Pretraga tekstova
Lakše podnosi kućne uvjete u odnosu na ostale četinjače, iako će joj najbolje odgovarati osvjetljen hodnik koji se ne grije. Vrlo je osjetljiva na nedostatak svjetlosti i brzo se počinje izduživati.
Čileanska araukaria ili sobna smreka je drevna biljka koje odlično uspijeva u kućnim uvjetima. Najčešće se kupuje kao alteranativa za živa ili umjetna božićna drvca, međutim ona nije ograničena na samo kratki period praznika. Ovu vrstu možete godinama imati i uživati u njenom lijepom izgledu.
Araukaria pripada porodici Araucariaceae i jedna je od najstarijih četinjača na planeti. Rasprostranjena je na brojnim otocima južne hemisfere i može narasti preko 65 m. U kućnim uvjetima njena visina je uvjetovana visinom stropa i neće cvjetati. Odlikuje se tankim deblom, prekrasnim granama i mekanim iglicama. Voli da je držite na hladnijem mjestu i zahtjevna je u pogledu uzgoja.
U kućnim uvjetima uzgaja se samo vrsta Araucaria heterophylla poznata kao Norfolk bor. Nizozemski uzgajivači su dugogodišnjom selekcijom uspjeli stvoriti vrste koje rastu dva, odnosno najviše četiri metra u visinu.
Lakše podnosi kućne uvjete u odnosu na ostale četinjače, iako će joj najbolje odgovarati osvijetljen hodnik koji se ne grije. Veoma je osjetljiva na nedostatak svjetlosti i brzo se počinje izduživati. Tijekom ljetnih, vrelih dana treba je ukloniti s mjesta na koje direktno prodiru zrake Sunca. Najbolje joj odgovaraju istočne i zapadne pozicije. Također, ne podnosi ni taman prostor. U tami odbacuje iglice. Ako problem s osvijetljenjem potraje, brzo dolazi do sušenja donjih grana.
Biljka treba imati dovoljno prostora za rast. Ne smije se stavljati u male prostore. Minimalna temperatura koju može podnijeti je 10°C, a ljeti temperatura ne smije biti viša od 22°C.
Kako biste je koristili kao božićno drvce u kratkom blagdanskom periodu od jednog do dva tjedna bit će dovoljno da redovno provjetravate prostoriju i održavate vlažnost zraka nešto veću nego inače. Zahtijeva redovno prozračivanje prostorije, ali ne podnosi ni nagle promjene temperature. Redovno zalijevanje i povećana vlažnost zraka ključ su uspjeha uzgajanja araukarije. Zalijeva se vodom čija je temperatura samo 3 do 5°C veća u odnosu na temperaturu prostorije.
Ne podnosi prašinu i ako je ne prskate, iglice će otpasti. Za prihranu koristiti samo namjensko gnojivo za četinjače u tekućem obliku i dodavati svaka dva tjedna u razdoblju intenzivnog rasta.
Krajem zime ili početkom proljeća, kada su noćne temperature iznad 12°C možemo je iznijeti van.
Nikada joj ne režite vrh. To ne podnosi i zaustavit će rast. Presađivanje se obavlja po potrebi, svake 3 do 4 godine. Prilikom presađivanja budite pažljivi, jer ne podnosi oštećenja korijena i stresanje zemlje s njega. Odgovara joj poseban supstrat za četinjače s blago kiselom pH reakcijom od 3 do 5,5.
Često je napadaju grinje i to može biti problem, jer kad je jednom napadnu teško se mogu uništiti.
Tagovi
Araucaria Sobna smreka Božićno drvce
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/