno, imali smo jednu žutu sortu gdje nije bilo cvjetova uopće. Jesenske maćuhice prošlu jesen nisu cvale, a ove godine proljetne još nisu krenule“.

Najotpornije i za uzgoj najzahvalnije su mandevile koje privlače i oprašivače te gazanije i vinke. "Ako bih trebala izdvojiti neko cvijeće koje može preživjeti izlaganje Suncu i zanemarivanje, pa čak i odlazak na godišnji odmor po dva tjedna, to su svakako mandevile ili brazilski jasmin, neki ih zovu i sandevile i dipladenije“, ističe.

Uzgoj mandevile, tropske ljepotice

Pelargonije vole sunčana mjesta i umjereno zalijevanje, ali treba paziti na višak vode pogotovo za visokih temperatura kad je na površini tlo suho, ali u tegli možda i nije, pa dodatno zalijevanje uzrokuje truljenje korjenja.

Mandevila ili brazilski jasmin tek treba procvjetati (Foto: J. Kamauli)

Rado će uvijek spomenuti i vinke (lat. Chataranthus roseus) koje su otporne na visoke temperature i sušu pa su također idealne za, kako simpatično kaže ova velika zaljubljenica u cvijeće - poremećene klimatske uvjete.


Povezana biljna vrsta

Pelargonija

Pelargonija

Sinonim: Muškatli | Engleski naziv: Geraniums | Latinski naziv: Pelargonium

Pelargonija Više [+]

Fotoprilog


Tagovi

Jadranka Kamauli Vinke Balkonsko cvijeće Pelargonija Uzgoj cvijeća Mandevila


Autorica

Maja Prištof Ničota

Više [+]

Diplomirana novinarka sa završenim osposobljavanjem za dizajnera vrtova i 72-satnim tečajem permakulturnog dizajna. Kad ne dizajnira okućnice i nije u svom vrtu, rado piše za Agroklub.